„Łódź poprzez wieki. Historia miasta" – premiera IV tomu monografii

W piątek (19 lipca 2024 roku) w Sali Lustrzanej Pałacu Poznańskiego (siedzibie Muzeum Miasta Łodzi) odbyła się uroczysta premiera czwartego tomu monografii: „Łódź poprzez wieki. Historia miasta. Od 1945 roku”. To niezwykle ważne wydarzenie w życiu miasta, przypominające o jego bogatej historii i nieustannym rozwoju. Monografia powstaje z okazji 600-lecia nadania Łodzi praw miejskich.

prof. Krzysztof Lesiakowski, redaktor IV tomu monografii
prof. Rafał Matera
prof. Jarosław Kita, redaktor całości monografii
od lewej: prof. Piotr Szukalski, dr Ewa Kacprzyk, dr Grzegorz Mnich, prof. Wioletta Kazimierska-Jerzyk, prof. Krzysztof Lesiakowski
dr Andrzej Kompa
Adam Pustelnik, wiceprezydent Łodzi
od lewej: prof. Tadeusz Grabarczyk, prof. Krzysztof Lesiakowski, Ewa Bluszcz (dyrektorka Wydawnictwa UŁ), prof. Jarosław Kita

Najnowszy tom, będący dziełem naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego, skupia się na historii powojennej, obejmującej czasy PRL-u oraz transformację ustrojową (zapoczątkowaną w 1989 roku). W opracowaniu uwzględniono nie tylko przemiany polityczne i gospodarcze, ale też kwestie społeczne, kulturowe i przestrzenne.

Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele władz uczelni i Miasta – dr. hab. Robert Zakrzewski, prof. UŁ, prorektor ds. studentów i jakości kształcenia, prof. Rafał Matera, rektor-elekt UŁ, prof. Maciej Kokoszko, dziekan Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ oraz Adam Pustelnik, wiceprezydent Łodzi.

Prezentacja monografii spotkała się z ogromnym zainteresowaniem, m.in. mieszkańców Łodzi, którzy mieli okazję wysłuchać prelekcji autorów oraz zadać im pytania.

W rozmowie o publikacji uczestniczyli:

• prof. Krzysztof Lesiakowski – redaktor IV tomu, kierownik Katedry Historii Polski i Świata po 1945 r. (Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego). Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na działalności aparatu bezpieczeństwa w powojennej Polsce oraz dziejach opozycji i oporu społecznego;
  • prof. Wioletta Kazimierska-Jerzyk – estetyczka i historyczka sztuki pracująca w Katedrze Etyki (Instytutu Filozofii UŁ). W badaniach naukowych interesuje ją świat współczesnych wartości, czy i jak manifestują się one w estetyce, sztuce, przestrzeni miejskiej;
  • prof. Piotr Szukalski – demograf i gerontolog zatrudniony Katedrze Socjologii Struktur i Zmian Społecznych (Instytutu Socjologii UŁ). Specjalizuje się w zagadnieniach z pogranicza demografii, gerontologii społecznej i polityki społecznej;
  • dr Ewa Kacprzyk – doktor nauk humanistycznych, autorka publikacji pt. „Warunki życia mieszkańców Łodzi 1945-1948".

Spotkanie prowadził dr Grzegorz Mnich – doktor nauk humanistycznych i dziennikarz, związany z Uniwersytetem Łódzkim. Zajmuje się polską prasą w okresie powojennym, historią współczesną oraz światem mediów.

Nad całokształtem czuwał zespół Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego.

Fot.: Mateusz Kowalski, Wydział Filozoficzno-Historyczny UŁ

Wszystkie tomy monografii Łodzi dostępne są w księgarni WUŁ.

„Łódź poprzez wieki”. Historycy w hołdzie miastu i dla łodzian – premiera I tomu

Łódź, która stała się „ziemią obiecaną” – premiera 2. tomu monografii

Premiera III tomu monografii – „Łódź poprzez wieki. Historia miasta”