Młodzi naukowcy UŁ otrzymali nagrody Polskiej Akademii Nauk

Dr Piotr Kręzel i dr hab. Damian Jacenik, prof. uczelni, z Uniwersytetu Łódzkiego znaleźli się w gronie pięciorga naukowców uhonorowanych Nagrodami za Wybitne Osiągnięcia Przyczyniające się do Rozwoju Nauki dla Młodych Uczonych Pracujących na Terenie Województwa Łódzkiego, przyznawanymi przez Polską Akademię Nauk.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w siedzibie łódzkiego oddziału PAN przy ul. Piotrkowskiej 137. Oprócz naukowców UŁ, z rąk reprezentującego Konferencję Rektorów Łódzkich Uczelni Publicznych dr. hab. inż. Andrzeja Romanowski, prof. uczelni, otrzymali je także pracownicy PŁ i PWSFTTviT. Po zakończeniu uroczystości laureaci w krótkich prezentacjach przedstawili swój dorobek oraz najważniejsze obszary badań. Nagrodzonym naukowcom UŁ gratulacje złożył prorektor UŁ ds. popularyzacji nauki i kształcenia dr hab. Krzysztof Pabis, prof. uczelni.
Dr Piotr Kręzel, który otrzymał nagrodę PAN w dziedzinie nauk humanistyczno-społecznych, jest adiunktem w Katedrze Filologii Słowiańskiej na Wydziale Filologicznym UŁ. W ramach działalności dydaktycznej zajmuje się praktyczną nauką języka czeskiego, przekładem i analizą tekstów literackich (serbskich) oraz naukowych (czeskich i serbskich), najnowszą historią krajów słowiańskich (XX-XXI w.) i historią Polski. Jest opiekunem Koła Naukowego Slawistów im. świętych Cyryla i Metodego. Realizuje m.in. projekty badawcze:

  • Kulturowe implikacje migracji Serbów we wczesnej dobie nowożytnej (NCN)
  • Między Serbią, Austrią, Polską a Rosją. Pamiętniki Symeona Piščevicia (1731-1797) – przekład na język polski i opracowanie naukowe unikatowego zabytku memuarystyki słowiańskiej z XVIII w. (NPRH)

Dr hab. Damian Jacenik, prof. UŁ, (otrzymał nagrodę PAN w dziedzinie nauk biologiczno-medycznych) pracuje w Katedrze Cytobiochemii na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UŁ. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na znaczeniu odpowiedzi immunologicznej w rozwoju chorób zapalnych jelit oraz nowotworach przewodu pokarmowego. Poszukuje też znaczenia wybranych receptorów oddziałujących z białkami G oraz sygnalizacji estrogenowej w patologiach przewodu pokarmowego.

Nagrody za Wybitne Osiągnięcia Przyczyniające się do Rozwoju Nauki dla Młodych Uczonych Pracujących na Terenie Województwa Łódzkiego, przyznawane są corocznie w czterech dziedzinach nauki: nauki biologiczno-medyczne nauki humanistyczne i społeczne nauki ścisłe nauki techniczne oraz w dziedzinie sztuki przez prezesa Polskiej Akademii Nauk na zgodny wniosek Prezydium Oddziału PAN i Konferencji Rektorów Łódzkich Uczelni Publicznych.

 Nagrody przyznaje się osobom ze stopniem co najmniej doktora, na stałe pracującym na terenie województwa łódzkiego, które do 31 grudnia w roku edycji konkursu nie ukończyły 38. roku życia. Laureaci otrzymują dyplomy i nagrody pieniężne.

Materiał: PAN
Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ