Bezpieczne inwestycje na niepewny czas – pionierska analiza

W obliczu globalnych wyzwań, takich jak kryzysy ekonomiczne, konflikty zbrojne czy niepewność na rynkach finansowych, coraz większe znaczenie zyskują tzw. aktywa bezpieczne (ang. safe assets). Czym dokładnie są te instrumenty finansowe i dlaczego mają kluczowe znaczenie dla stabilności światowej gospodarki?

Zdjęcie trojga autorek książki na abstrakcyjnym tle

Globalne wyzwania a stabilność finansowa

Zawirowania na światowych rynkach finansowych, wywołane przez wydarzenia takie jak pandemia COVID-19, inwazja Rosji na Ukrainę czy konflikty na Bliskim Wschodzie, sprawiają, że inwestowanie kapitału staje się coraz trudniejsze. W takich warunkach inwestorzy szukają bezpiecznych sposobów ochrony swoich środków.

Czym są aktywa bezpieczne?

Odpowiedzią na te potrzeby są tzw. aktywa bezpieczne, które charakteryzują się niskim ryzykiem oraz wysoką płynnością. Instrumenty te, takie jak obligacje skarbowe krajów o najwyższym ratingu czy złoto, są postrzegane jako stabilna inwestycja, niezależna od zmian na rynku.

Monografia naukowa – pionierska analiza

“Safe Assets in the Global Economy. Supply, Demand and Financial Stability”, autorstwa dr hab. Joanna Bogołębska, prof. UŁ, dr Ewy Feder-Sempach i dr Ewy Stawasz-Grabowskiej to pierwsza monografia poświęcona problematyce funkcjonowania aktywów bezpiecznych w międzynarodowym systemie finansowym wydana przez prestiżowe wydawnictwo Routledge.

Pojęcie safe assets jest coraz powszechniej wykorzystywane w odniesieniu do zjawisk zachodzących na rynkach finansowych, w tym na rynkach długu, jednakże nie podjęto dotychczas próby kompleksowego wytłumaczenia jego złożonej, wielowątkowej natury.
Dokonały tego naukowczynie z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ.

Perspektywy popytowa i podażowa w badaniach

Autorki monografii starają się uporządkować pojęcie „safe assets” i osadzić je w międzynarodowej literaturze dotyczącej finansów. Zagadnienie zbadały z dwóch perspektyw: popytowej i podażowej. Perspektywa podażowa, która dominuje w książce, podkreśla rolę publicznych aktywów bezpiecznych w stosunku do podobnych emitowanych przez sektor prywatny. Perspektywa popytowa analizuje, kto inwestuje w te aktywa, dlaczego to robi, i jakie są trendy w ich wykorzystaniu.

Przyszłość aktywów bezpiecznych w gospodarce światowej

W międzynarodowym systemie finansowym aktywa te odgrywają kluczową rolę, zapewniając stabilność i płynność globalnym rynkom. Ze względu na rosnący popyt, zwłaszcza ze strony gospodarek wschodzących, oraz ograniczoną podaż, światowy rynek zmaga się jednak z niedoborem aktywów bezpiecznych. W konsekwencji może to prowadzić do destabilizacji systemu finansowego, co czyni ten temat szczególnie istotnym dla przyszłości globalnej gospodarki.

Mając świadomość, że niedopasowania popytowo-podażowe na rynku aktywów bezpiecznych stanowią jedno z kluczowych wyzwań dla stabilności międzynarodowego systemu finansowego, powstaje kluczowe pytanie o alternatywne źródła dostarczania tych aktywów. Autorki wskazują na szczególny potencjał do zwiększania puli safe assets w ramach europejskiej unii walutowej oraz w Chinach czy Indiach.

Profesor Ian W. Marsh z Bayes Business School w Londynie wskazuje w swojej recenzji na liczne zalety monografii, która wpisuje się we współczesny nurt badań naukowych i stanowi wartościowe źródło wiedzy zarówno dla studentów czy doktorantów jak i praktyków rynku finansowego.

Książkę można zakupić na stronie wydawnictwa Routledge. Będzie można pobrać ją w wersji elektronicznej bez opłaty od 2026 roku.

 

Materiał źródłowy: dr hab. Joanna Bogołębska, prof. UŁdr Ewa Feder-Sempach, dr Ewa Stawasz-Grabowska (Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny)
Redakcja: Michał Gruda (Centrum Komunikacji i PR)

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.