Projekt „Otwarta Łódź” z certyfikatem European Language Label 2024

Projekt „Otwarta Łódź”, którego kierownikiem była dr Monika Tosik z Instytutu Anglistyki UŁ, otrzymał Certyfikat European Language Label 2024 – Europejski znak innowacyjności w dziedzinie nauczania i uczenia się języków obcych.

Uczestnicy projektu (fot. Bartosz Burski)
dr Monika Tosik (fot. Centrum Komunikacji i PR UŁ)

Konkursowe jury doceniło projektowe działania, które zostały określone mianem oryginalnych, nowatorskich i mających europejski wymiar.

European Language Label (Europejski znak innowacyjności w dziedzinie nauczania i uczenia się języków obcych) to europejski certyfikat jakości w edukacji językowej ustanowiony przez Komisję Europejską w 1998 r. W tegorocznej edycji konkursu certyfikaty uzyskało 5 inicjatyw realizowanych przez polskie placówki edukacyjne. Laureaci uzyskają szansę na promocję swoich projektów w całej Europie.

O projekcie

Zainicjowany we wrześniu 2019 r. projekt „Otwarta Łódź” miał na celu poprawę integracji społeczno-kulturowej cudzoziemców oraz zwiększenie ich bezpieczeństwa w Łodzi. Kluczową rolę przy realizacji działań projektowych odegrali łódzcy policjanci, którzy z jednej strony byli uczestnikami licznych kursów szkoleniowych, z drugiej – pomagali w przygotowaniu materiałów i organizacji wydarzeń kierowanych do głównej grupy docelowej projektu, czyli osób z zagranicy.

W ramach projektu „Otwarta Łódź” Wydział Filologiczny UŁ przez 3 lata przeszkolił 80 funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Łodzi w zakresie komunikacji międzykulturowej, komunikacji z osobami ze słabą znajomością języka polskiego oraz języka angielskiego na poziomie podstawowym i średnio zaawansowanym. Podobne szkolenia odbyło w ramach projektu 42 funkcjonariuszy Straży Miejskiej. Dzięki zaangażowaniu Komendy Miejskiej Policji w Łodzi udało się też opracować szereg materiałów szkoleniowo-dydaktycznych, przeprowadzić kursy i szkolenia, a także zorganizować spotkania informacyjno-integracyjne dla uchodźców z Ukrainy.

Działania projektowe na największą skalę objęły grupę kilkuset obcokrajowców, którzy uczestniczyli w kursach języka polskiego oraz szkoleniach z kompetencji międzykulturowych.

Założeniem projektu było dotrzeć swoimi działaniami do ponad 700 osób ze wszystkich grup docelowych (obcokrajowców, funkcjonariuszy policji, strażników miejskich oraz urzędników). Mimo pandemii udało się ten cel osiągnąć, co można uznać za spory sukces

– podkreśla dr Monika Tosik, koordynatorka projektu.


Uroczyste wręczenie Certyfikatów European Language Label 2024 odbędzie się podczas Gali Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji zaplanowanej 9 grudnia.

Projekt  pn. „Otwarta Łódź” współfinansowany był przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego ramach programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, a realizowany przez Uniwersytet Łódzki w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju nr POWR.03.01.00-IP.08-00-3MU/18, na podstawie umowy nr POWR.03.01.00-00-T155/18 z dnia 21.02.2019 r.