„Bałałajki” z sukcesami! Zapraszamy na próby

Po koniec wakacji Akademicki Zespół Muzyki Narodów Słowiańskich „Bałałajki” Uniwersytetu Łódzkiego ponownie zdobył Złotą Łódkę w kategorii „Muzyka/Zespoły” na XI Międzynarodowym Festiwalu Twórczości Młodych Folkowe Inspiracje. Natomiast wokalistka zespołu - Marysia Bińkowska zdobyła Brązową Łódkę w kategorii solistów. Gratulujemy! Wraz z początkiem października zespół wrócił do regularnych prób, które odbywają się w piątki o godzinie 19.00 w Pałacu Biedermanna przy ul. Franciszkańskiej 1/5.

Więcej informacji można znaleźć na FB: Bałałajki Polska.

Zachęca prof. Barbara Sobolczyk, kierownik artystyczny zespołu:

Zapraszamy wszystkich studentów, a zwłaszcza tych, którzy rozpoczynają przygodę w Uniwersytecie Łódzkim. Zapewniamy dużo muzyki i dobrego humoru. Informacje kontaktowe można znaleźć na naszym profilu facebookowym.

plakat

Założycielem „Bałałajek” jest były wykładowca UŁ, profesor Andrzej de Lazari. „Bałałajki" to zespół skupiający młodzież akademicką i licealną.

Oryginalne brzmienie zespołu ma swe źródło w inspiracjach słowiańskim folklorem i związanym z nim unikalnym instrumentarium: bałałajki i domry różnych rozmiarów, gitary, harfa, akordeon, flet, obój, , słowiańskie sopiłki i żaliejki oraz perkusja. Oprócz stylizacji rodzimych melodii ludowych repertuar zespołu obejmuje utwory o rodowodzie greckim (np. muzyka do baletu "Grek Zorba" Theodorakisa), amerykańskim (np. ragtime "The Entertainer" Joplina) oraz aranżacje utworów muzyki klasycznej i rozrywkowej. Od początku swej działalności Bałałajki biorą żywy udział w życiu muzycznym Łodzi i kraju (stała współpraca z Filharmonią Łódzką i Poznańską, nagrania dla Radia i Telewizji), a także poza jego granicami koncertując m.in. w Rosji, Francji, Macedonii, Niemczech, Czechach, Azerbejdżanie, na Ukrainie. Zespół jest członkiem Balalajka and Domra Association of America.

Materiał: Akademicki Zespół Muzyki Narodów Słowiańskich „Bałałajki” Uniwersytetu Łódzkiego