Nowości o dostępności w UŁ

W Uniwersytecie Łódzkim wypracowywane są i wdrażane nowe rozwiązania dotyczące dostępności kształcenia i dostępności architektoniczno-komunikacyjnej.

Jednym z działań zrealizowanych w ostatnim czasie było wdrożenie systemu TOTUPOINT.

Czym jest TOTUPOINT i dlaczego jest tak ważny!

System TOTUPOINT to system wspomagający orientację przestrzenną oraz zwiększający poziom bezpieczeństwa osób z niepełnosprawnością narządu wzroku. 

Na system składają się znaczniki Totupoint (niewielkie urządzenia w formie pudełeczka) umieszczane w przestrzeni publicznej. Komunikatem głosowym lub tekstowym wysyłanym na smartfona osoby niedowidzącej lub niewidomej informują o swoim położeniu oraz miejscu, które jest nimi oznaczone.  
Funkcjonalność systemu zwiększa poziom dostępności i bezpieczeństwa publicznej przestrzeni, co z kolei wpływa na wzrost aktywności społecznej i zawodowej wspomnianych osób. 

TOTUPOINTY w UŁ

Uniwersytet Łódzki już w 2019 roku oznaczył za pomocą systemu TOTUPOINT wszystkie budynki na osiedlu akademickim. Było to możliwe dzięki dotacji na wsparcie procesu kształcenia i prowadzenia badań osób z niepełnosprawnościami. 

NA TĄ CHWILĘ UNIWERSYTET ŁÓDZKI MOŻE POCHWALIĆ SIĘ 46 ZNACZNIKAMI.

W kolejnych latach w ramach projektu (Nie)Pełnosprawny student UŁ udało się oznaczyć Rektorat, wejścia do większości budynków Wydziałów, wejścia do Pałacu Biedermanna i Muzeum Przyrodniczego. 

W tym roku oznakowane zostaną wnętrza budynku BUŁ, a z czasem wnętrza kolejnych budynków UŁ.
Wszystkie te działania są podejmowane w celu ułatwienia procesu studiowania osobom z niepełnosprawnością wzroku i zwiększania dostępności Uniwersytetu Łódzkiego.


Materiał i realizacja: Zespół ACW UŁ