Warsztaty, badania terenowe, wykłady
Uczestnicy spędzili pięć intensywnych dni wykładów, badań terenowych, wspólnych dyskusji, poznawania nawzajem swoich kultur pochodzenia (polskiej, czeskiej, litewskiej, irackiej, słowackiej, ukraińskiej, rosyjskiej, kazachskiej i nigeryjskiej). W programie wyjazdu znalazły się warsztaty tradycyjnego wypieku chleba w Wiejskim Domu Kultury w Swornegaciach i wizyta w Parku Etnograficznym we Wdzydzach, gdzie uczestnicy poznawali współczesną kulturę Kaszub.
Mobilność – nowe kontakty
Mobilność to jednak nie tylko nauka i badania. W trakcie tych kilku dni nawiązało się wiele międzynarodowych znajomości, przez co uczestnicy mieli możliwość skonfrontowania swoich wyobrażeń czy stereotypów z realiami współpracy w międzynarodowym towarzystwie.
Program ma charakter mieszany – przed i po mobilności odbywają się zajęcia online. Projekt realizowany jest jako Blended Intensive Programme w ramach programu Erasmus + "Intercultural ethnography. Customs, beliefs and everyday practices in the Kashubia region. Data collection, analysis and collaborative exchanges". Jego organizatorkami są dr Magdalena Wojciechowska i dr Dominika Byczkowska-Owczarek z Instytutu Socjologii UŁ.
BIP – Blended Intensive Programmes. Są to krótkie, intensywne programy polegające na połączeniu mobilności fizycznej i wirtualnej ułatwiające pracę zespołową i wymianę doświadczeń na podstawie e-uczenia się opartego na współpracy. Podczas mieszanych programów intensywnych studenci podejmują krótkotrwałą mobilność fizyczną (od 5 do 30 dni) za granicą połączoną z obowiązkowym komponentem wirtualnym (czas trwania jest ustalany z uczelnią organizującą BIP).
Materiał: dr Dominika Byczkowska-Owczarek, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ
Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ