PROFIL PRACOWNIKA: Mateusz Płóciennik
dr hab. Mateusz Płóciennik
e-mail: mateusz.plociennik@biol.uni.lodz.pl
www: https://www.researchgate.net/profile/Mateusz-Plociennik
PROFILE SPOŁECZNOŚCIOWE
CZYM SIĘ ZAJMUJĘ
Dyżury odbywają się w poniedziałki między 14.00 a 16.30 TYLKO po wcześniejszym umówieniu spotkania (telefon lub email).
W zimowym semestrze 2024/25 prowadzę dla II st. OŚ ćwiczenia z paleoekologii i część wykładu "Zmiany klimatu a środowisko" dotyczącą paleoklimatu a dla Biologii Kryminalistycznej pracownię z archeologii środowiskowej.
Prowadzę również wykład monograficzny Palaeoclimatology, Palaeolimnology, Palaeoecology.
BIOGRAM
Z Uniwersytetem Łódzkim jestem związany od czasu studiów. W latach 1998-2004 studiowałem ekologię skupiając się na hydrobiologii i owadach, a w latach 2005-2010 zrobiłem doktorat z paleolimnologii. Od roku 2010 jestem zatrudniony jako adiunkt na KZBiH. Od tej pory uczestniczę jako wykonawca w szeregu projektów dotyczących paleoekologii torfowisk i jezior w Polsce oraz Rosji. Brałem udział w małych grantach mobilnościowych CEEPUS i H2020 (Pioneers into Practice; EU-Interact). W roku 2014 odbyłem miesięczny staż na Uniwersytecie w Czarnogórze a w 2018 miesięczny staż na Uniwerstycie Helsinskim (filia w Lahtis). W 2014 i 2016 uczestniczyłem w wykopaliskach w Rosji (dolina rzeki Serteyki) współorganizowanych przez Ermitaż i Uniwersytet Łódzki a w 2019 w wyprawie do Jakucji (Park Narodowy Kytalyk, dolina rzeki Elon’ (Berelekh)). Obecnie prowadzę projekt finansowany przez niemiecką fundację FAN(B) skupiając się na bioróżnorodności strumieni w projektowanym Turnickim Parku Narodowym oraz badania paleolimnologiczne jezior w Finlandii. We współpracy z Uniwersytetem Haxhi Zeka badam ekologię cieków i źródeł w Kosowie.
ZAINTERESOWANIA
Nauka to dla mnie nie tylko praca, jest także ważną częścią mojego życia. Ochotki są pięknymi owadami. Chętnie dzielę się wiedzą o nich i jestem otwarty na wszystkich którzy chcieliby się czegoś o nich dowiedzieć, nauczyć się rozpoznawać ich larwy i poczwarki, uczestniczyć w moich badaniach lub zaprosić mnie do realizacji swoich projektów. Mam również sympatię do motyli i nimi też się okazjonalnie zajmuję.
Poza tym bliska jest mi duchowość karmelitańska.
OSIĄGNIECIA
Pracując w obrębie zespołów paleogeograficznych (m.in. z WNG UŁ, UAM, PAN i PIG) udokumentowałem kierunki sukcesji Chironomidae w różnych typach mokradeł i ich zależność od procesów torfienia i stosunków hydrologicznych. Udało nam się scharakteryzować zmiany temperatury w późnym glacjale i holocenie w środkowej Polsce. Okazało się że stadiał młodszego dryasu zaznaczył się w regionie silnym kontrastem termicznym między zimą a latem. W oparciu o zespoły Chironomidae wspólnie z Agnieszką Mroczkowską (IGiPZ PAN) i Olgą Antczak-Orlewską (UG) oceniliśmy wpływ społeczności neolitycznych i średniowiecznych na ekologię jeziora i fosy. Włączyłem się w prace Bartosza Kotrysa (PIG Szczecin) i Tomiego P. Luoto (Univeristy of Helsinki) nad tworzeniem modeli do rekonstrukcji temperatury lata dla Europy Wschodniej. Razem z koleżankami (m.in. Violeta Berlajolli) i kolegami z Bałkanów i Afryki Północnej opisaliśmy niektóre aspekty bioróżnorodności i kontinuum zgrupowań ochotek w ciekach regionu śródziemnomorskiego.
KONTAKT I DYŻURY
proszę dzwonić głównie w godz. 10.15-24.00: 696-933-703
Stefana Banacha 12/16 pokój: 506 90-232 Łódź