KIERUNEK: CHEMIA
Opis studiów
Dla absolwentów studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich kierunku CHEMIA oraz kierunków o pokrewnych programach.
Celem studiów jest przekazanie wiedzy w zakresie wybranych działów chemii; uzyskanie biegłości w wybranej specjalności, umożliwiającej podjęcie pracy w przemyśle, jednostkach badawczych (uczelniach) oraz innych. Absolwent zdobędzie wiedzę i umiejętności z zakresu ogólnych zagadnień chemii. Będzie umiał wykorzystywać zdobytą wiedzę i umiejętności w praktyce oraz będzie przestrzegał zasad etyki i przepisów prawa – w szczególności w zakresie otrzymywania, analizowania, charakteryzowania i bezpiecznego stosowania wyrobów chemicznych, postępowania z odpadami oraz promowania zrównoważonego rozwoju. Absolwent zdobędzie umiejętność rozwiązywania problemów zawodowych, a także pracy zespołowej.
W trakcie studiów:
- zapoznasz się z aspektami teoretycznymi i praktycznymi wszystkich najważniejszych działów chemii
- zdobędziesz wiedzę i umiejętności niezbędne w pracy w laboratoriach badawczych i przemysłowych
Studiując Chemię (Specjalność Chemia w nauce i gospodarce) drugiego stopnia:
- zdobywasz wiedzę teoretyczną i praktyczną niezbędną do rozwiązywania problemów w zakresie chemii ogólnej, fizycznej, organicznej, nieorganicznej, analitycznej, krystalografii, spektroskopii i chemii teoretycznej
- utrwalasz sprawność obsługi podstawowego sprzętu laboratoryjnego oraz uczysz się zaawansowanego sprzętu laboratoryjnego m.in. kalorymetrów, chromatografów HPLC i FLASH, spektrofotometrów, mikroskopów, woltamperometrów
- pracujesz w małych grupach oraz indywidualnie rozwiązujesz problemy
- utrwalasz wiedzę dotyczącą fachowej nomenklatury chemicznej w języku polskim i angielskim
- zapoznajesz się z literaturą chemiczną polsko i anglojęzyczną, uczysz się redagować teksty naukowe i przygotowywać prezentacje
Specjalności
Specjalność CHEMIA W NAUCE I GOSPODARCE jest główną specjalnością kierunku CHEMIA. Studia na tej specjalności przeznaczone są dla osób pragnących zdobyć wszechstronną i gruntowną wiedzę chemiczną. Posiadając solidną wiedzę teoretyczną i praktyczne umiejętności z zakresu chemii, oraz rozwiniętą w czasie studiów umiejętność samokształcenia, mogą łatwo dostosować się do wymagań pracodawcy i warunków pracy.
Na specjalności CHEMIA KOSMETYCZNA studenci uzyskują wiedzę z wybranych działów chemii oraz zapoznają się z metodami i procedurami badawczymi współcześnie stosowanymi w naukach chemicznych i pokrewnych. Studenci zdobywają także wiedzę z farmakologii, biotechnologii i chemii leków, oraz znajomość i umiejętność wykorzystania surowców w przemyśle kosmetycznym.
Specjalność CHEMIA I NANOTECHNOLOGIA NOWOCZESNYCH MATERIAŁÓW. Studia na tej specjalności przeznaczone są dla osób szczególnie zainteresowanych chemią i technologią nowoczesnych materiałów, w tym nanomateriałów. Przygotowują one do pracy, w obecnie najnowocześniejszych i najszybciej rozwijających się ośrodkach badawczych i produkcyjnych, zajmujących się tą dziedziną.
Główne przedmioty
- Spektroskopia
- Krystalografia
- Analiza instrumentalna
- Lektorat (język angielski)
- Przedmioty specjalizacyjne (przygotowujące do wykonywania zawodu)
- Przedmioty specjalistyczne (przygotowujące do wykonania pracy magisterskiej)
Sylwetka absolwenta
Po ukończeniu studiów II stopnia absolwent posiada rozszerzoną – w stosunku do studiów pierwszego stopnia – wiedzę z zakresu chemii oraz wykazuje biegłość w wybranej specjalności. Posiada wiedzę i umiejętności pozwalające na rozwiązywanie problemów chemicznych – również w niestandardowych sytuacjach – a także umie wydawać opinie na podstawie niekompletnych lub ograniczonych informacji z zachowaniem zasad prawnych i etycznych.
Absolwent umie dyskutować na tematy chemiczne zarówno ze specjalistami jak i niespecjalistami, a także organizować pracę grupową i kierować pracą zespołową. Posiada umiejętności umożliwiające podjęcie pracy w przemyśle chemicznym i przemysłach pokrewnych, w administracji państwowej i samorządowej.
Absolwent ma wpojone nawyki ustawicznego kształcenia i rozwoju zawodowego oraz jest przygotowany do podejmowania wyzwań badawczych i podjęcia studiów trzeciego stopnia (doktoranckich).
Absolwent Chemii (sepcjalność Chemia w nauce i gospodarce) drugiego stopnia:
- może podjąć studia trzeciego stopnia na kierunkach chemicznych lub pokrewnych
- jest przygotowany do pracy w laboratoriach badawczych, analitycznych oraz przemysłowych
- posiada szeroką wiedzę ze wszystkich działów chemii oraz zaawansowaną wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu wybranego przedmiotu wiodącego (chemia nieorganiczna, fizyczna, organiczna itp.)
Zasady przyjęć
Na podstawie złożenia wymaganych dokumentów, w przypadku zbyt dużej liczby zgłoszeń ocena na dyplomie plus średnia ocen ze studiów licencjackich, inżynierskich lub magisterskich kierunku Chemia lub kierunków o pokrewnych programach.
Niezbędne jest złożenie dyplomu ukończenia studiów wraz z suplementem zawierającym program studiów z wykazem godzin dydaktycznych, punktów ECTS i ocen. W przypadku braku suplementu należy przedstawić wyciąg z indeksu poświadczony przez macierzystą uczelnię.
Do kwalifikacji dopuszczeni będą tylko ci kandydaci, którzy zrealizowali program studiów pierwszego stopnia dający możliwość wypełnienia w trakcie studiów drugiego stopnia efektów uczenia się stawianych absolwentowi studiów pierwszego stopnia na kierunku Chemia (do ok. 200 godzin różnic programowych do uzupełnienia w ciągu dwóch lat). Podejmując decyzję o przyjęciu tych kandydatów, Podkomisja Rekrutacyjna określa różnice programowe, które kandydat powinien uzupełnić w trakcie trwania studiów.
Co dalej?
Kontakt dla kandydata
E-mail: dziekanat@chemia.uni.lodz.pl
Telefon: (42) 635 58 58