- Ostatni wykład dla naszych studentów wygłosił dr Mateusz Gaze z Zakładu Lingwistyki Stosowanej Wydziału Filologicznego. Opowiadał o tym jak komunikują się zwierzęta. Było o papugach, szympansach, ale również o rybach i śpiących kotach. Jak zwykle niektóre pytania po wykładzie zaskoczyły nawet dobrze przygotowanego naukowca. Wszyscy uczestnicy wykładu odebrali na koniec wpisy do indeksów od samego Rektora UŁ. Liczymy na to, że kiedyś wrócą na uczelnię, już jako dorośli studenci - mówi Marta Krośnicka z Centrum Promocji UŁ, koordynatorka projektu UŁDD.
Razem z nami dzieci odkrywają świat. W tym roku wzięły udział w zajęciach z różnych dziedzin nauki, kultury i sztuki. Odbyły podróż w świat Orientu, a także spróbowały swoich sił w arabskiej kaligrafii. Zrobiły też własne zabawki optyczne, których użycie wywołuje złudzenie ruchu.
Mali studenci UŁDD poznali tajniki pracy sędziego czy adwokata biorąc udział w symulacji rozprawy sądowej inspirowanej fabułą bajek. Przekonali się podczas niej jak ważne jest wspólne ustalanie zasad i przestrzeganie ich. Czym jest DNA, chromosomy i geny? Tego dowiedzieli się uczestnicy warsztatów z genetyki, którzy samodzielnie dokonali izolacji DNA z owoców sposobem domowym.
Nie zapominamy również o rodzicach. Podczas zakończenia dziewiątej edycji UŁDD, gdy dzieci słuchały wykładu "Czy zwierzęta można nauczyć mówić?", ich opiekunowie mogli uczestniczyć w zajęciach "Agresja i przemoc w rodzeństwie - jak kształtować prawidłową relację między dziećmi?". UŁDD ma pomagać zrozumieć obecny świat nie tylko najmłodszym!
Tematy, na wykładach i warsztatach przedstawiali nauczyciele akademiccy i Studenckie Koła Naukowe Uniwersytetu Łódzkiego oraz Partnerzy UŁDD - Teatr PINOKIO w Łodzi, Centrum Nauki i Techniki EC1 oraz Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Spotkania organizowano w niedziele, w budynkach Uniwersytetu Łódzkiego oraz u Partnerów UŁDD.
Mali studenci UŁDD są bardzo ciekawi otaczającego nas świata i chętnie zasypują pytaniami prowadzących zajęcia. Czy można zamieszkać w pietruszce? Gdzie w Polsce jada się mrowisko? Czy to prawda że ogórek jest dynią? Nauczyciele akademiccy UŁ dzielnie odpowiadali na wszystkie pytania.
Fotoreportaż z uroczystości zakończenia roku UŁDD --> https://www.flickr.com/photos/promocja_ul/sets/721...
Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.
Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/
redakcja: Centrum Promocji UŁ