Helpers’ Generation – rejestracja potencjalnych dawców szpiku

Przed nami wiosenna odsłona XV edycji projektu studenckiego Helpers’ Generation – wspólnej akcji społeczności studenckiej UŁ wraz z Fundacją DKMS. Dzięki zaangażowaniu naszych studentek i studentów, w dniach 15-21 kwietnia 2024 roku na poszczególnych wydziałach każdy będzie mógł zarejestrować się i dołączyć do bazy potencjalnych Dawców Fundacji DKMS, a tym samym – dać komuś szansę na życie.

 

W Polsce co 40 minut, a na świecie co 27 sekund ktoś dowiaduje się, że cierpi na białaczkę lub inny nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest znalezienie zgodnego Dawcy komórek macierzystych. Fundacja DKMS to międzynarodowa organizacja non-profit zajmująca się walką z nowotworami krwi i innymi chorobami układu krwiotwórczego. Dzięki jej działalności już niemal 163 000 osób dołączyło do grona potencjalnych Dawców szpiku, a ponad 1480 z nich podzieliło się cząstką siebie, ratując życie osobom chorym na nowotwory krwi.

Wciąż jednak aż co piąty Pacjent nie znajduje swojego „bliźniaka genetycznego” i nie ma szans na przeszczepienie. Rejestrując się jako potencjalny Dawca szpiku, każdy może stać się szansą na życie osoby chorującej. 

Kto może zostać Dawcą 

Dawcą szpiku i komórek macierzystych może być:

  • każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia
  • osoba mieszkająca na stałe w Polsce.

Rejestracja potencjalnych Dawców

Proces rejestracji potencjalnego dawcy szpiku i komórek macierzystych polega na:

  • przejściu wstępnego wywiadu medycznego
  • pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka
  • wypełnieniu formularza rejestracyjnego z podstawowymi danymi osobowymi.

Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, każdy Dawca otrzymuje potwierdzenie rejestracji w formie e-maila. Cały proces rejestracji trwa około 3-4 miesięcy. Gdy okaże się, że zarejestrowana osoba posiada takie same cechy tkankowe jak Pacjent chorujący na nowotwór krwi, dochodzi wtedy do pobrania komórek i przeszczepienia ich Pacjentowi.

Metody pobrania

Pobranie szpiku kostnego nie ma nic wspólnego z kręgosłupem. Metodą stosowaną w 90% przypadków jest pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej/afereza. W 10% przypakdów stosowane jest pobieranie szpiku z talerza kości biodrowej. 


Harmonogram rejestracji w UniLodz

Osoby już zarejestrowane zachęcamy do udostępniania tej informacji, by jak najwięcej osób dowiedziało się o akcji i wzięło w niej udział. Wydarzenie jest dostępne również na Facebooku

 

 

Materiał, zdjęcia: Fundacja DKMS
Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ