Uniwersytet Łódzki realizuje działania mające na celu likwidację barier w dostępie do kształcenia na poziomie wyższym dla osób z niepełnosprawnościami, jak również dla wszystkich osób ze szczególnymi potrzebami, które nie tylko uczą się na naszej Uczelni, ale także są częścią społeczności UŁ.
Jednym z takich działań było przygotowanie pomocy wizualnych - przygotowanie pomocy dydaktycznych w postaci wydruków na papierze pęczniejącym dla jednego ze studentów UŁ z niepełnosprawnością wzrokową.
Dzięki technice wydruku na papierze pęczniejącym możemy udostępnić zarys wszelkiego rodzaju grafik w formie wypukłej. Dzięki takiej grafice, osoby z niepełnosprawnością wzrokową mogą doświadczyć za pomocą zmysłu dotyku, zarysy i najważniejsze szczegóły ilustracji, przedmiotów, map, obrazów, wykresów i innych.
Pracę z wykorzystaniem materiałów na papierze pęczniejącym najlepiej podsumowała Pani dr Ełona Curkan-Dróżka, cyt.:
Dostępność materiałów dydaktycznym jest kluczowa przy aktywizacji studentów z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Praca przy wykorzystaniu zaadoptowanych pomocy dydaktycznych sprzyja likwidowaniu barier w dostępnie do wiedzy oraz umożliwia pełne zaangażowanie osób uczących się w proces dydaktyczny. W przypadku mojego studenta z niepełnosprawnością wzrokową możliwość korzystania z map wydrukowanych na papierze pęczniejącym z opisami wykonanymi w alfabecie Braille'a pomogła w opanowaniu trudnego materiału oraz sprawiła dużą radość przy ich wykorzystaniu. Dzięki wsparciu i zaangażowaniu pracowników ACW zajęcia, które prowadzę stały się dostępne w pełni dla wszystkich studentów - moim zdaniem jest to wspaniałe osiągnięcie, z którego mogą cieszyć się zarówno studenci, jaki i wykładowcy.
Kolejnym działaniem, nad którym aktualnie pracujemy jest przygotowanie planów tyflograficznych w budynkach Uniwersytetu Łódzkiego. Zostaną one zamieszczone w 145 miejscach.
Rozpoczęcie montowania pierwszych planów tyflograficznych planujemy już w styczniu 2023 roku.
Tyflomapy - plany tyflograficzne to mapy miejsc tworzone w formie dotykowej dla osób niewidomych i słabowidzących. Stosuje się na nich czytelną i kontrastową grafikę. Tyflomapy złożone są z opisów brajlowskich i posiadają jasny oraz zrozumiany plan poruszania się, dzięki któremu osoba może z łatwością przemieszczać się po budynkach.
Materiał i realizacja: Zespół ACW UŁ