Kiedy w zachodniej Europie toczyła się Wojna Stuletnia, w czasie napierania Turków na południe Europy, nieduża wieś w Królestwie Polskim stała się miastem. Łódź, która dziś świętuje 600-lecie nadania praw miejskich, długo pozostawała w tle wielkich wydarzeń historycznych. Ten stan jednak sprawił, że było to spokojne miejsce do życia, które – gdy pojawiła się okazja – wykorzystało dziejową szansę i błyskawicznie przekształciło się w wielkie miasto, stając się fenomenem na skalę światową.
W ostatnim odcinku pierwszego sezonu podkastu prof. Tadeusz Grabarczyk, redaktor pierwszego tomu monografii „Łódź poprzez wieki. Historia miasta”, opowiada o Łodzi na tle dziejów powszechnych.
Ale nie tylko… To także rozmowa o tym, jak powstawał pierwszy tom monografii. Na tle innych miast najstarsza historia Łodzi jest wyzwaniem dla badaczy. Nie da się jej opowiedzieć, jak np. historii Krakowa. Profesor Grabarczyk nadzorował prace wybitnych specjalistów i osobowości naukowych.
Autorzy monografii musieli przyjrzeć się drobnym na pozór sprawom, by uchwycić obraz życia w mieście, jego dzieje i rozwój. A czynili to m.in. w oparciu o niewykorzystane dotychczas źródła. Dzięki temu powstała książka, jakiej jeszcze nie było – bezcenna dla łodzian, interesująca dla historyków tworzących monografie innych miast.
To ostatni odcinek pierwszego sezonu podkastu „Łodź poprzez wieki. Rozmowy jak przy kawie”. Jesienią zapraszamy na drugi sezon, w którym będziemy wędrować szlakami Łodzi przemysłowej.
Posłuchaj też na Spotify.