Unikanie „czarnych łabędzi”
Prof. Michał Mackiewicz szczegółowo omówił nie tylko modne sposoby inwestowania, takie jak kryptowaluty czy condohotele, ale też formy ochrony majątku stosowane przez nasze babcie, w tym trzymanie przysłowiowych „dolarów pod poduszką”. Co ciekawe, ekonomista wcale nie odradza tej ostatniej metody – przeciwnie, uważa, że w pewnych warunkach część oszczędności warto w ten sposób przechowywać na „czarną godzinę” lub raczej „czarnego łabędzia”.
Często nie doceniamy zagrożeń o charakterze „czarnych łabędzi”, czyli takich, które zdarzają się bardzo rzadko, ale niezwykle silnie uderzają we wszystkie dziedziny życia, w tym również w oszczędności. Wiemy o tym dobrze, bo ostatnio takie łabędzie „latają” wyjątkowo często, czego przykładem jest pandemia COVID czy wojna w Ukrainie. Dlatego ostatnią część książki poświęcam pokazaniu tego, jak poszczególne formy oszczędzania zachowują się w obliczu katastrof: pandemii, upadku banków, bankructwa państwa czy wreszcie możliwego Polexitu
– tłumaczy prof. Michał Mackiewicz ekonomista EkSoc UŁ.
W odróżnieniu od wielu innych poradników, w książce nie znajdziemy narracji w rodzaju „ja w ten sposób zarobiłem milion, więc ty też możesz”. Każdy wniosek prof. Mackiewicz popiera danymi, naukowymi dowodami i logiczną argumentacją – w każdym rozdziale tego poradnika czuje się, że prof. Mackiewicz jest przede wszystkim naukowcem.
Polecają wybitni polscy ekonomiści
– Pierwszy raz napisałem książkę, którą może przeczytać szerokie grono ludzi zainteresowanych swoimi codziennymi finansami, a nie wyłącznie wąskie grono badaczy, którzy ocenią ją jedynie pod kątem naukowym. Ponieważ inflacja czyni coraz większe spustoszenie w portfelach postawiłem na proste doradzanie co zrobić, żeby inflacja nie pożerała oszczędności kogoś, kto odkłada na wkład własny do kredytu, na emeryturę itd. – mówi prof. Mackiewicz
Rekomendacje najnowszej książce wykładowcy EkSoc UŁ dają autorytety w dziedzinie finansów:
Profesor Mackiewicz, chociaż kokieteryjnie stwierdza, że nie jest zawodowym doradcą inwestycyjnym, w rzeczywiście okazuje się być doradcą znakomitym - łączącym głęboką wiedzę ekonomiczną z osobistym doświadczeniem.
– Marek Belka, premier RP, prezes NBP, minister finansów
Zanim podejmiemy mniej lub bardziej trafną inwestycję, warto zainwestować w podręcznik, który pokaże nie tylko przyszłe zyski, ale również ryzyka. Książka prof. Mackiewicza jest dobrym przewodnikiem dla finansowego chomika. Przede wszystkim nie jest nudna, a autor posługuje się przystępnym językiem, przechodząc stopniowo od prostych form oszczędzania do złożonych instrumentów finansowych.
– Andrzej Raczko, minister finansów, członek zarządu NBP
Prof. Michał Mackiewicz od przeszło 20 lat prowadzi badania na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, jest jednak nie tylko akademikiem – w tym czasie stworzył również 10 firm, aktywnie inwestował na rynku nieruchomości i na rynkach kapitałowych, a także doradzał Ministrom Finansów.
Źródło: Prof. Michał Mackiewicz, EkSoc UŁ
Redakcja: Paweł Śpiechowicz, Centrum Promocji UŁ