Publikacja KRALL. TKANIE stanowi próbę zrekonstruowania postawy twórczej i elementów biografii Hanny Krall z uwzględnieniem jej sposobu budowania historii. Autorka – Joanna Roszak – utkała z różnych nitek własną narrację o wybitnej pisarce:
Pisze głównie o małych i dużych końcach świata – zamykaniu rozdziałów życiowych, zmianie życiowych scenariuszy. Ma rzadki i cenny talent, by dzielić się mądrością, a nie głosić nauki z katedry. Bo jej książki czyta się jak rozmowę, niepobieżną, głęboką, pozwalającą wyczuć w głosie autorki sprzeciw, ale nigdy sarkazm. Hanna Krall pisze o kruchości szczęścia, ale i jego chwilowej osiągalności, o niewielkim fragmencie wielkiej rany. Stara się ją leczyć, jednocześnie o niej nie zapominając.
KRALL. TKANIE należy do serii Projekt: Egzystencja i Literatura, która jest poświęcona wybitnym polskim pisarkom i pisarzom.
Uroczysta premiera publikacji, którą współorganizujemy z InstytutR odbędzie się 8 sierpnia o 18:00 w Faktyczny Dom Kulturyw Warszawie, spotkanie poprowadzi Mariusz Szczygieł.
Zapraszamy serdecznie!
Joanna Roszak – poetka, badaczka, pracuje jako profesor w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauk oraz jako nauczycielka języka polskiego w jednej z poznańskich szkół. Współfundatorka i wiceprezeska Fundacji Józefa Rotblata. Autorka m.in. tomów poetyckich Tintinnabuli (2006) i Lele (2009) oraz opracowania Południk spotkania. Paul Celan w polskiej poezji powojennej. W 2009 r. obroniła doktorat pt. Synteza mowy Tymoteusza Karpowicza. Stypendystka tygodnika „Polityka” (2004), nominowana do Medalu Młodej Sztuki (2007), Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2012), Nagrody Literackiej Gdynia (2014) i Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej (2016).