Czwartki z botaniką – odkrywczyni nowego gatunku storczyka

Przed nami kolejne spotkanie w ramach cyklu "Czwartki z botaniką". 17 grudnia o godz.17. podczas wykładu pt. "W poszukiwaniu nowych gatunków storczyków - ekspedycje naukowe prowadzone w Ameryce Południowej", prof. dr hab. Marta Kolanowska (Katedra Geobotaniki i Ekologii Roślin, BiOŚ UŁ), opowie o swoich naukowych podróżach i ciekawych odkryciach. Spotkanie odbędzie się w formie online, na platformie MS Teams.

 

Prof. M. Kolanowska jest cenioną specjalistką z zakresu analizy bioróżnorodności obszarów tropikalnych. Opisała ponad 275 nieznanych wcześniej gatunków orchidei oraz wprowadziła metody modelowania nisz ekologicznych do badań biogeograficznych storczyków. Badaczka jest współinicjatorką i jedną z założycielek fundacji Biodiversitatis, której celem jest wspieranie ochrony różnorodności biologicznej oraz stworzenie pierwszej polskiej stacji badawczej w Ameryce Południowej. Rezerwat ma zajmować około 30 hektarów. W fundacji zasiadają naukowcy z Czech, Francji i Ekwadoru i Polski - w tym naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego.

"Czwartki z botaniką" to cykliczne spotkania tematyczne organizowane przez Oddział Łódzki Polskiego Towarzystwa, który od dziesięcioleci działa przy Katedrze Geobotaniki i Ekologii Roślin Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ. Celem zebrań naukowych jest prezentowanie najciekawszych aspektów botaniki, chęć zwrócenia uwagi na przyrodę, zrzeszanie osób zainteresowanych tą dziedziną wiedzy, ale przede wszystkim propagowanie jej w społeczności.

Zebrania naukowe OŁ PTB odbywają się raz w miesiącu w czwartek o 17.00 na platformie MS Teams. Zaproszeni goście to uznani naukowcy zarówno z Uniwersytetu Łódzkiego, jak i innych krajowych jednostek badawczych, którzy ciekawie opowiadają o nauce, swoich pasjach i tym, czym na co dzień się zajmują.

Wszelkie informacje o kolejnych spotkaniach znajdą Państwo na stronie facebookowej OŁ PTB.

W imieniu prelegentów i organizatorów serdecznie zapraszamy!


Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Redakcja: Centrum Promocji UŁ