Stanisław Rudolf ukończył studia w 1969 r. na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, uzyskując stopień magistra ekonomii. W tym samym roku rozpoczął pracę w Instytucie Ekonomii UŁ. W kolejnych latach przygotował pracę doktorską Próba weryfikacji celów państwa dobrobytu na przykładzie Szwecji, którą obronił w 1974 r. W 1986 r. Rada Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ nadała mu stopień naukowy doktora habilitowanego nauk ekonomicznych. W 2001 r. uzyskał tytuł profesora, a rok później stanowisko profesora zwyczajnego.

Dorobek naukowy, dydaktyczny i organizacyjny prof. Rudolfa zasługuje na najwyższe uznanie. W czasie swojej długiej kariery akademickiej Profesor był prekursorem badań, które wcześniej nie były prowadzone w Polsce. Każdy kolejny szczebel tej kariery, stopień i tytuł naukowy, był efektem podejmowania nowatorskiej w skali kraju tematyki badawczej. Pierwszy temat obejmował problematykę partycypacji pracowniczej i demokracji przemysłowej. Profesor Rudolf wykazał w swoich publikacjach, że u podstaw długookresowych sukcesów szwedzkiej gospodarki leży idea pokoju społecznego, stanowiąca rezultat współpracy partnerów społecznych, a więc związków zawodowych i organizacji pracodawców, przy dyskretnej regulacji państwa. Ważnym kierunkiem zainteresowań naukowych Profesora była pionierska w warunkach polskich problematyka europejskich rad zakładowych. Miał on duży udział w upowszechnieniu w Polsce tego rozwiązania, publikując liczne artykuły oraz uczestnicząc w przygotowywaniu uchwalonej przez Sejm RP w 2002 r. ustawy o europejskich radach zakładowych. Okres transformacji polskiej gospodarki przyniósł nowe wyzwania i problemy do rozwiązania. Jednym z nich były powstające struktury zarządzania i nadzorowania w prywatyzowanych przedsiębiorstwach. Profesor Rudolf zainteresował się kwestiami nadzoru korporacyjnego, zupełnie wtedy nowymi zarówno dla naukowców, jak i praktyków gospodarczych. Rezultatem tych zainteresowań były realizowane w ciągu ostatnich kilkunastu lat cykliczne konferencje oraz szeroko zakrojone badania empiryczne. Kierowana przez Profesora Katedra Ekonomii Instytucjonalnej UŁ należała do wiodących w Polsce ośrodków prowadzących badania nad problematyką nadzoru korporacyjnego. Należy jeszcze wskazać trzeci obszar zainteresowań badawczych prof. Rudolfa, którym jest nowa ekonomia instytucjonalna. Przyjęcie instytucjonalnej perspektywy rozszerzyło metodologię badania partycypacyjnych form zarządzania czy nadzoru korporacyjnego. Także tutaj Profesor wykorzystał sprawdzoną formułę integracji osób zajmujących się tą problematyką, poprzez organizowanie cyklicznych konferencji i publikowanie prac zbiorowych.

W czasie swojej dotychczasowej kariery akademickiej prof. Rudolf opublikował ponad 250 książek, artykułów, podręczników itp. Ponad 40 publikacji ukazało się w języku angielskim. Duża ich część ukazała się w takich renomowanych wydawnictwach, jak Wydawnictwo Naukowe PWN, PWE, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego oraz w prestiżowych czasopismach o zasięgu międzynarodowym i krajowym.

Profesor Rudolf pełnił wiele zaszczytnych funkcji organizacyjnych w Uniwersytecie Łódzkim i innych instytucjach akademickich. Na uwagę zasługują następujące funkcje: zastępcy dyrektora Instytutu Ekonomii UŁ, kierownika Studium Zaocznego Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ, kierownika Katedry Ekonomii Instytucjonalnej, kierownika Studium Podyplomowego, pełnomocnika Rektora UŁ ds. współpracy z kilkoma uczelniami zagranicznymi, członka Uczelnianej Komisji Dyscyplinarnej i wiele innych. Profesor był aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i Łódzkiego Towarzystwa Naukowego, pełniąc m.in. funkcje prezesa Oddziału Łódzkiego PTE, wiceprezesa Zarządu Krajowego PTE czy przewodniczącego Komisji Ekonomicznej ŁTN. Profesor prowadził ponadto szeroką działalność na arenie międzynarodowej. Na szczególne podkreślenie zasługuje jego udział w pracach Congress of Political Economists, International (COPE). Jest to międzynarodowa organizacja ekonomistów z siedzibą w USA, skupiająca naukowców i praktyków z całego świata. Profesor Rudolf był jednym z założycieli tej organizacji, a także od początku pozostaje członkiem jej Rady Dyrektorów. W latach 2001–2005 pełnił funkcję prezydenta elekta, a następnie prezydenta COPE.

Również działalność dydaktyczna Profesora znacznie wykraczała poza przyjęte standardy. Jest współautorem kilku podręczników z ekonomii. Przygotował koncepcję oraz program specjalności pod nazwą „Przedsiębiorczość w biznesie” i został pierwszym opiekunem tej specjalności. Wypromował sześciu doktorów. Pod jego kierunkiem przygotowanych zostało ponad 300 prac magisterskich. Jest recenzentem 15 prac doktorskich, a także dorobku naukowego w pięciu przewodach habilitacyjnych oraz siedmiu przewodach profesorskich.

Po zakończeniu pracy w Uniwersytecie Łódzkim prof. Rudolf kontynuuje działalność naukową i dydaktyczną w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku (obecnie Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku). Jest członkiem Rady Akademickiej tej uczelni, jak również członkiem Rady Akademickiej Federacji Naukowej WSB-DSW Merito. Publikuje artykuły w wysoko punktowanych czasopismach naukowych, prezentuje referaty na konferencjach naukowych itp.

Profesor Rudolf nadal współpracuje z Katedrą Ekonomii Instytucjonalnej i Mikroekonomii Uniwersytetu Łódzkiego, uczestnicząc w zebraniach katedry oraz w organizowanych przez nią konferencjach.