KIERUNEK: BIEGŁY REWIDENT I AUDYT FINANSOWY

Opis studiów

Studia na kierunku BIEGŁY REWIDENT I AUDYT FINANSOWY są unikatowe w naszym kraju. Decydując się na ten kierunek, otwierasz sobie drogę do kariery w zawodzie biegłego rewidenta. To praca, która cieszy się dużym zaufaniem publicznym, jest chroniona i regulowana prawem. Zakończenie studiów na tym kierunku zalicza wszystkie teoretyczne egzaminy potrzebne do zdobycia uprawnień biegłego rewidenta zgodnie z ustawą o biegłych rewidentach. Biegli rewidenci są cenionymi ekspertami, którzy nie tylko nadzorują i zarządzają, ale również często doradzają w sprawach biznesowych. Dla wielu pracodawców posiadanie uprawnień biegłego rewidenta przez kandydata do pracy to nie tylko dowód na posiadanie odpowiednich umiejętności, ale także często wymóg do zatrudnienia. Specjalistyczna wiedza i umiejętności zdobyte na tym kierunku przygotowują do przeprowadzania badań sprawozdań finansowych różnych firm oraz do innych zadań określonych w ustawie o biegłych rewidentach i firmach audytorskich, np. ekspertyz i opinii ekonomiczno-finansowych, doradztwa podatkowego, prowadzenia postępowania likwidacyjnego i upadłościowego.

Patronat nad kierunkiem objęła Polska Izba Biegłych Rewidentów.

Umowa z Komisją Egzaminacyjną dla kandydatów na biegłych rewidentów

Zgodnie z umową zawartą między Komisją Egzaminacyjną a Uniwersytetem Łódzkim Komisja Egzaminacyjna będzie zaliczać kandydatowi na biegłego rewidenta wszystkie egzaminy z wiedzy, zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy, o ile kandydat ukończył studia drugiego stopnia na kierunku Biegły rewident i audyt finansowy. Zaliczenie ww. egzaminów następować będzie na wniosek kandydata w przypadku spełnienia łącznie następujących warunków:

  • od dnia ukończenia studiów wyższych na kierunku Biegły rewident i audyt finansowy nie upłynęło więcej niż 3 lata;
  • egzaminy z poszczególnych przedmiotów obejmujących wiedzę w zakresie wskazanym w art. 14 ust. 1 i 2 ustawy były przeprowadzane w formie pisemnej;
  • program studiów obejmujący przedmioty, z których kandydat na biegłego rewidenta zdał egzaminy, obejmował wiedzę w zakresie wskazanym w art. 14 ust. 1 i 2 ustawy.

Zajęcia na kierunku Biegły rewident i audyt finansowy realizowane są częściowo zdalnie, na platformie MS Teams, zgodnie z planem studiów.


Plan studiów.
(Siatka studiów od roku akademickiego 2024)

Główne przedmioty

  • Zarządzanie finansami i wycena przedsiębiorstw
  • Podatek PIT, podatki kosztowe i inne problemy opodatkowania
  • Prawo podatkowe
  • Rachunkowość kosztów i rachunkowość zarządcza
  • Zaawansowana rachunkowość finansowa z MSSF
  • Rewizja finansowa oraz etyka
  • Sprawozdania finansowe i ich analiza

Sylwetka absolwenta

Absolwenci kierunku BIEGŁY REWIDENT I AUDYT FINANSOWY będą przygotowani do pełnienia funkcji kierowniczych w przedsiębiorstwach w zakresie zarządzania finansami i rachunkowości, controllingu lub wykonywania zawodu biegłego rewidenta, jak i doradcy finansowego (po spełnieniu innych, branżowych wymogów). Będą także przygotowani do projektowania systemów informacyjnych wspierających zarządzanie finansami przedsiębiorstw, budowy strategii finansowych i podatkowych w realizacji całościowych strategii rozwojowych przedsiębiorstw. Absolwenci kierunku będą także predysponowani do kontynuacji pracy naukowej w dyscyplinie nauki o zarządzaniu i jakości lub dyscyplinie ekonomia i finanse, na wyższych uczelniach i w innych ośrodkach naukowo-badawczych

Zasady przyjęć

Na kierunek studiów mogą aplikować absolwenci studiów licencjackich (równorzędnych), inżynierskich oraz magisterskich (równorzędnych) posiadający dyplom ukończenia kierunku studiów:

w przypadku dyplomów wydanych do 30.09.2019 r.:
należący do obszaru nauk społecznych* oraz kierunków: lingwistyka dla biznesu; matematyka finansowa i aktuarialna; matematyka, specjalności: matematyka finansowa i aktuarialna; analiza finansowa.

w przypadku dyplomów wydanych od 01.10.2019 r.:
należący do dziedziny nauk społecznych** oraz kierunków: lingwistyka dla biznesu; matematyka finansowa i aktuarialna; matematyka, specjalności: matematyka finansowa i aktuarialna; analiza finansowa.

Zasady konstrukcji rankingu

Obowiązuje konkurs dyplomów, przy czym w przypadku liczby kandydatów wyższej niż orientacyjny limit miejsc w pierwszej kolejności przyjmowani są kandydaci posiadający dyplom ukończenia studiów:

w przypadku dyplomów wydanych do 30.09.2019 r.:
należący do dziedziny nauk ekonomicznych* lub kierunku: lingwistyka dla biznesu, matematyka finansowa i aktuarialna, matematyka, specjalności: matematyka finansowa i aktuarialna, analiza finansowa.

w przypadku dyplomów wydanych od 01.10.2019 r.:
należący do dyscypliny "nauki o zarządzaniu i jakości"** lub do dyscypliny "ekonomia i finanse"** lub kierunku: lingwistyka dla biznesu, matematyka finansowa i aktuarialna, matematyka, specjalności: matematyka finansowa i aktuarialna, analiza finansowa.

W przypadku gdy liczba kandydatów jest mniejsza niż orientacyjny limit miejsc Dziekan może odstąpić od konkursu dyplomów.

*Rozporządzenie MNiSzW z dnia 8.08.2011 r. w sprawie obszarów wiedzy, dziedzin nauki i sztuki oraz dyscyplin naukowych i artystycznych
** Rozporządzenie MNiSzW z dnia 27.10.2022 r. w sprawie dziedzin nauki i dyscyplin naukowych oraz dyscyplin artystycznych

 

Co dalej?

Kontakt dla kandydata

E-mail: rekrutacja.wz@uni.lodz.pl
Telefon: (42) 635 50 51

Dane wydziału i lokalizacja

Wydział Zarządzania

Matejki 22/26 90-237 Łódź