KIERUNEK: FILOLOGIA ROMAŃSKA

Opis studiów

Studia II stopnia na kierunku FILOLOGIA ROMAŃSKA są przeznaczone dla osób, które uzyskały dyplom licencjata lub magistra. Trwają 4 semestry i prowadzone są w trybie dziennym. Zakończone są egzaminem magisterskim i obroną pracy magisterskiej pisanej w języku francuskim, hiszpańskim lub włoskim. Przyszli romaniści odbywający przedmiotowe studia magisterskie nabywają wysokich kwalifikacji niezbędnych do pracy w zawodzie m.in. nauczyciela (pod warunkiem ukończenia specjalności nauczycielskiej), tłumacza czy konsultanta językowego tj. opartych nie tylko na biegłej znajomości wyżej wymienionych języków romańskich, ale i historii, kultury i cywilizacji francuskiego, hiszpańskiego i włoskiego obszaru językowego. Niezależnie od wyboru specjalności, program studiów kładzie nacisk na kompetencje translatorskie, a wiele zajęć prowadzonych jest przez praktyków zawodu i profesjonalnych tłumaczy. 
Studenci kierunku mogą wyjeżdżać za granicę w ramach programu Erasmus+. Stypendia te trwają jeden lub dwa semestry i są bardzo dobrą okazją do pogłębienia wiedzy językowej i kulturowej zdobytej w ramach studiów w kraju. 

Specjalności

  • filologia romańska z drugim językiem romańskim

Specjalność oferuje możliwość poszerzenia wiedzy ogólnej w zakresie drugiego języka romańskiego (w ramach zajęć z praktycznej nauki języka, gramatyki oraz literatury i kultury). Oprócz tego studenci zapoznają się z włosko-polską (hiszpańsko-polską) terminologią translatoryczną i językiem specjalistycznym. 

  • filologia romańska z tłumaczeniami

Specjalność przygotowuje do zawodu tłumacza w języku francuskim. Obejmuje szereg przedmiotów teoretycznych i specjalizacyjnych. Dodatkowo daje możliwość nauki języka hiszpańskiego lub włoskiego od zera do poziomu B1.

  • filologia romańska z językiem angielskim

Specjalność oferuje możliwość poszerzenia wiedzy ogólnej w zakresie drugiego języka obcego (angielskiego). Oprócz tego studenci zapoznają się z terminologią translatoryczną, językiem specjalistycznym oraz dokonują pisemnych i ustnych tłumaczeń różnych typów dokumentów.  

  • specjalność nauczycielska 

Specjalność można również wybrać jako dodatkową obok jednej z trzech wyżej opisanych specjalności kierunkowych. Po jej ukończeniu absolwent uzyskuje uprawnienia zawodowe pozwalające na nauczanie języka francuskiego na każdym etapie edukacyjnym. W ramach specjalności studenci poznają zagadnienia z pedagogiki, psychologii, dydaktyki ogólnej i dydaktyki języka francuskiego. Praktyki psychologiczno-pedagogiczne i dydaktyczne są praktycznym uzupełnieniem zajęć teoretycznych.  


SPECJALIZACJE KIERUNKOWE (do wyboru): LITERATUROZNAWSTWO; JĘZYKOZNAWSTWO; GLOTTODYDAKTYKA.
Specjalizacje kierunkowe obejmują przedmioty rozwijające wiedzę w danej dyscyplinie. Obejmują zajęcia z zakresu metodologii badawczej i specjalizacyjne, wykłady monograficzne oraz dodatkowe wybrane dowolnie przez studenta z oferty UŁ zajęcia do wyboru. 
Ważnym elementem składowym tego podstawowego bloku przedmiotów kierunkowych jest seminarium magisterskie. 
 

Główne przedmioty

Oprócz kontynuacji praktycznej nauki języka francuskiego i drugiego języka, studenci uczą się przedmiotów związanych z wybraną przez siebie specjalizacją uczestnicząc w seminariach, zajęciach specjalizacyjnych i wykładach monograficznych. 

Sylwetka absolwenta

Absolwent studiów II stopnia na kierunku FILOLOGIA ROMAŃSKA jest wysoko wykwalifikowanym specjalistą języka kierunkowego (francuskiego) i drugiego języka romańskiego lub innego obcego (angielskiego). Jest znawcą kultury i cywilizacji francuskiego oraz włoskiego, hiszpańskiego lub angielskiego obszaru językowego. Nabyte umiejętności umożliwiają mu pracę w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych (po ukończeniu specjalności nauczycielskiej), szkołach językowych, wydawnictwach, redakcjach czasopism, środkach masowego przekazu, turystyce i w sektorze usług wymagających dobrej znajomości języka i kultur, zwłaszcza w zakresie szeroko pojętych tłumaczeń. Absolwent może podjąć studia doktoranckie a także być zatrudniony w wyższej uczelni w charakterze nauczyciela akademickiego. 

Zasady przyjęć

Dla absolwentów studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. W przypadku absolwentów innych kierunków i specjalności niż Filologia romańska (francuska) wymagane jest udokumentowanie znajomości języka francuskiego na poziomie B2 – odpowiednim certyfikatem lub suplementem do dyplomu albo w rozmowie kwalifikacyjnej sprawdzającej kompetencje językowe kandydata. 

W przypadku ubiegania się o przyjęcie na specjalność z zaawansowanym językiem włoskim lub hiszpańskim lub angielskim wymagana jest znajomość języka hiszpańskiego lub włoskiego na poziomie B1, a angielskiego na poziomie minimum B2. 

Konkurs dyplomów. 

Co dalej?

Kontakt dla kandydata

E-mail: filolog@uni.lodz.pl

Telefon: (42) 665 51 06

Dane wydziału i lokalizacja

Wydział Filologiczny

Pomorska 171/173 90-236 Łódź