Archiwum Uniwersytetu Łódzkiego

Opis zadań

Archiwum Uniwersytetu Łódzkiego jest jednostką ogólnouczelnianą o zadaniach usługowych, naukowych i dydaktycznych, podporządkowaną bezpośrednio Rektorowi UŁ.

Przy Archiwum działa Muzeum Uniwersytetu Łódzkiego (Archiwum i Muzeum Uniwersytetu Łódzkiego).

Zakres wykonywanych zadań obejmuje:

1. Gromadzenie, przechowywanie, zabezpieczanie, opracowywanie i udostępnianie materiałów archiwalnych.

2. Konsultacje i szkolenia dla poszczególnych jednostek organizacyjnych UŁ w sprawie prawidłowego przechowywania, zabezpieczania, przekazywania, udostępniania i brakowania akt oraz sporządzania i obiegu dokumentów w systemie kancelaryjnym bezdziennikowym.

4. Inicjowanie brakowania dokumentacji niearchiwalnej, uczestniczenie w Komisji Oceny Dokumentacji Niearchiwalnej (kierownik Archiwum jest przewodniczącym komisji) i nadzorowanie procedury brakowania na wszystkich jej etapach od sporządzenia i złożenia wniosku oraz uzyskania zezwolenia z Archiwum Państwowego.

5. Przygotowywanie normatywów kancelaryjnych (Instrukcja Kancelaryjna, Archiwalna, Jednolity Rzeczowy Wykaz Akt).

6. Kwerendy dla potrzeb głównie służbowych i, w mniejszym stopniu, naukowych - dla badaczy z różnych ośrodków naukowych, instytucji a także osób prywatnych.

7. Prowadzenie działalności naukowej i dydaktycznej poprzez uczestnictwo w pracach nad historią UŁ oraz zasobem archiwalnym i archiwistyką (wywiady i wspomnienia byłych pracowników i absolwentów UŁ, zajęcia i praktyki ze specjalności archiwalnej dla studentów historii UŁ, spotkania dla uczniów i studentów popularyzujące wiedzę o dokumentach archiwalnych, funkcjonowaniu archiwum uczelnianego i dziejach UŁ).

8. Opieka nad Muzeum Uniwersyteckim. Przy Archiwum działa Muzeum Uniwersytetu Łódzkiego (Archiwum i Muzeum Uniwersytetu Łódzkiego), którego działalność polega na gromadzeniu, zabezpieczaniu, opracowywaniu zbiorów, oprowadzaniu po wystawach, prowadzeniu wykładów o dziejach UŁ, dziejach rodziny Biedermannów oraz historii Łodzi i regionu.

9. Aktywne uczestnictwo w pracach Polskiego Towarzystwa Archiwalnego, Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Archiwalnego, Sekcji Archiwów Instytucji Naukowych i Kulturalnych Stowarzyszenia Archiwistów Polskich.

Udostępnianie dokumentacji przechowywanej w archiwum

Wniosek o udostępnienie materiałów archiwalnych

Wniosek o udostępnienie prac dyplomowych


Z Muzeum UŁ:

  • Noc Muzeów 2024

Podczas łódzkiej Nocy Muzeów 18/19 maja 2024 r., po kilku latach przerwy udostępniono dla zwiedzających Zespół Pałacowo-Parkowy Alfreda Biedermanna, który został wzniesiony przez rodzinę łódzkich przemysłowców w latach 1910-1912 r. Obok parku, zwiedzający zobaczyli przede wszystkim wnętrza pałacu, w tym bogato zdobioną salę balową (obecnie sala kominkowa) i jadalnię (obecnie salę kolebkową) oraz pomieszczenia ze stałymi wystawami Muzeum UŁ związanymi z pierwszym Rektorem UŁ prof. Tadeuszem Kotarbińskim, początkami Uczelni, rodziną Biedermannów, prawnikami: prof. Birutą Lewaszkiewicz-Petrykowską i prof. Witoldem Broniewiczem, a także prywatnymi kolekcjami m.in. Państwa Michowiczów. W podziemiach pałacu dla gości była przygotowana wystawa z Archiwum Fotozoficznego Andrzeja Różyckiego, artysty, fotografa, filmowca, teoretyka sztuki i kolekcjonera. Pałac Alfreda Biedermanna zobaczyło ok. 1000 osób.

Noc Muzeów w Pałacu Biedermanna, fot. Maciej Andrzejewski

  • Biedermannowie - spektakl i wystawa

Niezwykła historia łódzkiej rodziny Biedermannów i jej tragiczne losy pod koniec drugiej wojny światowej stały się inspiracją dla Anny Wakulik do napisania sztuki pod tytułem Biedermannowie. Spektakl w reżyserii Adama Orzechowskiego miał swoją premierę w maju 2024 roku. Wystawa nawiązująca do historii rodziny Biedermannów i spektaklu w Teatrze Powszechnym, której współorganizatorem był dr Dariusz Klemantowicz, została zaprezentowana m.in. w Manufakturze w Łodzi i Teatrze Powszechnym.

Biedermannowie wystawa spektaklu w Teatrze Powszechnym w Łodzi


Dane kontaktowe

Archiwum Uniwersytetu Łódzkiego

  • Pomorska 149/153, 90-236 Łódź (Archiwum UŁ. Biuro, pracownia naukowa i większość magazynów. M.in. Akta studenckie)
  • Narutowicza 68, 90-136 Łódź (Archiwum UŁ. Akta osobowe pracowników)

Muzeum Uniwersytetu Łódzkiego

  • Franciszkańska 1/5, 91-433 Łódź (Biuro i korespondencja: ul. Pomorska 149/153, 90-236 Łódź)

tel: 42-635-57-26

e-mail:

Dane kontaktowe

Archiwum Uniwersytetu Łódzkiego

  • Pomorska 149/153 90-236 Łódź
  • Narutowicza 68 90-136 Łódź
  • Franciszkańska 1/5 91-433 Łódź
tel: 42-635-57-26 e-mail:

Skład osobowy