Naukowiec UŁ w zespole, który zdobył nagrodę 250 tys. dolarów!

Dr Andrea Desiderato, adiunkt w Katedrze Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, pracował w szwajcarskim zespole ETH BiodivX z uniwersytetu naukowo-technicznego w Zurychu, który zdobył nagrodę XPRIZE Rainforest. Przyznano ją za opracowanie zestawu nowatorskich technologii, pomocnych w monitorowaniu lasów deszczowych. Nagroda wyniosła 250 tys. dolarów! Gratulujemy!

Członkowie zespołu ETH BiodivX
Dr Andrea Desiderato

Jest mi niezmiernie miło podzielić się wiadomością, że zespół, którego jesteśmy członkami, ETH BiodivX, kierowany przez trzech naukowców ETH Zurich, otrzymał w tym prestiżowym konkursie nagrodę za najlepsze innowacyjne wykorzystanie technologii! Nagroda uwzględnia też pracę z rdzennymi społecznościami, którą wykonaliśmy, angażując jej członków do zespołu i pracując z nimi nad budową naszej referencyjnej bazy danych. Osobiście czuję się naprawdę spełniony i za to również dziękuję mojemu uniwersytetowi i wam wszystkim! 

–  dr Andrea Desiderato, naukowiec WBiOŚ UŁ

ETH BiodivX, jeden z sześciu zespołów, które zakwalifikowały się do finału konkursu XPRIZE Rainforest, znacząco uprościł i poszerzył wachlarz technologii do badania bioróżnorodności lasów deszczowych. Są to m.in.:  

  • teledetekcja z wykorzystaniem satelitów i dronów 
  • sondy opuszczane z dronów w celu pobrania próbek eDNA z powierzchni wody,  
  • specjalne “tratwy” umieszczane w koronach drzew za pomocą dronów, wyposażone w pułapki świetlne i lepowe, kamerę do robienia zdjęć owadom i otaczającej je koronie drzewa 
  • czujniki audio do rejestrowania danych bioakustycznych. 

Członkowie zespołu, łącząc swoje doświadczenie z zakresu robotyki i środowiskowego DNA (eDNA), opracowali metodę automatyzacji całego procesu monitorowania różnorodności biologicznej, minimalizując ingerencję człowieka w chronione ekosystemy. Przez ostatnie trzy lata zespół współpracował np. z zoo w Zurichu, gdzie prowadził cotygodniowe testy terenowe w wilgotnym biomie lasu deszczowego Masoala w celu optymalizacji teledetekcji i pracy sondy służącej do pobierania próbek za pomocą dronów. 

Zespół ETH BiodivX z uniwersytetu naukowo-technicznego w Zurychu otrzymał nagrodę za opracowanie i wdrożenie nowatorskich, autonomicznych technologii, które umożliwiają uzyskiwanie informacji na temat bioróżnorodności w czasie niemal rzeczywistym, oraz za wkład, jaki wniósł w rozwój rdzennej ludności i lokalnych społeczności, jako opiekunów tropikalnych lasów deszczowych. Dochód z nagrody zostanie przeznaczony, przynajmniej częściowo, na rozwój technologii monitorowania różnorodności biologicznej i wspieranie lokalnych społeczności. 

Ogłoszony przed szczytem G20 w Rio de Janeiro XPRIZE Rainforest to ogólnoświatowy, trwający przez 5 lat konkurs z łączną pulą nagród w wysokości 10 milionów dolarów. Brali w nim udział innowatorzy i eksperci z różnych dziedzin – od specjalistów ds. ochrony środowiska po inżynierów i robotyków. Mieli oni wykorzystać nowatorskie technologie do maksymalnego przyspieszenia procesu monitorowania bioróżnorodności tropikalnej. Zespoły naukowców musiały opracować technologie umożliwiające szybkie i kompleksowe badanie bioróżnorodności lasów deszczowych i wykorzystać uzyskane dane do poprawy zrozumienia tego złożonego ekosystemu, co ma przynieść korzyści zarówno lasom, jak i społecznościom je zamieszkującym. W testach finałowych prowadzonych w Brazylii zespoły-finaliści miały za zadanie zbadać 100 hektarów lasów deszczowych w ciągu 24 godzin i wygenerować najważniejsze wnioski i dane w czasie rzeczywistym w ciągu 48 godzin.  

Materiał: ETH Zurich 
Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ