Uniwersytet Łódzki konsekwentnie zwiększa liczbę studentów zagranicznych. W 2018 roku zajmował 5 lokatę w statystykach GUS, w 2019 i 2020 roku było to już 3 miejsce. W 2021 roku został wyprzedzony przez Uniwersytet im. Mickiewicza w Poznaniu o 1 studenta i znalazł się poza podium. W tym roku udało się więc odrobić stratę.
Dane GUS potwierdzając wysokie miejsce naszej Uczelni w gronie instytucji kształcących międzynarodową społeczność akademicką. Nasze aspiracje, aby UŁ był uczelnią różnorodną, przynoszą wymierne skutki. Nasz sukces jest efektem wspólnych wysiłków grona nauczycieli akademickich i pracowników administracji uczelnianej. Nieustannie doskonalimy ofertę studiów i dydaktykę, skupiając się na byciu silnym i aktywnym ośrodkiem naukowym oraz kształceniu ciekawych świata, odpowiedzialnych absolwentów. Jesteśmy instytucją włączającą, zbudowaną na jedności i różnorodności.
Trzecia pozycja w Polsce wśród uczelni publicznych (zdobyta po raz kolejny) klarownie pokazuje, że jesteśmy atrakcyjnym ośrodkiem akademickim dla kandydatów zagranicznych. Uniwersytet Łódzki, ma bogatą i ciekawą ofertę, w tym kierunków prowadzonych w języku angielskim. Studenci zagraniczni cenią sobie naszą infrastrukturę, która w ostatnich latach zmienia się na lepsze. Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym nasza atrakcyjność jest podejście prostudenckie, dające większy komfort pobytu w Łodzi
– mówi Liliana Lato, dyrektor Biura Współpracy z Zagranicą.
Dodaje też, że UŁ zachęca młodych ludzi do wyjazdów na różnego rodzaju programy wymiany ze stypendium, z czego studenci zagraniczni również korzystają.
Przyjeżdżających do UŁ studentów wspierają również Mentorzy, którzy wprowadzają ich do życia akademickiego. Jest to starannie wyselekcjonowana grupa studentów starszych lat studiów, która została przeszkolona przez pracowników BWZ UŁ z zakresu zagadnień najbardziej nurtujących pytań po przybyciu do Polski. Najbardziej aktywni Mentorzy, którzy wspierali studentów w Welcome Point oraz wirtualnie zostali zaproszeni na ceremonię wręczenia certyfikatów Mentora.
Najbardziej aktywni mentorzy wspierający studentów zagranicznych w Welcome Point otrzymali specjalne certyfikaty.
Z wspomnianego raportu GUS „Szkolnictwo wyższe i jego finanse w 2022 roku” dowiadujemy się również, że w Polsce studiuje już ponad 100 tysięcy studentów zagranicznych. Możemy być dumni, że zagospodarowujemy dużą część tej grupy i czerpiemy z bogactwa różnorodności kulturowej. W roku akademickim 2023/2024 kształcenie na UŁ rozpoczęło ponad 1200 studentów zagranicznych z 76 krajów świata!
Materiał: Biuro Współpracy z Zagranicą UŁ
Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ