WEHC jest najważniejszą na świecie cykliczną konferencją historyków gospodarczych. Organizatorem kongresu od 1960 r. jest Międzynarodowe Towarzystwo Historii Gospodarczej (International Economic History Association, IEHA) w kooperacji z wybranym ośrodkiem naukowym.
Temat przewodni przyszłorocznego WEHC brzmi: „Equality and Sustainability Challenges”. Jego uczestnicy, do których należą historycy, ekonomiści i przedstawiciele innych dyscyplin, zawsze reprezentują szerokie spektrum specjalizacji i zainteresowań badawczych. Referaty obejmują szerokie zakresy czasoprzestrzenne, podejścia teoretyczno-metodologiczne (ilościowe, jakościowe) oraz różne grupy źródeł.
Kolejne WEHC ukazują aktualny stan rozwoju nauki o przeszłości gospodarczej, jej nowe trendy i metody. To wymierny dowód na to, że historia gospodarcza jest dynamicznie rozwijającą się dyscypliną, funkcjonującą na styku historii (nauk humanistycznych) i ekonomii (nauk społecznych). Dość powiedzieć, że podczas ostatniego WEHC w Paryżu w 2022 r., organizowanego przez IEHA, L’École des hautes études en sciences sociales (EHESS), Paris School of Economics, Association française d’histoire économique oraz Le Centre national de la recherche scientifique, UNESCO, spotkało się około 1 500 badaczy z wielu krajów, którzy obradowali w ponad 200 sesjach. Warto dodać, że kongres uzupełniają konkursy na najlepszy poster i najlepszą rozprawę doktorską (w trzech kategoriach chronologicznych), debaty, targi wydawnicze oraz wydarzenia kulturalne i integracyjne.
PTHG jest stowarzyszeniem skupiającym krajowe środowisko badaczy dziejów gospodarki, które powstało w 2011 r. Wspiera rozwój badań historyczno-gospodarczych poprzez działalność wydawniczą oraz organizację i udział w konferencjach naukowych. Od 2022 r. jest członkiem IEHA.
W sesji PTHG pt. „Equalities and Sustainability Challenges in Transition Economies in Central and Eastern Europe after 1989” swoje referaty przedstawią naukowcy z Polski i zagranicy. Oprócz dr. Damiana Bębnowskiego, wystąpią również prof. Andrzej Pieczewski i dr Kamil Kowalski z Katedry Historii Ekonomii (Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny). Do pozostałych referentów należą: dr Łukasz Dwilewicz, prof. Wojciech Morawski, prof. Iryna Shandra (wszyscy ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie), dr Tibor Valuch (Katolicki Uniwersytet Karola Eszterházyego w Eger, Węgierska Akademia Nauk), dr Roman Masyk (Lwowski Uniwersytet Narodowy im. Iwana Franki), prof. Antonie Doležalová (Uniwersytet Karola w Pradze, Akademia Nauk Republiki Czeskiej, Uniwersytet w Cambridge), prof. Lucyna Błażejczyk-Majka (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), prof. Piotr Franaszek (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie), prof. Cecylia Leszczyńska (Uniwersytet Warszawski), prof. Bogdan Murgescu, Ștefan-Marius Deaconu (obaj z Uniwersytetu Bukareszteńskiego) oraz dr Dariusz Grala (Wielkopolska Akademia Społeczno-Ekonomiczna w Środzie Wielkopolskiej – Akademia Nauk Stosowanych).
W przeszłości Polacy organizowali już sesje tematyczne na kongresach IEHA, ostatnio na XVII WEHC w japońskim Kyoto w 2015 r. Według przedstawicieli PTHG, ta dziesięcioletnia przerwa nie odzwierciedlała jednak najnowszego etapu rozwoju polskich badań historyczno-gospodarczych. Rodzimi badacze, reprezentujący inne specjalności, wezmą udział w odrębnych sesjach, niekiedy je współorganizując równolegle do sesji PTHG. Zwiększy to liczebność polskiej delegacji na kongresie w Szwecji.
Program WEHC w Lund jest dostępny na stronie internetowej kongresu.
Zmieniona i poszerzona wersja artykułu znajduje się na stronie „Forum Akademickiego”.
Materiał: dr Damian Bębnowski