To już czwarty sezon prac badawczych prowadzonych na tym miejscu, które dostarczają cennych informacji o osadnictwie i zwyczajach pogrzebowych ludności żyjącej na tym terenie w epoce brązu i wczesnej epoce żelaza.
„Prowadzimy badania archeologiczne na terenie cmentarzyska kultury łużyckiej, które funkcjonowało dwukrotnie. Po raz pierwszy gdzieś około 1100 lat przed naszą erą, drugi raz nieco później, 600 lat przed naszą erą. Cmentarzysko jest bardzo źle zachowane, w bardzo złym stanie z uwagi na to, że znajduje się na polu uprawnym”
- zaznacza dr. hab. Radosław Janiak, prof. UŁ
Badania w Dąbrowie są niezwykle ważne dla poznania historii osadnictwa na tym terenie i przyczyniają się do lepszego zrozumienia kultury łużyckiej. Odkrycia te są również cenne dla lokalnej społeczności i mogą przyczynić się do rozwoju turystyki kulturowej w regionie.
Prace archeologiczne w Dąbrowie prowadzone są pod kierunkiem dr. hab. Radosława Janiaka, prof. UŁ z Katedry Prahistorii Instytutu Archeologii UŁ (Instytutu Archeologii UŁ).
Zapraszamy do zapoznania się z krótkim wywiadem z dr. hab. Radosławem Janiakiem prof. UŁ oraz fotorelacją z prowadzonych badań (link)
Foto: Grzegorz Nowak (Radio Zduńska Wola)