Uniwersytet Łódzki i Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi intensywnie współpracują de facto już od wielu miesięcy, a efektem obustronnych wysiłków są interdyscyplinarne przedsięwzięcia – wystawy, spotkania, warsztaty, wykłady. W zeszłym roku UŁ i ASP zorganizowały dwie wystawy (wystawa fotograficzna „Zrost” Doroty Stolarskiej-Kultys oraz wystawa „Ukraina. Lwów. 2022” prof. Marka Domańskiego). Każda z nich miała swój program towarzyszący.
Zacieśniająca się współpraca dowiodła, że zespoły, które organizują i promują wydarzenia łączące naukę i sztukę, znalazły wspólny język. Podpisanie porozumienia posłuży zatem usystematyzowaniu naszych działań i pozwoli jeszcze intensywniej promować dokonania naukowe uniwersyteckich badaczy z użyciem języka sztuki.
mówiła Rektor UŁ prof. Elżbieta Żądzińska.
Sztuka prezentowania nauki
Dla Uniwersytetu współpraca w tzw. obszarze Art & Science jest szansą na dotarcie z wynikami badań i osiągnięciami naukowców do szerszego grona odbiorców – wystawy czy performanse bywają w tym przypadku okazją do zapoznania się z dorobkiem naukowym badaczy, a nauka, która jest prezentowana z użyciem środków wyrazu charakterystycznych dla sztuki, może okazać się bardziej przystępna.
Z kolei pedagodzy i pracownicy dydaktyczni ASP zyskują nowe przestrzenie do prezentowania swoich prac, a także mogą dotrzeć ze swoją sztuką do miejskiej publiczności. Ale przede wszystkim przyczyniają się do tworzenia przestrzeni wymiany myśli między naukowcami różnych dziedzin i artystami. Dzięki współpracy wzmacnia się również wizerunek Łodzi Akademickiej.
Dwie Wozownie – stała przestrzeń współpracy
Uniwersytet Łódzki udostępnia organizatorom wspólnych wydarzeń z UŁ i ASP dwie przestrzenie – Wozownię przy ul. Franciszkańskiej 1/5 oraz Wozownię przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 11. Oba miejsca pełnią nie tylko funkcje stricte wystawiennicze, lecz organizowane są w nich także wydarzenia popularyzatorskie i edukacyjne, takie jak warsztaty czy dyskusje.
W ramach dziś podpisanego porozumienia realizowany jest cykl wystaw we współpracy z ASP pod nazwą Laboratorium Działań Interdyscyplinarnych, których kuratorami są prof. Tomasz Ferenc z UŁ oraz prof. dr Marek Domański z Akademii Sztuk Pięknych – jeden z kuratorów wystawy, którą dziś przed Państwem prezentujemy.
zaznaczył Rektor ASP dr Przemysław Wachowski.
Koniec na start – Artur Urbański o mieście i o nas
Wraz z uroczystym podpisaniem umowy odbył się wernisaż prac fotograficznych Artura Urbańskiego „Koniec miasta”. Artysta proponuje oglądającym swoisty foto-esej z pogranicza socjologii miasta. Opowiada o łódzkich peryferiach – o „rozlewaniu się” metropolii i o tym, jak nasze pragnienie życia w arkadii przyczynia się do jej zniszczenia. Zdjęciom towarzyszą fragmenty wywiadów przeprowadzonych wśród mieszkańców jednego z podmiejskich obszarów.
Nieodłącznym elementem wystawy jest tekst autorstwa dra hab. Tomasza Ferenca, w którym nasz socjolog pisze m.in. o rozrastaniu się suburbiów oraz o nadziejach związanych z przeprowadzkami na krańce miast i pojawiającymi się z czasem rozczarowaniami.
Wspólnota, komunikacja – plany na najbliższą przyszłość
W najbliższym kwartale UŁ i ASP planują cztery wspólne przedsięwzięcia:
- wystawa Zofii Bisiak wraz z programem wykładów i spotkań pn. MATERIA. MEDIUM. WYMIANA sztuka papieru | sztuka komunikacji, we współpracy z prof. Ewą Latkowską-Żychską z Pracowni Papieru w Instytucie Tkaniny, Druku i Stylizacji Wnętrz
- instalację artystyczno-edukacyjną przygotowaną przez kolektyw środowisk akademickich (Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Studenckie Koło Naukowe „A co to?” Wydziału Nauk o Wychowaniu we współpracy z Instytutem Edukacji Artystycznej ASP) eksplorującą wyzwania dla edukacji XXI wieku: kompetencje przyszłości, współpracę, pojęcie wspólnoty, myślenie pytajne i szeroko pojętą kreatywność
- Projekt fotograficzny dotyczący dziedzictwa łódzkich rzek autorstwa prof. Marka Domańskiego z nurtu błękitnej humanistyki
- Multimedialna realizacja dotycząca migracji obrazów w kontekście poszerzonej rzeczywistości autorstwa Anity Osuch
Redakcja: Bartosz Kałużny (Centrum Komunikacji i PR)
Zdjęcia: Maciej Andrzejewski (Centrum Komunikacji i PR)