Projektowanie miasta - nowy odcinek podkastu „Łódź poprzez wieki. Rozmowy jak przy kawie”

Gdzie w okresie PRL wytyczono nowe centrum Łodzi? Czy Saspol to architektoniczny hit, czy kicz? Kiedy pojawiły się pierwsze plany rewitalizacji Łodzi? Zapraszamy do odsłuchania ostatniego odcinka 4. sezonu podkastu „Łódź poprzez wieki. Rozmowy jak przy kawie”.

W porównaniu do innych polskich miast Łódź nie została zniszczona podczas II wojny światowej. Nie oznacza to, że wyszła z wojennej zawieruchy bez szwanku. Zniszczenia były odczuwalne - a to otwierało możliwości dla architektów. Musieli oni jednak lawirować pomiędzy potrzebami a realiami gospodarki socjalistycznej.

W ostatnim odcinku 4. sezonu podkastu „Łódź poprzez wieki. Rozmowy jak przy kawie” Justyna Tomaszewska rozmawia z Błażejem Ciarkowskim o zmianach w przestrzeni miejskiej, jakie zaszły w latach PRL oraz po 1989 roku. To opowieść o tym, jak i dla kogo projektuje się miasto. Błażej Ciarkowski mówi m.in. o planach zagospodarowania przestrzennego z lat 60. XX wieku, które ukształtowały znaną nam obecnie Łódź, o powstających w PRL-u osiedlach mieszkaniowych, o wielu próbach budowy nowego centrum miasta. Nasz rozmówca wspomina postaci podejmujące wówczas kluczowe decyzje i przybliża motywy, jakie nimi kierowały.

Błażej Ciarkowski przygląda się także współczesnej architekturze Łodzi i zachęca do rozważań, w jaki sposób inwestycje takie jak budowa dworca Fabrycznego czy przebudowa Placu Wolności, wpływają na życie łodzian.

Podkast jest dostępny do odsłuchania na dwóch platformach: