Doświadczenie i młody duch idą w parze - mentorskiej!
Projekt mentorski jest skierowany do studentów wszystkich wydziałów Uniwersytetu Łódzkiego. Wybitni absolwenci UŁ pełniący rolę ekspertów dzielących się wiedzą i doświadczeniem, wspierają studentów w znajdywaniu nowych sposobów poszerzania kwalifikacji oraz wskazują najnowsze trendy i kierunki rozwoju.
Prof. Antoni Różalski przywitał zebranych gości, podziękował Absolwentom VIP za zaangażowanie, a studentom życzył owocnego wspólnego czasu z mentorami:
- Bardzo się cieszę, że ten program tak wspaniale się rozwija, co jest możliwe przede wszystkim dzięki Państwa zaangażowaniu i zainteresowaniu tym, aby naszym studentom pomagać poprzez dzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniami. Głównym celem projektu mentorskiego jest wspólne działania, które przez kilka miesięcy mogą być udziałem naszych studentów. Szczególnie ważne jest dla tych, którzy w niedługim okresie zakończą studia i staną przed decyzjami, jaką drogę zawodową wybrać.
O randze programu mówiła Violetta Małek, Partner Zarządzający Gekko advisoryNOW Sp. z o.o., Absolwentka VIP i mentor obecnej edycji projektu:
- Często spotykam się z tym, że ludzie idą z prądem rzeki, nie zastanawiają się nad tym, czy to, co dziś robią to dokładnie to, do czego mają predyspozycje, czy są w tym autentyczni, czy prawidłowo postawili sobie cel. Czasami odkładamy realizację z jakiś powodów, rezygnujemy w połowie drogi. Rolą mentora jest, by ten cel odpowiednio sobie określić.
Wzajemna motywacja do działania
Mentee - tym terminem określamy ucznia, który poszukuje pomocy w nakreśleniu swojej ścieżki zawodowej i w tym celu indywidualnie pracuje z mentorem, którego zadaniem jest wspieranie rozwoju jego umiejętności zarówno menedżerskich, jak i biznesowych. Mentor to z kolei ktoś, kto staje się swoistego rodzaju powiernikiem ucznia i wykazuje się zdolnością do zrozumienia jego potrzeb.
Różnorodność osobowości oraz szeroki zakres kompetencji mentorów sprawia, że młodzi ludzie otrzymują wiedzę oraz umiejętności na wielu płaszczyznach. Role mentorów przyjmują co roku osoby piastujące wysokie stanowiska w czołowych firmach i organizacjach działających w Polsce. Wśród mentorów nie brak wybitnych specjalistów reprezentujących takie branże jak media, prawo, BPO, IT, administracja publiczna, PR czy HR. W tym roku to m.in. Piotr Borowski – reporter TVN24, Kazimierz Ujazdowski – Senator RP czy Anna Maria Wesołowska – sędzia w stanie spoczynku.
W ramach projektu studenci będą wspierani w podejmowaniu wyzwań i odnajdywaniu własnej ścieżki dla realizacji celów i zamierzeń. Uzyskają pomoc w rozwijaniu kompetencji interpersonalnych, a także poznają sposoby na wzmocnienie poczucia wartości zawodowej i osobistej.
Czas trwania całego procesu mentoringowego w projekcie obejmuje kilka miesięcy zaplanowanych na okres styczeń - czerwiec 2020.