Spotkanie wokół książki „Śmiałość i empatia” Elwiry Sztetner i Dariusza Gzyry

Miejsce wydarzenia: Franciszkańska 1/5, Pałac Biedermanna
Czas: 26 września 2024 (czwartek) 18:00 - 20:30

Jednym z wydarzeń towarzyszących wystawie „UKRYTE – Zwierzęta w Antropocenie” jest dyskusja wokół publikacji poświęconej sytuacji zwierząt – skrywanych ofiar współczesnych społeczeństw. O normalizowaniu przemocy wobec osób zwierzęcych, strategiach radzenia sobie z ukrywaniem ich wyzysku oraz próbie zmiany podejścia do zwierząt jako czujących i myślących istot porozmawiają: dr Łucja Lange z Uniwersytetu Łódzkiego (prowadząca) oraz autorzy książki „Śmiałość i empatia” – Elwira Sztetner i Dariusz Gzyra. Spotkanie odbędzie się we czwartek (26 września) o godz. 18.00 w Pałacu Biedermanna.

Publikacja „Śmiałość i empatia” Elwiry Sztetner i Dariusza Gzyry poświęcona jest sytuacji zwierząt pozaludzkich – ukrytych ofiar współczesnych społeczeństw. Efekty ich krzywdy są często eksponowane w postaci produktów, praktyk i ich reprezentacji w obrazie i słowie. Traktowane są one jako normalne, pożądane i nieodzowne. Pomimo że wszyscy stykamy się z nimi codziennie, odtwarzając przemocowe wzory kultury i życia społecznego, zwierzęta pozostają nierozpoznane jako ich ofiary. Autorom zależy na wiernym oddaniu realiów życia zwierząt w krajach Zachodu. Projekt złożony jest z cyklu fotografii komentarzy, które wyjaśniają treści wizualne i nadają zdjęciom właściwy kontekst.

WIĘCEJ NA TEMAT WYSTAWY HIDDEN I WYDARZEŃ TOWARZYSZĄCYCH MOŻNA ZNALEŹĆ NA STRONIE PROJEKTU (PRZEJDŹ DO STRONY PROJEKTU)

Podczas spotkania zostaną poruszone następujące kwestie:

  • normalizowanie przemocy wobec osób zwierzęcych
  • strategie radzenia sobie z sytuacją normalizacji lub ukrywania przemocy i wyzysku osób zwierzęcych
  • próby zmiany percepcji osób zwierzęcych jako czujących, myślących istot
  • sposoby pokazywania naszych codziennych praktyk wobec zwierząt
  • upamiętnianie osób zwierzęcych jako mas i jednostek

fotografia Elwiry Sztetner, na której znajdują się zabawkowe zwierzęta - prosiaki karmione przez uwięzioną macioręryc. 1. Fotografia Elwiry Sztetner „Matka”

Brak rozpoznania wagi tej tematyki w środowiskach politycznych jest przeoczeniem i lekceważeniem – uniwersalnym w skali europejskiej i światowej

czytamy w publikacji.

Wszyscy tworzymy standardy relacji z innymi czującymi zwierzętami, w tym reakcji na niesprawiedliwość, która ich dotyka. Każdy i każda może odegrać pozytywną rolę – dostrzegając krzywdę, zwracając na nią uwagę innym i podpowiadając lepsze scenariusze współistnienia. Wszyscy jesteśmy współodpowiedzialni – za to, co złe i to, co dobre. Dziś i w przyszłości. Ważny jest sposób w jaki się zachowujemy i myślimy.

kontynuują autorzy.

Książka „Śmiałość i empatia” ukazała się dzięki wsparciu dry Sylwii Spurek, która jest posłanką do Parlamentu Europejskiego i byłą Zastępczynią Rzecznika Praw Obywatelskich.

Cierpienie i krzywda zwierząt oraz ich eksploatacja postrzegane są przez ludzi jako – niestety – nieodłączna część życia i funkcjonowania. Ludzie uznają je nawet za im należne, tak jakby nasze potrzeby i przyjemność usprawiedliwiały posiadanie i korzystanie z produktów opartych na cierpieniu i śmierci zwierząt. Współczesne ruchy filozoficzne, społeczne i polityczne zaczynają jednak w inny sposób adresować istnienie zwierząt pozaludzkich. Liczba osób chcących tworzyć inną rzeczywistość – rzeczywistość empatyczną, w której przemoc przestaje być normalizowana, ciągle rośnie

wyjaśnia Sylwia Spurek we wstępie publikacji.

fotografia Elwiry Sztetner, na której widać zabawkowe postaci - dzieci oglądające małpę uwięzioną w klatceryc. 2. Fotografia Elwiry Sztetner „Nasze zwierzęta nie pochodzą z wolności”

Nieprzeliczona liczba zwierząt traci życie z rąk ludzi. Poprzez powszechność ich krzywda staje się monotonna. Żałoba, smutek, płacz w reakcji na nią są polityczne – szczególnie, jeśli są publiczne. To narzędzia oporu. Są wywrotowe, dowodzą wartości życia zwierząt i ujawniają fundamentalną skazę tam, gdzie bezduszny system chce widzieć czystą mechanikę parametrów ekonomicznych i optymizm rozwoju

czytamy w publikacji.

Nie bójmy się odejść od demokracji. Nie w stronę autorytaryzmu, a ku sentiokracji – ustrojowi, który w procesie tworzenia dobra wspólnego, bez uprzedzeń i sprawiedliwie weźmie pod uwagę również interesy innych czujących zwierząt. Uwzględnienie ich w polityce podnosi ją na wyższy poziom (…) Nie da się w sposób zupełnie bezkonfliktowy wyraźnie poprawić status zwierząt i odejść od ich systemowego krzywdzenia. Etyczna transformacja rolnictwa z konieczności musi odebrać wiele przywilejów, wymaga wysiłku i przetasowania wartości (…) Niech weganizm będzie jednym z sygnałów dla innych, że można starać się nie wspierać krzywdzenia i chcieć, żeby nas to definiowało. Niech pomaga zwierzętom pozaludzkim zaistnieć w publicznym dyskursie

podsumowują autorzy „Śmiałości i empatii”.

 

BIOGRAMY OSÓB UCZESTNICZĄCYCH W DYSKUSJI

Elwira Sztetner – artystka wizualna i aktywistka związana z nurtem ekofeminizmu. W swojej twórczości poddaje krytycznej analizie antropocentryczny model świata. Kwestionuje system moralny usprawiedliwiający hodowlę, wykorzystywanie i zabijanie zwierząt. Weganka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Obecnie zatrudniona na stanowisku profesory uczelni prowadzi Pracownię Tkaniny Artystycznej na macierzystym Wydziale Malarstwa. W roku akademickim 2021/2022 założyła i była opiekunką „Koła Wyzwolenia Zwierząt” na ASP w Warszawie, a obecnie opiekuje się kołem naukowym „Ponad podziałami”. 

Dariusz Gzyra – filozof, autor, działacz społeczny. Po wydaniu książki „Dziękuję za świńskie oczy. Jak krzywdzimy zwierzęta (Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2018) zgłoszony do nagrody Paszporty POLITYKI. Prowadzi zajęcia na wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku antropozoologia. Współtworzy kadrę dydaktyczną interdyscyplinarnych studiów podyplomowych „Prawa zwierząt” na Uniwersytecie SWPS. Członek Komisji ds. Zwierząt Polskiego Towarzystwa Etycznego. Redaktor działu „Etyka praw zwierząt” czasopisma „Zoophilologica. Polish Journal of Animal Studies”. Twórca podcastu „Ważne nieważne”. Zajmuje się relacjami człowieka i innych zwierząt w świetle współczesnych koncepcji etycznych i politycznych oraz studiami nad weganizmem. 

Łucja Lange – adiunktka na Uniwersytecie Łódzkim. Doktora socjologii i magistra etnologii i teatrologii. Wykładowczyni na kierunku antropozoologia Wydziału Artes Liberales UW. Porusza się w obszarach doświadczenia: różnorodności, choroby, śmierci, żałoby (straty) i bezdomności – zarówno ludzi, jak i zwierząt. Zainteresowana zagadnieniem terapii poprzez fotografię – jako terapeutka i badaczka. Wykonuje upamiętniające sesje zdjęciowe dla zwierząt i ich opiekunek oraz opiekunów oraz oferuje pomoc w przygotowaniu pożegnania dla zwierzęcych podopiecznych. Organizuje i prowadzi kręgi żałoby po osobach zwierzęcych oraz związane z żałobą ekologiczną i stratami samobójczymi. E-wydawczyni zina o tematyce żałobnej i upamiętniającej — Lost&Found Grief Mega*Zine. Działa w kolektywie Instytut Dobrej Śmierci oraz Międzynarodowym Towarzystwie Wegańskich Socjologów. 

 

Redakcja: Bartosz Kałużny (Centrum Komunikacji i PR UŁ)
Zdjęcia: Elwira Sztetner

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.

Szczegóły wydarzenia

Miejsce wydarzenia: Franciszkańska 1/5, Pałac Biedermanna

Data i godziny wydarzenia: 26 września 2024 (czwartek) 18:00 - 20:30

  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB
  • ND