Jury Konkursu w tegorocznej edycji uhonorowało książkę Pogranicze folkloru i kultury popularnej w wielkomiejskiej Łodzi. Od połowy XIX wieku do 1939 roku pod redakcją dra Przemysława Owczarka i prof. Krystyny Radziszewskiej.
Konkurs premiuje wyróżniające się pod kątem edytorskim i merytorycznym publikacje poświęcona tematyce łódzkiej. Do tegorocznej edycji zgłoszono aż 114 publikacji.
Gala wręczenia nagród odbyła się 27 maja w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Nagrodę odebrali redaktorzy książki – prof. Krystyna Radziszewska i dr Przemysław Owczarek oraz osoby zaangażowane w tworzenie publikacji z serii Kultura Literacka Łodzi – dr Karolina Kołodziej i dr Katarzyna Badowska.
Publikacja ukazała się w serii Kultura Literacka Łodzi. To skarbnica informacji o mieście, którego tożsamość przez dziesięciolecia przedstawiana była jednowymiarowo – jako miasto w cieniu kominów, bez kultury. Publikacje z serii kruszą ten stereotyp.
Książka jest poświęcona literackiej kulturze popularnej kształtującej się w Łodzi. W pierwszej części badacze opisują obszary twórczości literackiej rzadko odwiedzane przez literaturoznawców czy kulturoznawców: pieśni i piosenki funkcjonujące w środowisku robotniczym; literaturę brukową; popularną literaturę humorystyczną i satyryczną, której Łódź stała się w okresie międzywojennym ważnym ośrodkiem wydawniczym. Druga jej część to antologia przybliżająca świat tekstów funkcjonujących w łódzkiej kulturze popularnej.
Więcej o książce pisze w blogu Wydawnictwa UŁ Joanna Sikorzanka.
Jeśli o Łodzi pisano, koncentrowano się na rozwoju przemysłowym „miasta kominów”, na robotniczym trudzie i czerpiących z niego zysk fabrykantach. Przemilczano niektóre fakty, bo były niewygodne, nie pasowały do obowiązującej narracji. Tak działo się na przykład z historią łódzkich Żydów. Dopiero lata 90. XX wieku przyniosły nowe spojrzenie. W innym tonie zaczęto pisać o fabrykantach. Przypomniano sobie, że 1/3 mieszkańców przedwojennej Łodzi stanowili właśnie Żydzi. Dotarto też do rozmaitych tekstów ukazujących bogatą i różnorodną historię łódzkich dzielnic, zwyczajów ich mieszkańców. Dawna Łódź zaczęła tętnić życiem, okazała się wielobarwna i niesłychanie interesująca.
Tekst dostępny jets na blogu.