Jak rozwijamy studencką przedsiębiorczość?

Według badań Global Entrepreneurship Monitor Polska 2020 nastawienie dorosłych Polaków do przedsiębiorczości jest zdecydowanie pozytywne. Aż 78% z nich uważa, że własna firma to dobry sposób na zrobienie kariery, a 77% jest zdania, że osobom, które założyły własne firmy i odniosły sukces, należy się uznanie. Mimo tego jedynie 6 na 100 Polaków planuje założyć własną działalność w ciągu 3 lat. Nawet spośród osób, które widzą szanse biznesowe w swoim otoczeniu, 46% nie decyduje się na rozpoczęcie działalności z obawy przed porażką. Autorzy raportu wskazują także, że jednym z obszarów wymagającym poprawy jest edukacja przedsiębiorczości, w tym również na etapie uczelni.

W przypadku przedsiębiorczości studentów/-tek sytuacja wygląda nieco lepiej. Według badań Inkubatora Uniwersytetu Warszawskiego 14% badanych studentów/-tek chciałaby prowadzić działalność gospodarczą w ciągu najbliższych 3 lat, a aż 26% deklaruje, że w przyszłości jest to odpowiadająca im forma pracy. Autorzy raportu wyjaśniają, że młodzi ludzi postrzegają własną działalność jako kolejny krok w rozwoju kariery zawodowej, etap bardziej zaawansowany niż praca „dla kogoś”. Eksperci podkreślają także, że uczelnie w swoich działaniach na rzecz przedsiębiorczości studenckiej największy nacisk powinny kłaść na naukę postaw przedsiębiorczych i wyposażania młodych ludzi w kompetencje pomocne w życiu zawodowym.

Jak zatem może być rozwijana przedsiębiorczość studencka? Jakie wsparcie w tym zakresie oferuje Uniwersytet Łódzki? Przede wszystkim warto wspomnieć, że na wielu kierunkach naszej uczelni w ramach toku studiów prowadzone są zajęcia wprost lub pośrednio dotyczące przedsiębiorczości. Wśród nich znajdziemy na przykład zajęcia z podstaw przedsiębiorczości, tworzenia biznesplanu, innowacyjności, kreatywności w biznesie czy zakładania firmy. W sumie na wszystkich wydziałach UŁ w latach 2015-2020 prowadzone było ponad 100 takich przedmiotów, w których uczestniczyło prawie 18 tys. studentów/-tek. Zajęcia tego typu dominują naturalnie na Wydziałach Ekonomiczno-Socjologicznym oraz Zarządzania, natomiast przedsiębiorczości uczą się również studenci i studentki innych wydziałów, np. na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska prowadzone są zajęcia z ekobiznesu, Wydział Filozoficzno-Historyczny proponuje przedmiot pod nazwą „Firma archeologiczna w praktyce”, a studenci/-tki Wydziału Filologicznego mogą uczestniczyć w warsztatach biznesowych czy zajęciach „Cyfrowy przemysł kreatywny”.

Studentów/-tki zainteresowanych/-e przedsiębiorczością wspiera także Biuro Karier UŁ, gdzie organizowane są m.in. warsztaty „Własna firma dla początkujących”, treningi kreatywności, zajęcia z Desing Thinking czy indywidualne doradztwo ds. przedsiębiorczości. W sumie w inicjatywach Biura Karier na rzecz przedsiębiorczości w latach 2015 – 2020 udział wzięło prawie 1.500 studentów/-tek.

W rozwijaniu studenckiej przedsiębiorczości nieoceniona jest również działalność kół naukowych i organizacji studenckich, których na naszej uczelni działa ponad 170. Studenci/-tki w praktyce mogą zdobywać tam kompetencje związane z pracą w grupie, zarządzaniem projektami czy realizacją własnych inicjatyw. Poza tym studencką przedsiębiorczość na UŁ wspierają również m.in. Centrum Transferu Technologii, konkurs EkSoc StartUP czy inne liczne inicjatywy podejmowane na wydziałach.

Najnowszą inicjatywą na rzecz przedsiębiorczości studenckiej realizowaną na Uniwersytecie Łódzkim jest Akademia Przedsiębiorczości #UniLodz, której inicjatorką jest Prorektor Agnieszka Kurczewska. Akademia Przedsiębiorczości to kurs e-learningowy dostępny bezpłatnie dla wszystkich studentów/-tek UŁ. Każdy odcinek opowiada o innym aspekcie przedsiębiorczości od strony teoretycznej i praktycznej. Początkujący i doświadczeni przedsiębiorcy opowiadają o powstawaniu swoich firm i dzielą się zdobytym doświadczeniem, inspirując słuchaczy do podejmowania własnych działań. Kurs zawiera także quizy i praktyczne ćwiczenia do samodzielnego wykonania. Akademia Przedsiębiorczości startuje w drugiej połowie listopada 2021 r. Szczegóły niebawem w mediach i social mediach UŁ. 

Tekst: Dr Agata Matuszewska-Kubicz
Redakcja: Centrum Promocji UŁ

Źródła:

Raport z badania Global Entrepreneurship Monitor Polska (2020). Warszawa: PARP. Pobrano z:  https://www.parp.gov.pl/storage/publications/pdf/Raport-z-badania-GEM-Polska-2020.pdf 
JustStart - raport o przedsiębiorczości studenckiej (2021). Warszawa: Inkubator Uniwersytetu Warszawskiego, Ośrodek Ewaluacji. Pobrano z: https://www.uw.edu.pl/wp-content/uploads/2021/07/juststart_raport-1.pdf  Szynkowski, J. (2021). Wsparcie przedsiębiorczości i innowacyjności na Uniwersytecie Łódzkim – podsumowanie. Dokument wewnętrzny Biura Karier UŁ.