KIERUNEK: FILMOZNAWSTWO I WIEDZA O MEDIACH AUDIOWIZUALNYCH

Opis studiów

Licencjackie studia filmoznawcze kształcą specjalistów w zakresie filmu i kultury filmowej. Pozwalają uzyskać wiedzę dotyczącą historii i współczesności kina polskiego i światowego, teorii filmu i jego roli w kulturze. Choć studia skoncentrowane są na filmie, uwzględniają też bezpośredni kontekst kina: telewizję i nowe media. Ponadto studenci nabywają podstawową wiedzę w zakresie teorii kultury, filozofii, wiedzy o teatrze, teorii literatury oraz historii sztuk plastycznych.
Filmoznawstwo adresowane jest do osób zainteresowanych filmem i kulturą wizualną. Wiedza o filmie dostarcza narzędzi niezbędnych do zrozumienia współczesnej kultury i pozwala aktywnie uczestniczyć w jej tworzeniu. Studia nie tylko rozwijają wrażliwość estetyczną i poszerzają wiedzę studentów w zakresie kultury filmowej, ale też uczą ich świadomego odbioru innych tekstów kultury.

 

 

 

 

Specjalności

SCENARIOPISARSTWO: Zajęcia ukierunkowane są praktycznie i obejmują przygotowanie do pracy nad scenariuszami rozmaitych form audiowizualnych (film o tematyce współczesnej, adaptacja filmowa, film historyczny, film dla dzieci, serial telewizyjny, film dokumentalny).

KRYTYKA FILMOWA I PROMOCJA KULTURY FILMOWEJ: Zajęcia ukierunkowane są praktycznie i obejmują przygotowanie do wszelkich aktywności związanych z upowszechnianiem kultury filmowej: pracy dziennikarskiej, dystrybucji i promocji filmu, a także edukacji i pracy w instytucjach kultury.

TELEWIZJA I WIDEO W DOBIE INTERNETU: Zajęcia ukierunkowane są praktycznie i koncentrują się na strumieniowym przekazie audiowizualnym. W toku zajęć student nabywa umiejętności związanych z redagowaniem informacji o programach oraz optymalizacją treści w portalach internetowych.

Główne przedmioty

  • Filmowe środki stylistyczne
  • Fotografia: historia i estetyka
  • Organizacja kultury filmowej
  • Historia filmu światowego
  • Historia filmu polskiego
  • Dokument filmowy
  • Modele filmu animowanego
  • Telewizja w systemie komunikowania
  • kino XXI wieku
  • Studenci wszystkich specjalności biorą udział w zajęciach praktycznych z warsztatu filmowego oraz aspektów produkcji filmowej
     

Zapoznaj się z kompletnym programem studiów ze wszystkimi przedmiotami kierunku.

Zapraszamy na stronę Instytutu prowadzącego kierunek.

 

Sylwetka absolwenta

Absolwenci kierunku są przygotowywani do pracy w zawodach związanych z kulturą filmową, takich jak scenarzysta (filmu i telewizji), krytyk filmowy, edukator filmowy czy animator kultury. Daje to możliwość zatrudnienia w dynamicznie rozwijających się instytucjach sektora audiowizualnego (także w Łodzi). Ukończenie filmoznawstwa wyposaża też absolwentów w kompetencje przydatne na rozmaitych stanowiskach w ramach przemysłu filmowego i przemysłów pokrewnych (telewizja, nowe media).
W łódzkim ośrodku studiowali:

  • znakomici twórcy i osoby z branży filmowej (m. in. Paweł Edelman, Dorota Kędzierzawska, Maciej Maciejewski, Władysław Pasikowski, Piotr Trzaskalski, Łukasz Dzięcioł),
  • a także krytycy filmowi i dziennikarze zajmujący się tematyką kulturalną (m.in.: Dariusz Bugalski, Andrzej Bukowiecki, Zbigniew Pietrasik, Anna Tatarska, Anita Werner, Mariola Wiktor, Diana Dąbrowska, Dawid Dróżdż).

Zasady przyjęć

Kategoria przedmiotu Przedmioty
1 maksymalnie jeden (wymagany)

język polski (albo rodzimy w przypadku matury obcojęzycznej)

2 maksymalnie jeden (wymagany)

język obcy nowożytny

3 maksymalnie dwa (nie wymagane)

historia, historia sztuki, WOS, język łaciński i kultura antyczna, historia muzyki, filozofia

Zasady przeliczania punktacji uzyskanej na maturze

Kategoria przedmiotu Poziom podstawowy Poziom rozszerzony Poziom dwujęzyczny w przypadku języka obcego
1
do przeliczenia uwzględniany jest jeden wynik z przedmiotu
Przedmiot jest wymagany
1,5 4 5 (dla neofilologii x7)
2
do przeliczenia uwzględniany jest jeden wynik z przedmiotu
Przedmiot jest wymagany
1 3 3,75
3
do przeliczenia uwzględniane są maksymalnie dwa wyniki z przedmiotów
Przedmioty nie są wymagane: posiadanie przedmiotów daje dodatkowe punkty, ale ich brak nie wpływa na możliwość ubiegania się o przyjęcie na dany kierunek/specjalność
0,5 1 1,25

Co dalej?

Kontakt dla kandydata

Telefon:  (42) 66 55 133
E-mail: ikw@uni.lodz.pl
Strona: www.ikw.uni.lodz.pl

Dane wydziału i lokalizacja

Wydział Filologiczny

Pomorska 171/173 90-236 Łódź