Celem zajęć jest sformułowanie w ściśle określonym zespole problemu badawczego do konkretnych słów kluczowych, a następnie rozwiązanie go poprzez prawidłowe zaprojektowanie oraz przeprowadzenie badań i analizy uzyskanych danych. Studenci na podstawie otrzymanych słów: „Piotrkowska”, „dzień”, „pomnik” i „turysta”, sformułowali temat: „Teatr zachowań osób odwiedzających pomniki Galerii Wielkich Łodzian na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi”. Za główną metodę badawczą przyjęli obserwację. Aby jednak wzbogacić i uatrakcyjnić badania, grupa postanowiła dotrzeć do pomysłodawcy i twórcy Galerii Wielkich Łodzian, Marcela Szytenchelma.
Ponadgodzinna rozmowa z nim zaowocowała solidną dawką wiedzy, nieosiągalnej w ogólnodostępnych źródłach. Dla studentów było to interesujące doświadczenie, które całkowicie zmieniło podejście do pomników na ul. Piotrkowskiej. Zrozumienie drogi, jaką musiał pokonać twórca, od projektów, po ostateczny kształt pomników, stało się swoistym podsumowaniem rozmowy. Marcel Szytenchelm poprzez swoje prace chciał pokazać, że znane w Polsce postacie, które przedstawił w formie pomników, „powinny żyć cały czas”. Galeria jest kreatywnym hołdem dla nich. Twórcy nie interesowały tradycyjne pomniki ustawione na cokołach; uważa, że Galeria Wielkich Łodzian jest rodzajem otwartego, ulicznego teatru, gdzie każdy z nas może być współartystą kreującym własną rzeczywistość, chociażby poprzez umawianie się przy tych pomnikach na spotkania, odpoczywanie przy brązowych odlewach, czy wykonywanie fotografii. Jednym z ważniejszych celów Galerii Wielkich Łodzian było stworzenie miejsca spotkań dla mieszkańców Łodzi i został on osiągnięty.
Studentka Patrycja Lis, tak podsumowuje udział w projekcie:
Wywiad z łódzkim artystą stał się dla nas zachętą do twórczego działania i bycia konsekwentnym w dążeniu do postawionych sobie celów oraz do spełniania marzeń. Jako studenci powinniśmy korzystać z możliwości do samorozwoju oraz poszerzania wiedzy, czasami na tematy oczywiste, a jednak bardzo interesujące. Turystyka i rekreacja to ciekawe i wartościowe studia dla osób kreatywnych, które mogą w przyszłości kształtować z powodzeniem swoje miejsce życia.
Materiał: Patrycja Lis (Wydział Nauk Geogranicznych UŁ)
Redakcja: Centrum Promocji UŁ