O dzieciństwie w robotniczej międzywojennej Łodzi

Spotkanie autorskie z Anną Deredas i Joanną Sosnowską.

Zapraszamy do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi na spotkanie z Anną Deredas z naszego Archiwum i Joanną Sosnowską.

Razem z autorkami porozmawiamy o ich książce „Dzieciństwo w rodzinie robotniczej międzywojennej Łodzi: perspektywa etnograficzno-pedagogiczna”.

W jaki sposób poziom materialny rodziny robotniczej wpływał na zaspokajanie podstawowych potrzeb? Jak wynika ze źródeł cechą charakterystyczną rodzin robotniczych była wielodzietność, dlatego dużą uwagę poświęcimy wywiązywaniu się z roli rodzicielskiej. Dowiemy się, jak przygotowywano się do narodzin dziecka, jak otaczano opieką dzieci i kobiety w ciąży, jak funkcjonowała pomoc lekarska. Podyskutujemy o poglądach rodziców na sprawy wychowania. Usłyszymy odpowiedzi na pytania: co działo się z dziećmi, gdy rodzice pracowali po kilkanaście godzin w fabrykach? Jak dzieci wywiązywały się z obowiązku szkolnego? Jaki był podział prac domowych dla dziewcząt i chłopców? Jak dzieci spędzały wolny czas? W jakie gry i zabawy lubiły się bawić?

Publikacja „Dzieciństwo w rodzinie robotniczej międzywojennej Łodzi: perspektywa etnograficzno-pedagogiczna” miała dwa cele. Pierwszy z nich to przedstawienie materiału archiwalnego na temat dzieciństwa w środowisku robotniczej Łodzi. Materiały te znajdują się w Etnograficznym Archiwum im. Bronisławy Kopczyńskiej-Jaworskiej Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego. Są to biografie, wspomnienia, zapisy rozmów i opowieści klasy robotniczej. Pozwalają one na barwne odtworzenie sobie tamtego okresu czasu.

Drugi cel to powiększenie dorobku naukowego o tematyce dzieci w rodzinie robotniczej w międzywojennej Polsce. Praca autorek Deredas i Sosnowskiej pozwoliła na omówienie zagadnień dotyczących życia dziecka, jego narodzin i pielęgnacji, opieki, warunków dorastania i wychowania, edukacji, spędzania wolnego czasu, udziału w ceremoniach rodzinnych, podtrzymywaniu zwyczajów kultury robotniczej, które do tej pory nie zostały szerzej zbadane.


Start: 16 marca (czwartek) godz. 17:30
Bilety: normalny 8 zł | ulgowy 6 zł
Limit osób: 25

Bilety do nabycia w kasie Muzeum oraz na stronie bilety.cmwl.pl
 

Anna Deredas, mgr etnologii, archiwistka. Pracuje w Archiwum Etnograficznym im. Bronisławy-Kopczyńskiej Jaworskiej Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego. W kręgu jej zainteresowań znajdują się takie zagadnienia jak problemy archiwistyki etnograficznej, współczesność i historia Łodzi oraz dziecko w badaniach etnograficznych. Uczestniczka projektów bazodanowych, m.in. współtwórczyni internetowej Bibliografii Etnografii Polskiej (zadanie stałe od 2008), projektu Humanistyka stosowana dla rozwoju: od innowacji do aplikacji (APHUM Base i AP Forum) (program MNiSW DIALOG 2018–2019) oraz projektu Repozytorium cyfrowe zbioru fotografii Robotnicy w XIX i XX wieku (NPRH 2012–2015). Swoją pasję pedagogiczną realizuje poprzez projekty edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Autorka publikacji Bałuckie miejsca w opowieściach mieszkańców (2017). Rekonstruktorka historyczna przełomu XIV/XV wieku. Członkini Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego Oddział w Łodzi, zespołu Ośrodka Dokumentacji i Informacji Etnograficznej Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznej Routiers.

Joanna Sosnowska, dr hab. nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika, profesor Uniwersytetu Łódzkiego. Pracuje w Katedrze Historii Wychowania i Pedeutologii na Wydziale Nauk o Wychowaniu. W kręgu jej zainteresowań naukowo-badawczych znajdują się takie zagadnienia jak historia społeczna Łodzi – dzieje dobroczynności XIX/XX wieku, problematyka opieki, wychowania, edukacji i zdrowia dziecka w latach I wojny światowej i w okresie międzywojennym. Jest autorką kilku monografii: Opieka nad dzieckiem w Polsce międzywojennej. Robotnicze Towarzystwo Przyjaciół Dzieci – Oddział Łódzki (1923–1939) (2020), Z dziejów opieki społecznej w Polsce międzywojennej. Półkolonie letnie w Łodzi (2018), Opieka nad dziećmi w Łodzi w latach I wojny światowej (Łódź 2017), Działalność socjalna i opiekuńczo-wychowawcza Łódzkiego Chrześcijańskiego Towarzystwa Dobroczynności (1885–1940) (2011) oraz wielu artykułów o tematyce historyczno-pedagogicznej, związanych z Łodzią. Członkini Łódzkiego Towarzystwa Naukowego oraz Sekcji Historii Pedagogiki Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk. Z inicjatywy władz UŁ zorganizowała Przedszkole Uniwersytetu Łódzkiego oraz pełniła funkcję jego dyrektorki w latach 2012–2016. Temu miejscu poświęciła książkę Dziecięce lata. Przedszkole Uniwersytetu Łódzkiego 2012–2017 (2017).