W swoim artykule badaczka zastanawia się, jaką wartość należy maksymalizować, tzn. jakie dobro zwiększa nasz dobrostan. Stojąc na stanowisku hedonistycznym, odpowiada, że jest to przyjemność. W toku wywodu stara się również wykazać wyższość monistycznych teorii wartości nad pluralistycznymi.
- Monistyczna teoria szereguje wartości. Jedna jest najważniejsza, a pozostałe są jej podległe, tzn. są wartościami, ale muszą się przyczyniać do wartości nadrzędnej. To prosta teoria, która w łatwy sposób może wskazać nam, w jakim kierunku podążać. Jeśli nadrzędną wartością jest dla nas wolność, wszelkie pozostałe pozostają w zgodzie z nią i są »na jej usługach«. Zwolennicy pluralistycznej teorii wskazują na wiele nadrzędnych, równie istotnych wartości. Nie pomaga to podjęciu decyzji, co robić w danej sytuacji. Czy dbać o wiedzę, szczęście, honor, prawdę? - wyjaśnia filozofka.
Więcej o książce.
Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.
Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/
Materiał: Wydział Filozoficzno-Historyczny UŁ
Redakcja: Centrum Promocji UŁ