Prawa dziecka w środowisku informacyjnym i mediach cyfrowych - Konrad Ciesiołkiewicz

Dr Konrad Ciesiołkiewicz, prezes Fundacji Orange i wykładowca Uczelni Korczaka, opowiada o prawach dziecka w środowisku informacyjnym i mediach cyfrowych.

​​​​​Według badań blisko 80% nastolatków doświadczyło krzywdzenia, często przez osoby najbliższe lub członków grupy rówieśniczej. Dla młodzieży mowa nienawiści stała się normą, młodzi ludzie mają z nią do czynienia na co dzień. Algorytmy internetowe podsuwają dzieciom i młodzieży treści o charakterze przemocowym. Polska jest również niechlubnym liderem w popularności patostreamingu.

Konrad Ciesiołkiewicz odnosząc się do tych danych  uwagi poświęca procesom i etapom sprzyjającym agresji. Wyjaśnia, z jakimi zagrożeniami spotyka się młody człowiek poruszając się w Internecie, co czyha na przysłowiowym korytarzu szkolnym oraz jak społeczeństwo buduje przyzwolenie na przemoc. Przedstawia także, w jaki sposób nadmierne korzystanie z mediów społecznościowych wpływa na pogłębianie kryzysów psychicznych wśród dzieci i młodzieży.

Wreszcie, omawia ułomności rozwiązań prawnych i instytucjonalnych w kontekście dbania o prawa dziecka w przestrzeni internetowej i poza nią. W swoim wystąpieniu powołuje się na dane wynikające z przeprowadzanych aktualnie badań.

 

Rozmowa odbyła się w ramach Konferencji „STOJĘ PO TWOJEJ STRONIE! – profilaktyka przemocy wobec dzieci i młodzieży” 4 kwietnia 2024 r. w Fabryce Aktywności Miejskiej w Łodzi.