KIERUNEK: OCHRONA ŚRODOWISKA
Opis studiów
Zobacz, co oferuje Wydział BiOŚ!
W 1991 r. Uniwersytet Łódzki jako pierwszy uniwersytet w Polsce uruchomił studia na autorskim kierunku OCHRONA ŚRODOWISKA. Oferta dydaktyczna w ramach kierunku była stopniowo wzbogacana i aktualizowana zgodnie z priorytetami naukowymi Państwa, potrzebami rynku pracy oraz wyzwaniami cywilizacyjnymi.
Studia drugiego stopnia na kierunku OCHRONA ŚRODOWISKA realizowane na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska, który posiada kategorię naukową A, pozwalają na pogłębienie wiedzy z zakresu nauk biologicznych oraz zdobycie umiejętności prowadzenia i projektowania interdyscyplinarnych działań w ochronie i kształtowaniu środowiska przyrodniczego. Program obejmuje tematykę z obszaru nauk przyrodniczych, związaną ze współczesnymi wyzwaniami środowiskowymi, przemianami środowiska przyrodniczego oraz nowoczesnymi metodami i narzędziami ich oceny. Ujęto w nim także elementy z zakresu planowania przestrzennego, prawa ochrony środowiska, edukacji oraz nauki obywatelskiej. Dodatkowo Absolwenci uzyskują rozszerzoną, specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności praktyczne w ramach wybranych specjalności.
Logika kształcenia na studiach drugiego stopnia zakłada wybór specjalności i prowadzenie badań naukowych w jej obszarze, a w efekcie ukierunkowany profesjonalizm.
WSPIERAMY CIEBIE I TWÓJ ROZWÓJ!
- dajemy możliwość rozwoju zainteresowań w studenckich kołach naukowych;
- wspieramy Twój rozwoju poprzez możliwość udziału w różnych programach takich jak: Studenckie Granty Badawcze UŁ, program GETSMARTER, Program MOST;
- możesz skorzystać z programów wymiany międzynarodowej: ERASMUS+, IAESTE czy Program BioLab
- zapewniamy dostęp do narzędzi związanych z nauczaniem na odległość; po przyjęciu na studia udostępniamy każdemu studentowi konto pocztowe w domenie UŁ, które umożliwia korzystanie z platformy Moodle, aplikacji MS Teams i innych narzędzi MS Office, a także z baz bibliotecznych;
MOTYWUJEMYNAGRADZAMY NAJLEPSZYCH I WSPIERAMY!
- motywujemy studentów osiągających wyróżniające wyniki w nauce (stypendia motywacyjne);
- przyznajemy nagrody Dziekana WBiOŚ „Studia z Pasją” dla studentów łączących studiowanie z pasją w kategoriach: działalność naukowa, sportowa i organizacyjna;
- wspieramy finansowo studentów znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej;
- dajemy możliwość udziału, najlepszym studentom wykazującym osiągnięcia w działalności uczelnianej i pozauczelnianej, w programie Santander Universidades dla studentów UŁ
Specjalności
Specjalności w ramach kierunku:
- bioróżnorodność i ochrona przyrody - absolwent specjalizuje się w badaniu i ocenie różnorodności biologicznej, monitoringu przyrodniczym, systemach ochrony przyrody oraz kształtowaniu poparcia społecznego dla ochrony przyrody;
- biotechnologie środowiskowe i ekologiczne podstawy zarządzania - absolwent specjalizuje się w monitoringu i zarządzaniu zasobami środowiska, potrafi wskazać i wdrażać biotechnologie środowiskowe dla zrównoważonego użytkowania zasobów naturalnych i poprawy ich stanu;
- miasto, zmiany klimatu i bezpieczeństwo środowiskowe - absolwent specjalizuje się w badaniach ekosystemów poddanych silnej antropopresji, planowaniu przestrzeni na terenach zurbanizowanych, stosowaniu rozwiązań z zakresu błękitno-zielonej infrastruktury w adaptacji do zmian klimatu, kształtowaniu świadomości ekologicznej.
Na studiach II stopnia student ma możliwość wyboru specjalności wiodącej, w ramach której prowadzi badania naukowe i przygotowuje pracę magisterską. Jej wybór kandydaci na studia deklarują podczas rekrutacji i realizują od pierwszego roku studiów. Dodatkowo, na drugim roku studiów studenci wybierają specjalność uzupełniającą.
Specjalność bioróżnorodność i ochrona przyrody:
- Wskaźniki różnorodności biologicznej
- Ocena i ochrona różnorodności genetycznej
- Ekologia krajobrazu i analizy przestrzenne
- Paleoekologia i metody prognozowania zmian środowiska
- Ekosystemy wodne w antropocenie
- Ekologia behawioralna w ochronie przyrody
- Ekologia inwazji biologicznych
- Wdrażanie strategii na rzecz bioróżnorodności
- Waloryzacje przyrodnicze w procesach inwestycyjnych
Specjalność biotechnologie środowiskowe i ekologiczne podstawy zarządzania:
- Monitoring i zarzadzanie gatunkami inwazyjnymi
- Działalność ekspercka w zarządzaniu środowiskiem i ekobiznes
- Zarządzanie kryzysowe w ochronie środowiska
- Metody biotechnologiczne w ochronie środowiska
- Ekologiczne podstawy zrównoważonego zarządzania zasobami leśnymi
- Ekologiczne podstawy zarządzania zasobami wodnymi
- Monitoring środowiska przyrodniczego
- Kompensacja negatywnego wpływu człowieka na środowisko
- Ekologiczne podstawy zrównoważonego zarządzania zasobami przyrody w planowaniu przestrzennym
Specjalność miasto, zmiany klimatu i bezpieczeństwo środowiskowe:
- Ekologia zwierząt w obszarach zurbanizowanych
- Obce gatunki na obszarach zurbanizowanych
- Biologiczne i chemiczne zagrożenia w obszarach zurbanizowanych
- Hodowle hobbystyczne i przemysłowe a bezpieczeństwo środowiskowe
- Relacja człowiek-zwierzę na terenie miasta
- Błękitno-zielona infrastruktura w adaptacji miast do zmian klimatu
- Ekofizjologia ptaków w obszarach miejskich
- Ekosystemy wód powierzchniowych w dobie zmian klimatu
- Adaptacja obszarów rolniczych i podmiejskich do zmian klimatu
- Ochrona różnorodności biologicznej miast
Główne przedmioty
- Zmiany klimatu a środowisko
- Podstawy GIS
- Planowanie przestrzenne
- Aktualne zagadnienia prawa ochrony środowiska
- Statystyka i modelowanie w naukach o środowisku
- Polityka ochrony środowiska
- Dużą część zajęć dydaktycznych stanowią zajęcia laboratoryjne i ćwiczenia terenowe, co pozwala zweryfikować zdobytą wiedzę teoretyczną w praktyce.
Sylwetka absolwenta
Absolwent łączy specjalistyczną wiedzę przyrodniczą z szeroką znajomością ogólnej problematyki ochrony środowiska w aspektach ekologicznym, społecznym, prawnym i ekonomicznym. Rozumie procesy fizykochemiczne i ekologiczne kształtujące środowisko przyrodnicze oraz mechanizmy prawne, ekonomiczne i społeczne kształtujące postawy, działania ludzi i ich oczekiwania wobec środowiska. Łączy umiejętność pracy w laboratorium i w terenie z umiejętnościami przekonywania ludzi i współpracy z instytucjami społecznymi.
Ukończenie studiów przygotowuje do pracy w organach kontrolnych i urzędach ochrony środowiska (Państwowa Inspekcja Ochrony Środowiska, administracja rządowa, samorządy), służbach ochrony środowiska (regionalne dyrekcje ochrony środowiska, parki narodowe i krajobrazowe), laboratoriach badań środowiska, eksperckich firmach konsultingowych, w zakładach przemysłowych na stanowiskach związanych z ochroną środowiska oraz w społecznych organizacjach ekologicznych.
Absolwent studiów II stopnia na kierunku OCHRONA ŚRODOWISKA może kontynuować kształcenie w Szkołach Doktorskich.
Zasady przyjęć
Dla absolwentów studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich w zakresie ochrony środowiska, nauk biologicznych, geograficznych, chemicznych, rolniczych, leśnych, weterynaryjnych, medycznych, inżynierii środowiska i edukacji ekologicznej oraz innych kierunków/specjalności o pokrewnych programach.
Na podstawie średniej oceny ze studiów oraz ogólnego wyniku studiów na dyplomie.
W trakcie elektronicznej rejestracji kandydat wskazuje wybraną przez siebie specjalność.
O przyjęciu na specjalnośc decyduje miejsce na liście rankingowej. Specjalność zostanie uruchomiona, gdy wskaże ją co najmniej 12 osób.
Co dalej?
Kontakt dla kandydata
E-mail: rekrutacja@biol.uni.lodz.pl
Telefon: (42) 635 43 62 (czynny w okresie od 16.05.2023 do 30.09.2023 r.)