KIERUNEK: Prawne i społeczne aspekty funkcjonowania cudzoziemców w Polsce (od 2024/2025 zmiana nazwy i programu)
O studiach
Celem studiów jest przekazanie wiedzy teoretycznej i praktycznej oraz podniesienie kompetencji zawodowych osób udzielających wsparcia cudzoziemcom w Polsce i tych, które mają z nimi bezpośredni kontakt w ramach organizacji publicznych i prywatnych. Z uwagi na obserwowany od lat wzrastający udział cudzoziemców we wszystkich sferach życia społecznego (niezależnie od sytuacji w Ukrainie), konieczne jest merytoryczne przygotowywanie osób mających styczność z obcokrajowcami, do zgodnej z prawem i kontekstem kulturowym obsługi spraw cudzoziemskich.
W tym aspekcie istotne jest uzyskanie wiedzy z zakresu:
- zasad związanych ze swobodnym przepływem osób;
- zasad legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce;
- zasad legalizacji pracy cudzoziemców w Polsce i delegowania pracowników;
- kompetencji organów wykonawczych, kontrolnych oraz sądów rozpatrujących sprawy cudzoziemskie, z uwzględnieniem wiedzy związanej z procedurą postępowań administracyjnych;
- opodatkowania i oskładkowania dochodów cudzoziemców;
- regulacji prawnych dotyczących obszarów mieszkalnictwa, funkcjonowania rodziny, ochrony zdrowia i edukacji cudzoziemców;
- pomocy społecznej, jaka udzielana jest cudzoziemcom z uwzględnieniem metodyki pracy z nimi w tym zakresie;
- interwencji kryzysowej i integracji społecznej, której adresatami są cudzoziemcy;
- zasad funkcjonowania ekonomii społecznej na rzecz cudzoziemców.
Zajęcia prowadzone będą przez wykwalifikowaną kadrę osób mających na co dzień styczność z cudzoziemcami funkcjonującymi w Polsce, dzięki czemu przekazywana przez nich wiedza będzie miała wymiar praktyczny. Niektóre zajęcia będą prowadzone z wykorzystaniem dwóch komponentów: wykładu o charakterze teoretycznym i warsztatów stricte praktycznych.
Od roku akademickiego 2024/2025 studia podyplomowe będa funkcjonowały pod zmienioną nazwą oraz ze zmodyfikowanym programem.
Czas trwania
Kierownik studiów
Sylwetka kandydata
Studia skierowane są do pracowników pomocy społecznej, kuratorów sądowych, pracowników organizacji pozarządowych i podmiotów ekonomii społecznej, pracodawców zatrudniających cudzoziemców, pracowników działów kadrowych oraz wszystkich osób, które wspierają cudzoziemców na terenie Polski, w tym w ramach działalności NGO.
Warunkiem przyjęcia w poczet słuchaczy studiów podyplomowych jest ukończenie studiów wyższych (magisterskich, inżynierskich lub licencjackich).
Dodatkowe informacje
Szczegółowe informacje dostępne pod linkiem: https://www.wpia.uni.lodz.pl/cudzoziemcy