Rozwój lokalny a polityka mieszkaniowa w gminach wiejskich – nowa publikacja na EkSoc

„Rozwój lokalny a polityka mieszkaniowa w gminach wiejskich" to tytuł nowej publikacji autorstwa pracowników Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego.

W publikacji dr Anna Miklaszewska (Katedra Inwestycji i Nieruchomości UŁ), dr Małgorzata Marks-Krzyszkowska (Katedra Socjologii Wsi i Miasta UŁ) i prof. Paweł Starosta (Katedra Socjologii Wsi i Miasta UŁ) zaprezentowali wyniki interdyscyplinarnych badań nad lokalną polityką mieszkaniową w gminach wiejskich, wypełniając w ten sposób lukę w literaturze z zakresu socjologii, ekonomii i geografii społeczno-ekonomicznej.

Autorzy posłużyli się metodą case study, opisując i szczegółowo analizując sześć podmiejskich gmin wiejskich województwa łódzkiego. Przedstawili uwarunkowania i zakres polityki mieszkaniowej, jej znaczenie w dokumentach planistycznych oraz podmioty współrealizujące. Poszukiwali także informacji na temat relacji między poziomem rozwoju gmin a zakresem polityki mieszkaniowej.

Analizy dowiodły, że znaczenie polityki mieszkaniowej w planach gmin jest marginalne. Główną przesłanką na rzecz rozwoju mieszkalnictwa na tych terenach jest żywiołowy napływ mieszkańców z sąsiadującego miasta. Gminy prowadzą więc politykę reaktywną, nie planują zaś prospektywnie. Głównymi jej kreatorami są władze lokalne oraz mieszkańcy. Identyfikowany zakres polityki mieszkaniowej odnosił się do wymiaru społecznego oraz rynkowego. Dominowało zainteresowanie sferą rynkową, obserwowany byt regres zakresu społecznego. Gminy, z nielicznymi wyjątkami, nie rozwijały mieszkaniowych zasobów komunalnych pomimo diagnozowania ich braku. Inwestycje w infrastrukturę techniczną i społeczną były postrzegane jako kluczowe dla ich rozwoju. Relacje między poziomem rozwoju a zakresem polityki mieszkaniowej nie były jednoznaczne.

Więcej o publikacji.

Pelen dostęp do publikacji w sieci.