Konkurs jest jedną z najważniejszych na polskim rynku księgarskim inicjatyw honorujących prace dotyczące historii Polski po 1918 roku do współczesności.
Dr Wojciech Marciniak przedstawił w swej książce rozmaite aspekty działalności Związku Patriotów Polskich w Południowym Kazachstanie. Podczas II wojny światowej na tych graniczących z Uzbekistanem obszarach Kazachskiej SRR znalazło się wielu obywateli polskich. W książce ukazano tragiczne dzieje zesłańców, którzy od chwili deportacji walczyli o przetrwanie. Czytelnik odnajdzie w niej opisy przeżyć Sybiraków – zsyłki, tułaczki, życia codziennego w Kazachstanie i zmagań z totalitarną rzeczywistością, aż po repatriację w 1946 r.
Zapraszamy do obejrzenia słowa od autora - dra Wojciecha Marciniaka, na temat jego publikacji. W filmie opowiada o kulisach powstawania książki, a także o wspomnieniach zmarłej przed miesiącem działaczki Związku Patriotów Polskich. Zofia Teliga Mertens podzieliła się z autorem historią swoją oraz niepozornych przedmiotów, które pamiętają czasy wygnania Polaków z ich rodzinnych ziem i deportowania przez stalinowski reżim w głąb Związku Radzieckiego.
Przypominamy, że w 2020 r. w ścisłym finale Nagrody Moczarskiego znalazła się inna publikacja z oficyny uniwersyteckiej – „Zakładnicy historii. Mniejszość polska w postradzieckiej Litwie” autorstwa dr Barbary Jundo-Kaliszewskiej.
Materiał: Wydawnictwo UŁ
Redakcja: Centrum Promocji UŁ