Okrągły stół – odpowiedź administracji akademickiej na „Białą Księgę” MSZ

W poniedziałek (1 lipca) odbyło się spotkanie w formule okrągłego stołu zainicjowane przez pracowników administracji akademickiej, zrzeszonych w IROs Forum i Forum Administracji Akademickiej. Było ono poświęcone wyzwaniom związanym z rekrutacją studentów zagranicznych na studia. Do wspólnych obrad z pracownikami administracji akademickiej zostali zaproszeni przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Mazowieckiego Kuratorium Oświaty, Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Ośrodka Przetwarzania Informacji, Polskiej Komisji Akredytacyjnej. To ważny krok do wypracowania konkretnych rozwiązań, z uwzględnieniem głosu środowiska praktyków zajmujących się rekrutacją studentów.

W strategicznych rozmowach z interesariuszami uczestniczyła również Liliana Lato, dyrektor Biura Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Łódzkiego, koordynatorka grupy ekspertów IROs Admission od 7 lat: 

Po opublikowaniu przez MSZ „Białej Księgi”, musieliśmy zareagować i przedstawić perspektywę polskich uczelni na kwestie wizowe dla studentów zagranicznych. W ramach IROs spotykamy się w celu wymiany dobrych praktyk w IROs Admission group, która skupia teraz już ponad 100 osób z 30 publicznych uczelni. Kto, jak nie właśnie my, będzie głosem rozsądku, praktycznych rad i wyważonych rozwiązań? Wierzę, że to spotkanie to dopiero początek rozmów, które są bardzo potrzebne. Liczymy, że nasza praktyczna wiedza zachęci podmioty, które tworzą politykę migracyjną Polski oraz nowe przepisy w szkolnictwie wyższym, do tego, aby wziąć nasz głos pod uwagę. Na pewno będziemy lobbować, aby propozycje rozwiązań, jakie zostały zaprezentowane, były wzięte pod uwagę. 

W MSZ została zaprezentowana „Biała Księga” – zawierająca propozycje służące wyeliminowaniu nieprawidłowości w systemie wizowym RP 

MSZ rekomenduje wprowadzenie łącznie kilkudziesięciu zmian legislacyjnych oraz 12 propozycji zmian praktycznych, które pozwoliłyby na odzyskanie kontroli nad systemem wizowym. To właśnie tych propozycji dotyczył Okrągły stół, na którym IROs zaproponował rozwiązania, które mogą usprawnić rekrutację i kształcenie obywateli innych krajów w Polsce, a jednocześnie uszczelnić proces wizowy tak, aby uniemożliwić wjechanie do Polski osobom, które mają inny cel niż kształcenie. Podsekretarz Andrzej Szejna – po wysłuchaniu postulatów – zadeklarował wsparcie w rzeczonej sprawie.  

Jak podaje przewodnicząca IROs Forum, Ewa Kiszka z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego: 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w tzw. „Białej Księdze”, poinformowało, że rozpoczął się proces uszczelniania polskiego systemu wizowego. Skuteczność tych działań w dłuższej perspektywie nie jest możliwa bez współdziałania ze strony innych resortów, a my – jako administracja akademicka – uważamy, że nie jest to możliwe również bez udziału praktyków i ekspertów zajmujących się rekrutacją osób z zagranicy na studia na polskich uczelniach. Mamy nadzieję, że obrady przyczynią się do wypracowania rozwiązań zapewniających dbałość o bezpieczeństwo państwa i najwyższe standardy w zakresie internacjonalizacji szkolnictwa wyższego. 

Spotkanie zostało zorganizowane w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie i cieszyło się dużym wsparciem dr hab. Katarzyny Górak-Sosnowskiej, prof. SGH, przewodniczącej Forum Administracji Akademickiej (niegdyś Forum Dziekanatów), które rok temu zorganizowało w podobnej formule Okrągły Stół e-Teczkowy poświęcony cyfryzacji dokumentacji przebiegu studiów:

Formuła Okrągłego stołu świetnie się wówczas sprawdziła. Okazało się, że różni interesariusze tego procesu przyjęli nasze zaproszenie, aby spotkać się i wypracować wspólnie rozwiązania. W przypadku tak trudnego i złożonego tematu, jakim jest rekrutacja studentów zagranicznych fundamentalne znacznie miało zebranie wszystkich jego interesariuszy, aby uzyskać w ten sposób wspólny i spójny obraz tego procesu. To bardzo budujące, że głos praktyków jest nie tylko słyszalny, ale i usłyszany, a ich rola w administracji szkolnictwa wyższego dostrzeżona.

Relacja FAA: Okrągły Stół Rekrutacji Studentów Zagranicznych: pierwsze refleksje / Artykuły / Stowarzyszenie Forum Administracji Akademickiej
 
Redakcja: Centrum Komunikacji i PR
Fot. Archiwum SGH