PROFIL PRACOWNIKA: Agnieszka Kowalkiewicz-Kulesza
dr Agnieszka Kowalkiewicz-Kulesza
e-mail: agnieszka.kulesza@uni.lodz.pl
PROFILE SPOŁECZNOŚCIOWE
CZYM SIĘ ZAJMUJĘ
Prowadzenie zajęć dydaktycznych.
Praca naukowa.
Opieka nad praktykami pedagogicznymi śródrocznymi i ciągłymi w szkołach podstawowych i średnich.
BIOGRAM
Studia polonistyczne na Wydziale Filologicznym ukończyłam w 2000 roku.
Tytuł doktora nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa otrzymałam w 2012 roku na podstawie dysertacji Topika chrześcijańska w powieściach historycznych Henryka Sienkiewicza, napisanej pod kierunkiem prof. dr hab. Teresy Świętosławskiej.
W l. 2000-2020 pracowałam jako polonistka w liceum ogólnokształcącym, pełniłam również funkcję egzaminatora maturalnego.
ZAINTERESOWANIA
Na co dzień, realizując zadania specjalności nauczycielskiej, zajmuję się dydaktyką kształcenia literackiego i językowego, czuwam nad studenckimi pedagogicznymi praktykami ciągłymi i śródrocznymi, a także badam dramaturgiczną twórczość Jerzego Szaniawskiego.
OSIĄGNIECIA
W ramach swojej działalności uniwersyteckiej uczestniczę w wielu konferencjach naukowych, publikuję artykuły naukowe i angażuję się w sprawy studenckie. Byłam współorganizatorką trzech konferencji naukowo-dydaktycznych, łączących środowisko naukowe z nauczycielami, pedagogami i psychologami. Obrady, zwieńczone publikacjami pokonferencyjnymi (których jestem również redaktorem naukowym), miały na celu propagowanie zmian w dydaktyce i wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań metodycznych w nowoczesną i nowomedialną przestrzeń edukacyjną:
2023 – konferencja naukowo-dydaktyczna Szkoła jutra. W poszukiwaniu nowych rozwiązań. Wyzwania i perspektywy.
2022 – konferencja naukowo-dydaktyczna Szkoła jutra. Oddolna rewolucja, która zmienia edukację,
2019 – konferencja naukowa Wiek XIX na lekcjach języka polskiego. Literatura-język-kultura-historia.
Jestem pomysłodawczynią i współautorką (razem z Klaudią Jeznach) książki Zagadkowy język polski. Escape roomy w kształceniu polonistycznym. Poradnik metodyczny dla nauczycieli języka polskiego w szkole podstawowej, a także współorganizatorką twórczych warsztatów (dla nauczycieli, uczniów i studentów), popularyzujących kulturę i język polski.
KONTAKT I DYŻURY
Pomorska 171/173 90-236 Łódź
wtorek: 11:30-13:00 Wydział Filologii Polskiej i Logopedii, ul. Pomorska 171/173, p. 3.71