Opis zadań
Po pisemnym uzgodnieniu z Rektorem UŁ w dniu 21.11.2024 r. dokonano zmiany Planu audytu wewnętrznego UŁ na rok 2024 polegającej na rezygnacji z zadania "Ustalanie kosztów kształcenia i opłat na wybranym wydziale" (Obszar 13: Zarządzanie finansami) - dokument znajduje się w aktach jednostki.
Plan audytu wewnętrznego na rok 2024
Plan audytu wewnętrznego na rok 2024 - wersja dostępna cyfrowo
Plan audytu wewnętrznego na rok 2023
Plan audytu wewnętrznego na rok 2023 - wersja dostępna cyfrowo
Plan audytu wewnętrznego na rok 2022
Plan audytu wewnętrznego na rok 2021
I. Cele i zadania audytu wewnętrznego
- Celem ogólnym audytu jest wspieranie Rektora UŁ w zakresie realizacji celów i zadań Uczelni poprzez systematyczną ocenę adekwatności, skuteczności i efektywności systemu kontroli zarządczej w ramach zadań zapewniających oraz czynności doradcze.
- Audyt wewnętrzny w swojej działalności identyfikuje i określa potencjalne ryzyko mogące się pojawić w działalności Uczelni.
- Działania audytu wewnętrznego mają na celu stałe usprawnianie funkcjonowania Uczelni i wnoszenie tym samym wartości dodanej do jej działalności.
- Cele audytu wewnętrznego realizuje Dział Audytu Wewnętrznego - podległy bezpośrednio Rektorowi UŁ, którego podstawowym zadaniem są działania podejmowane w celu dostarczenia niezależnej i obiektywnej oceny kontroli zarządczej - zadania zapewniające. Mogą być wykonywane również czynności o charakterze doradczym, o ile ich charakter nie narusza zasady obiektywizmu i niezależności audytorów, a także czynności sprawdzające w celu ustalenia stopnia wdrożenia zaleceń, będących rezultatem realizacji zapewniających zadań audytowych.
- Czynności doradcze mogą przyjmować postać badania konkretnego zdarzenia, opinii, konsultacji oraz doradztwa w komisjach i zespołach. Cel i zakres czynności audytor wewnętrzny każdorazowo uzgadnia z Rektorem UŁ. Dział Audytu Wewnętrznego UŁ nie może jednak realizować czynności doradczych, które prowadziłyby do przyjęcia odpowiedzialności lub uprawnień wchodzących w zakres zarządzania jednostką. Sposób wykonania i dokumentowania przebiegu oraz wyniku czynności doradczych powinien być odpowiedni do rodzaju i charakteru podjętych działań.
- Audyty wewnętrzne zlecone, zgodnie z przepisami Ustawy o finansach publicznych - realizowane są na zlecenie Ministra Finansów, Prezesa Rady Ministrów lub Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Sprawozdania z ich realizacji przekazywane są organowi zlecającemu.
- Rektor UŁ zapewnia warunki do niezależnego, obiektywnego i efektywnego prowadzenia audytu wewnętrznego w Uczelni.
II. Zakres audytu wewnętrznego
- Podstawą pracy Działu Audytu Wewnętrznego UŁ jest plan audytu wewnętrznego na dany rok kalendarzowy przygotowany - w porozumieniu z Rektorem UŁ i Władzami Uczelni - oparty na analizie ryzyka.
- Audyt wewnętrzny realizowany jest również poza planem, na polecenie Rektora UŁ.
- Audyt wewnętrzny obejmuje badaniem wszystkie komórki i jednostki organizacyjne Uniwersytetu.
- Zakres realizowanych zadań dotyczy wszystkich obszarów działalności Uczelni.
- Audyt wewnętrzny jest niezależny w zakresie identyfikacji i oceny obszarów ryzyka będących podstawą realizacji zadań audytowych.
- W szczególności: zakres pracy audytora wewnętrznego uwarunkowany jest analizą ryzyka i zakresem realizowanego zadania zapewniającego lub czynności doradczej
(w rozumieniu przepisów wykonawczych do ustawy o finansach publicznych). - Audyt wewnętrzny w ramach realizowanych zadań zapewniających obejmuje badanie i ocenę adekwatności, skuteczności i efektywności kontroli zarządczej, a w szczególności ocenę:
a/ zgodności działalności Uczelni z przepisami prawa oraz procedurami wewnętrznymi,
b/ skuteczności i efektywności działania,
c/ wiarygodności sprawozdań,
d/ ochrony zasobów,
e/ przestrzegania i promowania zasad etycznego postępowania,
f/ efektywności i skuteczności przepływu informacji,
h/ zarządzania ryzykiem. - Zakres audytu wewnętrznego nie może być ograniczany. Audytor wewnętrzny informuje Rektora UŁ o wszelkich próbach ograniczenia zakresu audytu, wpływania na sposób wykonywania audytu i sprawozdawania jego wyników.
III. Zakres, realizowane zadania wynikają z:
- Ustawy o finansach publicznych z dnia 27 sierpnia 2009 r.(Dz.U.2019, poz. 869 t.j z późn.zm.) - Dział VI – Audyt wewnętrzny oraz koordynacja audytu wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych, art. 272-296,
- Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie: audytu wewnętrznego oraz informacji o pracy i wynikach tego audytu (Dz.U.2018, poz.506 z późn.zm.),
- „Międzynarodowych Standardów Praktyki Zawodowej Audytu Wewnętrznego” opracowanych przez The Institute of Internal Auditors”- przyjętych przez Ministra Rozwoju i Finansów jako „Standardy audytu wewnętrznego dla jednostek Sektora Finansów Publicznych”(Komunikat Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 12 grudnia 2016 r. Dz.Urz.MRiF.2016, poz.28 z późn.zm.),
- „Kodeksu etyki audytora wewnętrznego” The Institute of Internal Auditors,
- Standardów kontroli zarządczej dla sektora finansów publicznych (Komunikat Nr 23 Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 2009 r. Dz. Urz. MF Nr 15, poz.84),
- Karty audytu wewnętrznego wprowadzonej Zarządzeniem Rektora UŁ nr 218 z dnia 29 września 2021 r.
Dane kontaktowe
Dział Audytu Wewnętrznego