Księgozbiór dr. hab. Leszka Engelkinga został przekazany Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego przez spadkobierców profesora na początku 2023 roku. Zawiera, prócz części polskiej, przede wszystkim literaturę i opracowania naukowe w kilku językach obcych, głównie w języku czeskim, ale także w językach: angielskim, słowackim, niemieckim, hiszpańskim, francuskim i ukraińskim. To ponad 3000 wartościowych książek zagranicznych, z których mogliby korzystać nie tylko naukowcy i studenci Uniwersytetu Łódzkiego, ale wszyscy zainteresowani. Obcowanie z oryginalną literaturą czeską (m.in. z dziełami Bohumila Hrabala, Egona Bondy, Danieli Hodrovej, Jiřiego Kolářa czy Jáchyma Topola) i przekładami na język czeski (w tym dzieł takich pisarzy, jak Ezra Pound, Charles Bukowski, Vladimir Nabokov czy Witold Gombrowicz) dostępnymi w bibliotece naukowej pozwoli studentom na oswajanie się z językiem wybranym w ramach realizowanego programu studiów. Prócz klasyki literatury czeskiej czytelnicy znajdą tu mniej znaną w Polsce czeską prozę i poezję współczesną: antologie, a także unikatowe wydania liberackie, ilustrowane, kolekcjonerskie oraz opracowania naukowe (m.in. na temat filmu, estetyki, muzyki, literatury czy biografii znanych pisarzy).
Jako miłośnik i znawca poezji, a także poeta i tłumacz, Leszek Engelking zgromadził nie tylko wiele atrakcyjnych wizualnie zbiorów wierszy, ale i kilkadziesiąt książek z dedykacjami. Niektóre z nich są naprawdę cenne, warto wspomnieć choćby o dedykacjach i podpisach: Czesława Miłosza, Mirona Białoszewskiego, Tadeusza Różewicza, Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, Piotra Sommera, Jana Parandowskiego, Jalu Kurka, Bohdana Zadury, Adama Ważyka, Artura Sandauera, Teodora Parnickiego czy Tomasa Venclovy. Każda z tych dedykacji zostanie odnotowana w opisie woluminu podczas jego katalogowania.
Zgromadzone przez dr. hab. Leszka Engelkinga dzieła stanowią cenne świadectwo jego badawczych i osobistych pasji – jako tłumacz i popularyzator głównie literatury czeskiej przyczynił się on do wzrostu zainteresowania kulturą Czech w Polsce, za co był nagradzany. Warto, by jego misja nie została zapomniana.
Materiał: Anna Zatora