KIERUNEK: RACHUNKOWOŚĆ I ZARZĄDZANIE FINANSAMI
Opis studiów
Kierunek RACHUNKOWOŚĆ I ZARZĄDZANIE FINANSAMI wychodzi naprzeciw wyzwaniom stojącym przed kadrą zarządzającą podmiotami gospodarczymi i dostarczycielami kapitału w dynamicznie zmieniającym się środowisku gospodarczym. Stanowi ważne ogniwo w tworzeniu i funkcjonowaniu gospodarki opartej na wiedzy, podlegającej globalizacji.
Zdobyta wiedza i ukształtowane umiejętności w zakresie rachunkowości i zarządzania finansami na tym poziomie studiów zapewniają przygotowanie absolwentów do kierowania zespołami problemowymi, współuczestniczenia w zarządzaniu podmiotami gospodarczymi, do zarządzania finansami przedsiębiorstw i ich inwestycjami oraz do doradztwa finansowego. Nabyta wiedza i umiejętności stwarzają także podstawy do budowy własnej kariery zawodowej w zakresie wykonywania zawodów związanych z obszarowym profilem kształcenia, w tym specjalisty ds. rachunkowości, specjalisty ds. rachunkowości zarządczej, głównego księgowego, kontrolera finansowego, doradcy finansowego, analityka rynku kapitałowego lub dyrektora finansowego.
Doświadczona i wyspecjalizowana kadra.
Katedra Rachunkowości prowadząca kierunek RACHUNKOWOŚĆ I ZARZĄDZANIE FINANSAMI to zespół wielu ekspertów i doświadczonych specjalistów w zakresie opracowywania i wdrażania systemów rachunkowości w przedsiębiorstwach krajowych i międzynarodowych. Pracownicy Katedry Rachunkowości są autorami wielu Krajowych Standardów Rachunkowości oraz projektantami systemów controllingu/rachunkowości zarządczej w prężnie działających przedsiębiorstwach. Wykładowcy przedmiotów to autorzy oryginalnych podręczników akademickich i zbiorów zadań wykorzystywanych na zajęciach, którzy stale pracują nad udoskonalaniem procesu dydaktycznego. Przekazują wiedzę i dzielą się doświadczeniem, uwzględniając aktualne regulacje prawne i środowiskowe, a także najnowsze światowe koncepcje i metody. Podobnie, pracownicy Katedry Zarządzania Finansami Przedsiębiorstwa, odpowiedzialni za specjalność Menedżer finansowy, mają swą naukową i zawodową renomę.
Akredytacja ACCA
Dzięki akredytacji na kierunku RACHUNKOWOŚĆ I ZARZĄDZANIE FINANSAMI studenci Wydziału Zarządzania UŁ mają możliwość rozpoczęcia kwalifikacji już w trakcie studiów i uzyskania zwolnienia z egzaminów i opłat w ACCA na specjalnych warunkach. Certyfikat ACCA to jeden z najbardziej prestiżowych dyplomów potwierdzających kwalifikacje z zakresu rachunkowości i zarządzania finansami, honorowany na całym świecie.
Studenci kierunku Rachunkowość i zarządzanie finansami bez względu na moduł uzyskują zwolnienia z 3 egzaminów: Applied Knowledge (AB, MA, FA), zaś specjalność Rachunkowość z akredytacją ACCA daje aż 9 zwolnień z egzaminów z poziomu Applied Knowledge (AB, MA, FA) i Applied Skills (LW, PM, TX, FR, AA, FM). Mogą także skorzystać z Programu Accelerate pozwalającego na rejestrację w ACCA ze zniżką opłaty za zwolnienia i zwolnieniem z pierwszej opłaty rocznej.
Więcej informacji.
Inne certyfikaty:
Osoby, które ukończą kurs "Wprowadzenie do analiz finansowych przy wykorzystaniu IBM SPSS Statistics" uzyskają certyfikat SPSS Technology Junior Expert pod patronatem IBM Polska. Ponadto absolwenci mogą ubiegać się o uzyskanie certyfikatów w zakresie zarządzania inwestycjami kapitałowymi (makler papierów wartościowych, doradca inwestycyjny, CFA), ponieważ program nauczania obejmuje zagadnienia znajdujące się w wymaganiach stawianych przez Komisję Nadzoru Finansowego w zakresie egzaminów na licencje maklera papierów wartościowych i doradcy inwestycyjnego.
Absolwenci są również przygotowani pod kątem merytorycznym do ubiegania się o certyfikaty z zakresu rachunkowości zarządczej, a w szczególności:
CMA - Certified Management Accountant
CPA - Certified Public Accountant
CFA - Certified Financial Analyst
Do realizacji zajęć mogą być wykorzystywane narzędzia: MS Teams oraz Moodle.
Skład Rady Programowej kierunku:
Kierownik kierunku: dr hab. Ewelina Zarzycka, prof. UŁ
Koordynator kierunku: dr Przemysław Czajor
Plan studiów.
(Siatka studiów od roku akademickiego 2024)
Specjalności
Specjalność jest uruchamiana przy min. liczbie 30 chętnych.
MENEDŻER FINANSOWY
Program tej specjalności koncentruje się na problematyce z zakresu praktycznego zarządzania finansami - zarządzania portfelem inwestycji, szeroko rozumianego doradztwa inwestycyjnego, wyceny papierów wartościowych i prognozowania sytuacji na rynkach finansowych. Pozwala to na zdobycie wiedzy i umiejętności, które predysponują absolwentów do pracy na stanowiskach specjalistów w instytucjach finansowych i doradczych oraz komórkach finansowych przedsiębiorstw. W toku studiów wykorzystywane są gry symulacyjne, oparte na nowoczesnych narzędziach informatycznych, które pozwalają lepiej zrozumieć praktyczny mechanizm zarządzania inwestycjami i podejmowania decyzji finansowych. Program specjalności jest realizowany przy wsparciu praktyków z instytucji finansowych i doradczych. Specjalność jest szczególnie adresowana do osób, które planują w przyszłości uzyskać certyfikaty i licencje w zakresie zarządzania inwestycjami kapitałowymi.
Atuty specjalności - zwolnienia z egzaminów!
Na mocy porozumienia zawartego pomiędzy naszym wydziałem i ACCA w wyniku otrzymanej akredytacji studenci otrzymują 5 zwolnień z egzaminów z poziomu Applied Knowledge (AB, MA, FA) i Applied Skills (LW, FM). Mogą także skorzystać z Programu Accelerate pozwalającego na rejestrację w ACCA ze zniżką opłaty za zwolnienia i zwolnieniem z pierwszej opłaty rocznej. Certyfikat ACCA to jeden z najbardziej prestiżowych dyplomów potwierdzających kwalifikacje z zakresu rachunkowości i zarządzania finansami, honorowany na całym świecie.
Więcej informacji.
Absolwenci mogą ubiegać się o uzyskanie certyfikatów w zakresie zarządzania inwestycjami kapitałowymi (makler papierów wartościowych, doradca inwestycyjny, CFA), ponieważ program nauczania obejmuje zagadnienia znajdujące się w wymaganiach stawianych przez Komisję Nadzoru Finansowego w zakresie egzaminów na licencje maklera papierów wartościowych i doradcy inwestycyjnego.
Miło nam zakomunikować, iż od roku akademickiego 2021/2022 przedmiot „Wprowadzenie do analiz finansowych przy wykorzystaniu IBM SPSS Statistics”, został objęty systemem akredytacji zajęć dydaktycznych Predictive Solutions [dawniej: SPSS Polska].
Numer certyfikatu: AKR090/W1/05_2021.
Przedmiot ten prowadzony jest na studiach stacjonarnych II stopnia, na Wydziale Zarządzania, kierunek: Rachunkowość i zarządzanie finansami, specjalność: Menedżer finansowy przez: dr Dorotę Starzyńską oraz dr Martę Baraniak i obejmuje 16 godzin ćwiczeń praktycznych z programem PS IMAGO PRO/IBM SPSS Statistics. Zgodnie z Regulaminem Systemu Akredytacji i Certyfikacji Predictive Solutions wszyscy studenci uczestniczący w akredytowanych zajęciach, po ich zaliczeniu z oceną co najmniej dobrą, uzyskają certyfikat SPSS Technology Junior Expert pod patronatem IBM Polska.
Obejrzyj film.
RACHUNKOWOŚĆ I SPRAWOZDAWCZOŚĆ FINANSOWA
Celem specjalności Rachunkowość i sprawozdawczość finansowa jest kształcenie specjalistów posiadających zaawansowaną wiedzę i umiejętności w zakresie rachunkowości i zarządzania finansami podmiotów gospodarczych. Studenci tej specjalności uzyskują wiedzę z zakresu polskich regulacji sprawozdawczości finansowej Dzięki temu absolwenci są przygotowani do pełnienia kierowniczych funkcji w przedsiębiorstwach lub wykonywania zawodu biegłego rewidenta po zdobyciu dodatkowych uprawnień. Potrafią współuczestniczyć w zarządzaniu podmiotami gospodarczymi z wykorzystaniem metod oraz narzędzi operacyjnej i strategicznej rachunkowości zarządczej oraz zarządzania finansami, brać udział w sporządzaniu i analizie sprawozdań finansowych i innych raportów biznesowych tych podmiotów, a także budować w przyszłości własną karierę zawodową, prowadzącą do wykonywania zawodu, np. głównego księgowego, kierownika (właściciela) biura rachunkowego, kierownika działu finansowego, dyrektora finansowego lub biegłego rewidenta.
Obejrzyj film.
RACHUNKOWOŚĆ ZARZĄDCZA/CONTROLLING
Specjalność kierowana jest do osób zainteresowanych uzyskaniem wiedzy i umiejętności niezbędnej do:
- prowadzenia analiz biznesowych,
- wykorzystania metod planowania i kontroli (sporządzania budżetów i biznes planów),
- pomiaru dokonań finansowych i niefinansowych,
- podejmowania decyzji w firmach usługowych, produkcyjnych, handlowych oraz organizacjach nienastawionych na zysk.
Program specjalności pozwala na zdobycie takich umiejętności jak:
- posługiwania się narzędziami informatycznymi (systemy klasy ERP, Excel, Qlickview),
- współpracy w zespole (w tym współpracy zdalnej),
- zarządzania projektami,
- znajdowania i selekcji danych oraz ustalania priorytetów,
- komunikowania wniosków z przeprowadzonych analiz,
- projektowania i wykorzystywania systemów rachunkowości zarządczej/controllingu,
- sporządzania analiz przychodów, kosztów, wydatków i rentowności.
RACHUNKOWOŚĆ Z AKREDYTACJĄ ACCA
Program tej specjalności został stworzony przy współpracy z organizacją ACCA (the Association of Chartered Certified Accountants). Studenci uzyskają nowoczesną wiedzę, która umożliwi zrozumienie procesów finansowych zachodzących w biznesie oraz zapewni rozwój umiejętności i kompetencji ukierunkowanych na prowadzenie analiz biznesowych, interpretację danych pochodzących z systemu finansowo-księgowego oraz podejmowanie decyzji.
Zajęcia dostarczają specjalistycznej wiedzy na temat metod i narzędzi z zakresu sprawozdawczości finansowej, rachunku kosztów, operacyjnej i strategicznej rachunkowości zarządczej, pomiaru dokonań, zarządzania finansami przedsiębiorstwa oraz kluczowych elementów z zakresu norm i standardów wykonywania zawodu biegłego rewidenta. Ponadto zajęcia pozwalają na poznanie w pogłębionym stopniu zasad ujmowania i wyceny oraz normy sprawozdawczości i rewizji finansowej, zgodnych z krajowymi i międzynarodowymi regulacjami rachunkowości, w tym auditingu.
Studia na specjalności umożliwiają studentom połączenie dyplomu ukończenia studiów z kwalifikacją ACCA, która jest jedną z najbardziej prestiżowych kwalifikacji zawodowych z zakresu finansów i rachunkowości, rozpoznawalną w branży finansowej na całym świecie.
Zwolnienia z 9 egzaminów!
Na mocy porozumienia zawartego pomiędzy naszym wydziałem i ACCA, w wyniku otrzymanej akredytacji, ukończenie modułu umożliwia studentom otrzymanie 9 zwolnień z egzaminów z poziomu Applied Knowledge (AB, MA, FA) i Applied Skills (LW, PM, TX, FR, AA, FM), co pozwala na uzyskanie dyplomu ACCA Diploma in Accounting and Business. Studenci mogą także skorzystać z Programu Accelerate pozwalającemu na rejestrację w ACCA ze zniżką opłaty za zwolnienia i zwolnieniem z pierwszej opłaty rocznej.
Więcej informacji.
Obejrzyj film.
Sylwetka absolwenta
Absolwenci kierunku będą przygotowani do pełnienia funkcji kierowniczych w przedsiębiorstwach w zakresie zarządzania finansami i rachunkowości lub wykonywania zawodu biegłego rewidenta, lub doradcy finansowego (po spełnieniu innych, branżowych wymogów). Będą także przygotowani do projektowania systemów informacyjnych wspierających zarządzanie finansami przedsiębiorstw i budowy strategii finansowych w realizacji całościowych strategii rozwojowych przedsiębiorstw. Absolwenci kierunku będą także predysponowani do kontynuacji pracy naukowej w dyscyplinie nauki o zarządzaniu i jakości lub dyscyplinie ekonomia i finanse, na wyższych uczelniach i w innych ośrodkach naukowo-badawczych.
Zasady przyjęć
Zasady przyjęć:
Na kierunek studiów mogą aplikować absolwenci studiów licencjackich (równorzędnych), inżynierskich oraz magisterskich (równorzędnych) posiadający dyplom ukończenia kierunków studiów:
w przypadku dyplomów wydanych do 30.09.2019 r.:
należący do obszaru nauk społecznych* oraz kierunków: lingwistyka dla biznesu, matematyka finansowa i aktuarialna, matematyka (specjalności: matematyka finansowa i aktuarialna), analiza finansowa.
w przypadku dyplomów wydanych od 1.10.2019r.:
należący do dziedziny nauk społecznych** oraz kierunków: lingwistyka dla biznesu; matematyka finansowa i aktuarialna; matematyka (specjalności: matematyka finansowa i aktuarialna); analiza finansowa
Zasady konstrukcji rankingu
Obowiązuje konkurs dyplomów, przy czym w przypadku liczby kandydatów wyższej niż orientacyjny limit miejsc w pierwszej kolejności przyjmowani są kandydaci posiadający dyplom ukończenia studiów:
w przypadku dyplomów wydanych do 30.09.2019 r.:
należący do dziedziny nauk ekonomicznych* lub kierunku: lingwistyka dla biznesu, matematyka finansowa i aktuarialna, matematyka (specjalności: matematyka finansowa i aktuarialna), analiza finansowa.
w przypadku dyplomów wydanych od 1.10.2019 r.:
należący do dyscypliny "nauki o zarządzaniu i jakości"** lub do dyscypliny "ekonomia i finanse"** lub kierunku: lingwistyka dla biznesu, matematyka finansowa i aktuarialna, matematyka (specjalność: matematyka finansowa i aktuarialna), analiza finansowa.
W przypadku, gdy liczba kandydatów jest mniejsza niż orientacyjny limit miejsc, Dziekan może odstąpić od konkursu dyplomów.
* Rozporządzenie MNiSzW z dnia 8.08.2011 r w sprawie obszarów wiedzy, dziedzin nauki i sztuki oraz dyscyplin naukowych i artystycznych.
** Rozporządzenie MNiSzW z dnia 20.09.2018 r. w sprawie dziedzin nauki i dyscyplin naukowych oraz dyscyplin artystycznych.
Co dalej?
Kontakt dla kandydata
E-mail: rekrutacja.wz@uni.lodz.pl
Telefon: (42) 635 50 51