Ulokowany w dystrykcie mobilności Pawilon Polski okazał się jednym z częściej odwiedzanych (ponad 1,5 miliona gości) i nagradzanych, m.in. za ekspozycję czy walory architektoniczne. Pomiędzy październikiem 2021 roku a marcem 2022 roku stał się niemal drugim domem dla 134 młodych ludzi, zaangażowanych do jego obsługi. To w nim opowiadali o Polsce, jej zasobach i dorobku, a także o osiągnięciach i możliwościach, jakie otwiera współpraca z naszym krajem. Uzupełnieniem stałej ekspozycji był cykl wystaw czasowych, w ramach których odbywała się promocja poszczególnych regionów, w tym także województwa łódzkiego (listopad 2021 r.) i miasta Łodzi (grudzień 2021 r.), będącego gospodarzem Zielonego EXPO w 2029 roku. Obecność Polski w Dubaju wykorzystano również jako okazję do budowania relacji biznesowych: odbyło się m.in. Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze (grudzień 2021 r.) i Polsko-Afrykańskie Forum Gospodarcze (marzec 2022 r.). W każdym z nich uczestniczyło kilkuset przedstawicieli obu stron.
Uniwersytet Łódzki był jedną z pięciu polskich uczelni, które zaangażowały się w wykorzystanie EXPO 2020 do stworzenia swoim studentom możliwości odbycia praktyk zawodowych. Zawarcie umów partnerskich z Polską Agencją Inwestycji i Handlu S.A. oraz bezpośrednio z Pawilonem Polskim, umożliwiło skierowanie do Dubaju 25 osób z UŁ na płatne staże zawodowe, sfinansowane z dotacji celowej przyznanej przez ministra edukacji i nauki.
Możliwość odbycia praktyk w ramach EXPO 2020 w Dubaju jest dla studentów niezwykle cennym doświadczeniem zawodowym, kulturowym i społecznym, osadzonym w realiach międzynarodowych
– mówi dr Joanna Górniak, koordynator praktyk na kierunku logistyka na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ i dodaje:
Warto podkreślić interdyscyplinarny charakter tych praktyk. Każdy student pracujący na EXPO 2020 postawił sobie zapewne inne cele indywidualne i skrupulatnie dążył do ich realizacji. Jednak ich wspólnym mianownikiem była promocja Polski w skali świata, co zdecydowanie można było zauważyć podczas wizyty monitorującej. Z punktu widzenia osoby odpowiedzialnej za weryfikację efektów praktyk, mogę śmiało stwierdzić, że zdobyte przez studentów doświadczenia będą procentować w przyszłości.
Polska była jednym z niewielu krajów, które do obsługi pawilonu narodowego zaangażowały studentów rekrutowanych z uczelni partnerskich w czteroetapowym postępowaniu. Okazało się to doskonałym rozwiązaniem, które pozwoliło na wykorzystanie potencjału młodego pokolenia w promocji. Pozytywne opinie na temat studentów oddelegowanych na staż na EXPO docierały tak do uczelni, jak i do organizatorów.
Obycie międzynarodowe, funkcjonowanie w strukturach dużej korporacji z rozwiniętą siecią kontrahentów, obcowanie z odmiennościami mentalnymi i kulturowymi, podnoszenie poziomu znajomości języków obcych, wreszcie bezpośredni kontakt z przedstawicielami przedsiębiorstw i oficjalnymi delegacjami było codziennością tych, którzy postanowili skorzystać z szansy, jaką zapewnił Uniwersytet Łódzki we współpracy z naszymi partnerami
– podsumowuje dr Jakub Doński-Lesiuk z Katedry Logistyki i Innowacji UŁ z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego, ambasador EXPO 2020 Dubaj z ramienia Uniwersytetu Łódzkiego i dodaje:
Jesteśmy wdzięczni za możliwość udziału naszych studentów w tak spektakularnym przedsięwzięciu, będącym doskonałym narzędziem budowania ich przyszłego profesjonalizmu i kształtowania właściwych postaw społecznych. Pragnę podziękować każdemu, z kim mieliśmy okazję współpracować i kto był dla naszych studentów wsparciem.
Szczególne podziękowania należą się Marcie Zielińskiej, koordynatorowi Programu Promocji Regionalnej oraz Współpracy z Uczelniami w Zespole EXPO Dubaj 2020 Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu S.A., Adrianowi Malinowskiemu, komisarzowi generalnemu Sekcji Polskiej na EXPO oraz Piotrowi Kowalczykowi, naczelnikowi wydziału w Departamencie Programów Naukowych i Inwestycji Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Projekt "Organizacja zagranicznych praktyk dla 25 studentów z Uniwersytetu Łódzkiego w związku z udziałem Polski w Wystawie Światowej EXPO 2020 Dubaj" został sfinansowany przez ministra edukacji i nauki dotacją w wysokości 633 tys. zł. Realizowany był przez Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ i zapewnił możliwość odbycia staży trwających od 3 do 6 miesięcy. Skorzystali z nich studenci czterech jednostek: Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego (13 osób), Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych (9 osób), Wydziału Filologicznego (2 osoby) oraz Wydziału Nauk Geograficznych (1 osoba).
Materiał: Katedra Logistyki i Innowacji
Redakcja: Centrum Promocji UŁ