Wystawa Bartosza Kałużnego „DYWERS”. O różnorodności społecznej

Miejsce wydarzenia: Franciszkańska 1/5, 91-433 Łódź
Czas: 11 czerwca 2024 (wtorek) 20:00 - 22:00

We wtorek (11 czerwca) o godz. 20.00 zapraszamy do uniwersyteckiej Galerii Wozownia 1/5 (ul. Franciszkańska 1/5) na wernisaż wystawy fotografii DYWERS, której celem jest zwiększanie świadomości nt. różnorodności społecznej. Na ekspozycję składają się portrety wykonane przez fotografa Uniwersytetu Łódzkiego Bartosz Kałużnego. DYWERS realizowany jest w ramach tegorocznej edycji Fotofestiwalu.

DYWERS to ogólnouniwersytecki projekt, który składa się z kilku elementów (przejdź do strony projektu). Jednym z nich jest wystawa fotografii, które ukazują różnorodność społeczną. Wystawa prezentuje ponad 20 fotografii wykonanych we współpracy z osobami, które zgłosiły się do projektu lub zostały do niego zaproszone.

grafika przedstawiająca jedną z wykonanych fotografii, na której mężczyzna zasłania część napisu napisanego farbą w sprayu na murze, widoczne są litery AUS. Twarz mężczyzny zasłonięta jest kwadratem z informacją nt. wystawy

Na wykonanych portretach znajdują się m.in. aktywistka i dziennikarka Maja Staśko, znany łódzkiej publiczności z wystawianego na deskach Teatru Nowego „Dobrze ułożonego młodzieńca” Edmund Krempiński czy założycielka fundacji Neuroróżnorodni Weronika Tomiak.

Do udziału w przedsięwzięciu zgłosiły się również osoby, które na UŁ studiują i wykładają, a także ludzie spoza społeczności akademickiej, którzy chcieli się podzielić swoją opowieścią. Z tej niezwykłej różnorodności doświadczeń przełożonych na język fotografii powstał DYWERS.

Profesor Marek Domański z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, który jest kuratorem wystawy, pisze o niej w tekście kuratorskim w ten sposób:

Autor postanowił zwrócić naszą uwagę na zagadnienia związane z m.in. neuroatypowością, tożsamością płciową, seksualnością czy etnicznością. W tym celu zrezygnował z przywileju, jaki ma każdy artysta, kształtujący swoje dzieło bez ograniczeń. Fotografowane osoby same zgłosiły się do projektu, uzyskując wpływ na miejsce i sposób fotografowania oraz na użyte środki wyrazu (…) Współuczestnictwo w procesie tworzenia zapewniło osobom przed obiektywem komfort i sprawczość, a także wzbogaciło cały projekt, urozmaicając go na wielu płaszczyznach. Z utrzymanych w konwencji fotografii inscenizowanej kadrów emanuje różnorodność, dzięki czemu oddają one fascynującą złożoność świata

Wartościami, którymi kieruje się Uniwersytet Łódzki w swoim działaniu są m.in. odwaga, współpraca i szacunek. Stąd też właśnie wzięła się forma projektu fotograficznego, który Bartosz Kałużny komentuje:

Kiedy niespełna 10 lat temu ukończyłem pracę doktorską na temat napiętnowania społecznego, rzeczywistość społeczna wyglądała nieco inaczej. Więcej rzeczy nas dziwiło i zaskakiwało. I choć w Polsce wciąż jesteśmy dość homogeniczni, a przez ostatnie kilka lat można było zaobserwować polaryzację postaw wobec mniejszości, to w dyskursie medialnym, którego dużą część stanowią obecnie oddolnie produkowane treści w mediach społecznościowych, można zaobserwować zmianę jakościową. Na Instagramie czy TikToku jest wiele kont prowadzonych przez osoby neuroatypowe, nieheteronormatywne lub z niepełnosprawnościami, które dzielą się z innymi swoim doświadczeniem i oswajają obserwujących ze złożonością świata. O różnorodności należy bowiem rozmawiać i ją pokazywać. Nawet jeśli nie wszystkim się to podoba

Realizacja wystawy DYWERS nie byłaby możliwa bez wsparcia instytucji, które wsparły projekt poprzez udostępnienie wnętrz na potrzeby sesji fotograficznych: Muzeum Kinematografii w Łodzi, łódzkiej Fabryce Sztuki oraz Palmiarni ogrodu botanicznego w Łodzi.

Redakcja i zdjęciaBartosz Kałużny (Centrum Komunikacji i PR UŁ)
Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.

Miejsce wydarzenia: Franciszkańska 1/5, 91-433 Łódź

Data i godziny wydarzenia: 11 czerwca 2024 (wtorek) 20:00 - 22:00