Wystawa Sandbox to projekt dyplomowy Anity Osuch z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Artystka podejmuje się syntetycznej analizy i zwizualizowania procesu migracji obrazów oraz towarzyszącego mu procesu generowania znaczeń oraz emocji. Instalacja artystyczna SANDBOX to projekt, który jest częścią jej rozprawy doktorskiej pod tytułem: „Realne obrazy hiperrzeczywistości”.

U źródeł podjętego tematu leżą doświadczenia artystki związane z zaangażowaniem w niezwykle intensywne w ostatnich latach procesy transformacji postfotograficznych praktyk i technologii kształtujących nowe środowisko obrazowego uniwersum.  

Nomadyczność obrazów – ich migrowanie między nośnikami materialnymi i niematerialnymi, w kontekście rozszerzonej rzeczywistości, jest dla autorki szczególnie istotną właściwością współczesnej fotografii. Hybrydyczność i kapitalistyczna nadprodukcja napędzają cyrkulację postfotograficznych działań nie pozostawia wiele czasu na refleksję i spokojną pracę nad definiowaniem zjawisk, często wręcz efemerycznych lub szybko się dezaktualizujących. Nadmiar obrazów utożsamiany przez Jeana Baudrillarda z rodzajem ikonoklazmu, zmusza do działania intuicyjnego, ze świadomością, że całość pozostaje poza horyzontem naszego doświadczenia.

wyjaśnia artystka.

wyrenderowany czarnobiały obraz

CZAS I MIEJSCE

Możliwość zwiedzania od 12 maja do 12 czerwca po wcześniejszym uzgodnieniu (komunikacja@uni.lodz.pl).

  • 12 czerwca, godz. 18.00  oprowadzenie kuratorskie i spotkanie z autorką (Galeria Uniwersytetu Łódzkiego Wozownia 11, ul. Marie Skłodowskiej-Curie 11

Możliwość zwiedzania od 12 do 25 czerwca

  • w środy i czwartki w godz. 15.0019.00

  • w piątki w godz. 17.0019.00

  • w soboty w godz. 13.0018.00

ARTYSTKA

czarnobiałe zdjęcie Anity Osuch, młoda blondynka

Artystka wizualna i nauczycielka akademicka. W swojej twórczości wykorzystuje klasyczne media w połączeniu z najnowszymi technologiami. Szczególną uwagę poświęca badaniom przestrzeni wirtualnej i jej relacji ze światem rzeczywistym, używając do tego celu elementów Augmented Reality. Doktorantka, autorka publikacji, kuratorka i uczestniczka wystaw w kraju oraz za granicą, współtwórczyni portalu POSTFOTOGRAFIA.PL. Pracuje w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi w Instytucie Fotografii i Multimediów.

KURATOR

czarnobiałe zdjęcie Marka Domańskiego, mężczyzna w średnim wieku w okularach

Fotograf i nauczyciel akademicki, aktywny w dziedzinach twórczości wizualnej i publicystycznej. Na wystawach prezentuje fotografie inscenizowane, dokumentalne, a także obiekty i rysunki. Autor i współautor kilku monografii oraz innych publikacji. Kurator i współtwórca projektów badawczych. Pracuje w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, gdzie w Instytucie Fotografii i Multimediów prowadzi Pracownię Obrazowania Fotograficznego.