Fundusze EOG (Europejski Obszar Gospodarczy) reprezentują wkład Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej. Istnieją dwa cele ogólne:
- ograniczenie nierówności ekonomicznych i społecznych w Europie,
- wzmocnienie relacji dwustronnych pomiędzy Państwami-Darczyńcami a 15 krajami UE z Europy Środkowej, Południowej i obszaru Morza Bałtyckiego.
UŁ od roku 2020 regularnie otrzymuje środki na realizację projektu Mobilność w szkolnictwie wyższym (Komponent II) w ramach tego programu. Stypendium wyjazdowe jest przyznawane zazwyczaj na max. 1 semestr (4,5 miesiąca) wymiany.
Aby poznać szczegóły rekrutacji, stypendium oraz uczelni parterskich do których możesz wyjechać, wybierz odpowiednią edycję programu.
EDYCJA 2022/2023
Ze stypendium programu Edukacja 2022/2023 może wyjechać 11 studentów UŁ na częściowy okres studiów (max. 1 semestr) do jednej z poniższych uczelni partnerskich w edycji 2022/2023:
- Volda University College – wyjazd dla 1 studenta UŁ; dziedzina dziennikarstwo
- Molde University College (Specialized University in Logistics) – wyjazd dla 2 studentów i 1 pracownika UŁ; dziedzina logistyka
- Inland Norway University of Applied Sciences – wyjazd dla 2 studentów UŁ; dziedzina turystyka/geografia (1 osoba) i ekonomia (1 osoba) oraz 1 pracownika UŁ – dziedzina turystyka/geografia/ekonomia
- University of Bergen, Faculty of Law – wyjazd dla 2 studentów UŁ; dziedzina prawo
- OsloMet (Oslo Metropolitan University) – wyjazd dla 1 studenta UŁ; dziedzina dziennikarstwo/bibliotekoznawstwo
- Kristiania University College – wyjazd dla 3 studentów i 2 pracowników UŁ; dziedzina ekonomia/biznes.
DODATKOWA REKRUTACJA NA SEM. LETNI 2022/2023
Dodatkowa rekrutacja na wyjazdy w ramach programu Edukacja odbywa się od 5 do 16 września 2022 r.
Ze stypendium programu Edukacja 2022/2023 w semestrze letnim może wyjechać 7 studentów UŁ na częściowy okres studiów do jednej z poniższych uczelni partnerskich:
- Oslo Metropolitan University (OsloMet) – 1 miejsce w dziedzinie dziennikarstwo/bibliotekoznawstwo; termin nominacji studenta z UŁ 23.09.2022
- Inland Norway University of Applied Sciences, kampus w Lillehammer – 2 miejsca w dziedzinie biznes/zarządzenie; termin nominacji studenta z UŁ 1.10.2022
- University of Bergen, Faculty of Law – 1 miejsce w dziedzinie prawa; termin nominacji studenta z UŁ 1.10.2022
- Kristiania University College – 3 miejsca, w dziedzinie biznes; termin nominacji studenta z UŁ 15.10.2022
Zasady dodatkowej rekrutacji opisane są w pliku poniżej:
Informacja dotycząca przetwarzania danych osobowych w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 i Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2014-2021
Stypendium: studenci UŁ, którzy wezmą udział w rekrutacji studentów UŁ na wyjazdy na częściowe studia za granicą w ramach programu Erasmus+ i Edukacja, Komponent II na rok 2022/23 i zostaną zakwalifikowani na wyjazd w ramach umów o współpracy w ramach programu Edukacja z poniższymi uczelniami, wyjadą ze stypendium z tego programu. Stypendium będzie wypłacone na okres max. 4,5 miesiąca pobytu w uczelni partnerskiej oraz uczestnik otrzyma ryczałt na koszty podróży do/z uczelni przyjmującej.
Projekt Mobilność w szkolnictwie wyższym (Komponent II) korzysta z dofinansowania o wartości ok. 98 400 EUR otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG (w tym 15% przyznanego dofinansowania pochodzi ze środków krajowych). Celem projekt jest zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy Polską a Państwami-Darczyńcami (Islandia, Liechtenstein, Norwegia) w obszarze edukacji.
DOKUMENTY WYMAGANE NA ETAPIE REKRUTACJI
Pliki do pobrania
Pliki do pobrania
List motywacyjny z opinią Koordynatora Wydziałowego ds. programów wymiany międzynarodowej.
Np. certyfikat językowy, zaświadczenie od lektora, zaświadczenie z wynikiem testu OLS (jeśli kandydat wykonywał wcześniej taki test w związku z wyjazdem na studia Erasmus+).
Zaświadczenie z macierzystego Dziekanatu UŁ z informacją o średniej ważonej z ocen z roku akademickiego 2021/22 z tego programu studiów, z którego student ubiega się o wyjazd (zgodnie z obowiązującym Regulaminem studiów na UŁ).
Pliki do pobrania
DOKUMENTY WYMAGANE PRZED WYJAZDEM
Before, During (jeśli dotyczy), After the mobility
Pliki do pobrania
do pobrania z Dziekanatu macierzystego wyjazdu. Z dokumentu musi wynikać, że wyjeżdżająca osoba ma status studenta UŁ w sem. wyjazdu (sem. letni 2022/23).
W przypadku gdy semestr w uczelni zagranicznej zaczyna się przed rozliczeniem się na UŁ z sem. zimowego 2022/23, student jest zobowiązany wnioskować do Dziekana o IOS aby móc uzyskać zaświadczenie o statusie studenta UŁ.
Jeśli Wydział zobowiązuje studenta do zaliczenia dodatkowych przedmiotów na UŁ po powrocie z mobilności, które nie mogą być uznane w zamian za przedmioty realizowane za granicą, wtedy konieczne jest uzgodnienie Aneksu do Learning Agreement przed wyjazdem z Koordynatorem kierunkowym ds. ECTS.
potwierdzający przyjęcie studenta UŁ na mobilność w ramach programu Edukacja, zawierający daty rozpoczęcia i zakończenia mobilności.
karta EKUZ lub inne ubezpieczenie zdrowotne ważne w kraju uczelni zagranicznej na czas trwania mobilności i dojazdu/przyjazdu z uczelni zagranicznej
Pisemna (mailowa) zgoda promotora jest wymagana w przypadku studentów UŁ, którzy będą realizowali mobilność na ostatnim roku studiów na UŁ.
Student UŁ nie posiadający obywatelstwa kraju UE lub kraju EOG zobowiązany jest do zapoznania się z przepisami dot. legalizacji pobytu w kraju uczelni przyjmującej i jeśli wymagane zalegalizować pobyt na czas trwania mobilności przed wyjazdem do kraju uczelni przyjmującej.
W momencie podpisywania umowy finansowej na wyjazd w BWZ UŁ student powinien posiadać wizę kraju wyjazdu lub okazać się pisemną informacją (strona internetowa, wiadomość z ambasady/konsulatu) dot. możliwości legalizacji pobytu po wjeżdzie do kraju uczelni przyjmującej.
DOKUMENTY DO ROZLICZENIA PO POWROCIE
Ankieta dostępna tutaj.
Wykaz ocen uzyskanych za okres studiów w uczelni przyjmującej z decyzją Koordynatora ECTS dot. uznania efektów nauczania w uczelni przyjmującej.
Pliki do pobrania
EDYCJA 2021/2022 SEM. LETNI
Ze stypendium programu Edukacja 2021/2022 w semestrze letnim może wyjechać 3 studentów UŁ na częściowy okres studiów do jednej z poniższych uczelni partnerskich:
- Molde University College (Specialized University in Logistics) – 1 miejsce w dziedzinie logistyki. [procedura aplikowania w pliku poniżej]
- University of Bergen, Law Faculty – 4 miejsca w dziedzinie prawa. [procedura aplikowania w pliku poniżej]
- Inland Norway University of Applied Sciences, campus w Lillehammer– 2 miejsca w dziedzinie ekonomii i 2 miejsca w dziedzinie geografii. Link do procedury aplikacyjnej uczelni zagranicznej.
Rekrutacja studentów UŁ na wyjazd na częściowy okres studiów na sem. letni 2021/2022 w ramach projektu Mobilność w szkolnictwie wyższym (Komponent II), Edukacja, odbywa się w dniach 22.09 – 07.10.2021. Zasady rekrutacji dostępne są w pliku poniżej.
Dodatkowo, prosimy o zapoznanie się z procedurą aplikacyjną określoną przez uczelnię partnerskie (pliki powyżej), która będzie dotyczyła studentów UŁ w przypadku zakwalifikowania na wyjazd przez Uczelnianą Komisję Rekrutacyjną. Z racji na terminy przyjmowania dokumentów przez uczelnie zagraniczne student musi być świadomy konieczności dopełnienie procedury aplikacyjnej w systemie uczelni zagranicznej niezwłocznie po ogłoszeniu wyników rekrutacji na UŁ.
Dokumenty wymagane na etapie rekrutacji:
List motywacyjny z opinią Koordynatora Wydziałowego ds. programów wymiany międzynarodowej.
Pliki do pobrania
Np. certyfikat językowy, zaświadczenie od lektora, zaświadczenie z wynikiem testu OLS (jeśli kandydat wykonywał wcześniej taki test w związku z wyjazdem na studia Erasmus+).
Zaświadczenie z macierzystego Dziekanatu UŁ z informacją o średniej ważonej z ocen z roku akademickiego 2020/2021 z tego programu studiów, z którego student ubiega się o wyjazd (zgodnie z obowiązującym Regulaminem studiów na UŁ).
EDYCJA 2021/2022
Ze stypendium programu Edukacja 2021/2022 studenci UŁ mogę wyjechać na częściowy okres studiów do jednej z poniższych uczelni partnerskich:
- Volda University College – mobilność dla 1 studenta i 1 pracownika UŁ w dziedzinie dziennikarstwo
- Molde University College (Specialized University in Logistics) – mobilność dla 2 studentów i 1 pracownika UŁ w dziedzinie logistyka
- Inland Norway University of Applied Sciences – mobilność dla 4 studentów w dziedzinie geografia (2 osoby) i ekonomia (2 osoby) oraz 2 pracowników w dziedzinie geografia i ekonomia
- University of Iceland – mobilność dla 2 studentów i 2 pracowników w dziedzinie dziennikarstwo, prawo, języki obce
- University of Bergen, Law Faculty – mobilność dla 5 studentów w dziedzinie prawo
- list akceptacyjny z uczelni przyjmującej z datami rozpoczęcia i zakończenia mobilności
- status studenta UL ważny na rok akademicki wyjazdu, pozyskany z Dziekanatu
- Learning Agreement for Studies – zaakceptowany przez 3 strony studentka, Koordynatora ECTS z uczelni macierzystej i osobę odpowiedzialną za uzgadnianie LAS z uczelni zagranicznej
- aneks do Learning Agreement (jeśli dotyczy)
- zgoda promotora na wyjazd, jeśli wyjazd jest zaplanowany na ostatnim roku studiów na UŁ
- oświadczenie studenta, doktoranta lub pracownika UŁ wyjeżdżającego za granicę
- zlecenie przekazywania stypendium Edukacja 2021-2022
- ubezpieczenie EKUZ lub inne ubezpieczenie zdrowotne ważne w kraju uczelni zagranicznej na czas trwania mobilności i dojazdu/przyjazdu z uczelni zagranicznej
- informacja w kwestii legalizacji pobytu w kraju uczelni przyjmującej (dotyczy studentów UŁ z obywatelstwem spoza UE) np. oświadczenie dot. posiadanej wizy kraju uczelni przyjmującej na czas trwania mobilności.
Pliki do pobrania
- confirmation of stay (wzór poniżej)
- Learning Agreement (Before, During - jeśli dotyczy, After the mobility)
- Transcript of Records, wykaz ocen uzyskanych za okres studiów w uczelni przyjmującej z decyzją Koordynatora ECTS dot. uznania efektów nauczania w uczelni przyjmującej
- ankieta stypendysty
Pliki do pobrania
EDYCJA 2020/2021
Ze stypendium z programu Edukacja może wyjechać 9 studentów UŁ na częściowy okres studiów (1 semestr) do poniższych uczelni w roku 2020/21. Studenci UŁ, którzy brali udział w rekrutacji studentów UŁ na wyjazdy na częściowe studia za granicą w ramach programu Erasmus+ i Edukacja, Komponent II w roku akademickim 2020/21 i zostali zakwalifikowani na wyjazd w ramach umów o współpracy w ramach programu Edukacja z poniższymi uczelniami, wyjadą ze stypendium z tego programu.
-
Volda University College – mobilność dla 1 studenta i 1 pracownika UŁ w dziedzinie dziennikarstwo
-
Molde University College (Specialized University in Logistics) – mobilność dla 2 studentów i 1 pracownika UŁ w dziedzinie logistyka
-
Inland Norway University of Applied Sciences – mobilność dla 4 studentów w dziedzinie geografia (2 osoby) i ekonomia (2 osoby) oraz 2 pracowników w dziedzinie geografia i ekonomia
-
University of Iceland – mobilność dla 2 studentów i 2 pracowników w dziedzinie dziennikarstwo, prawo, języki obce
-
University of Bergen, Law Faculty – mobilność dla 5 studentów w dziedzinie prawo
-
Bifröst University – mobilność dla 2 studentów i 1 pracownika w dziedzinie nauki ekonomiczne i socjologiczne