Małgorzata Król jest absolwentką studiów prawniczych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, po zakończeniu których rozpoczęła pracę naukowo-dydaktyczną pod kierunkiem prof. Jerzego Wróblewskiego w Katedrze Teorii Państwa i Prawa. W 1977 r. po napisaniu rozprawy doktorskiej otrzymała stopień doktora prawa. W 1993 r. uzyskała stopień doktora habilitowanego. W tym samym roku objęła stanowisko profesora nadzwyczajnego UŁ. W 2016 r. otrzymała tytuł profesora. W 2023 r. zakończyła pracę naukowo-dydaktyczną na WPiA UŁ.
Zainteresowania naukowe prof. dr hab. Małgorzaty Król koncentrują się wokół zagadnień szeroko rozumianej problematyki stosowania prawa, etyki prawniczej, jak również metodologii nauczania klinicznego, czego wyrazem jest jej dorobek naukowy obejmujący książki, artykuły i recenzje w tym zakresie. Pani Profesor prowadziła zajęcia dydaktyczne ze studentami z teorii i filozofii prawa, metodologii prawoznawstwa, etyki prawniczej, teorii, filozofii i socjologii prawa europejskiego, socjologii prawa. Niezależnie od zainteresowań naukowych i dydaktycznych, Małgorzata Król od 1995 r. czynnie zajmowała się praktyką prawniczą.
Profesor dr hab. Małgorzata Król przebywała na naukowych stypendiach rządowych, odbyła wiele staży naukowych, m.in. na Uniwersytecie w Lejdzie (Holandia) i Wolnym Uniwersytecie w Amsterdamie (Holandia), Uniwersytecie w Kopenhadze (Dania), Uniwersytecie w Bolonii (Włochy), Uniwersytecie w Pawii (Włochy), w Antwerpii (Belgia), Uniwersytecie Limburdzkim w Maastricht i w Rotterdamie (Holandia), w Grenoble, Edynburgu, San Sebastian (Hiszpania), w International Bureau of Fiscal Documentation (IBFD) w Amsterdamie. W 1995 r. odbyła także czterotygodniową wizytę studyjną w szkołach prawa w USA na zaproszenie United States Information Agency (USIA).
Brała czynny udział w licznych polskich i międzynarodowych konferencjach, sympozjach i seminariach, zasiadała w radach naukowych wydawnictw uniwersyteckich, ponadto jest członkiem wielu stowarzyszeń naukowych polskich i zagranicznych.
Pani Profesor aktywnie uczestniczyła też w życiu organizacyjnym uczelni. W latach 1993–1999 pełniła funkcję prodziekana ds. ogólnych. W latach 1993–1998 była wykładowcą w ramach programu Jean Monet oraz generalnym koordynatorem i kontraktorem dwóch Joint European Projects w ramach programu PHARE TEMPUS (JEP 4180 i JEP 8036). Funkcje te przyniosły Uniwersytetowi Łódzkiemu oraz Wydziałowi Prawa i Administracji bardzo pozytywne efekty ekonomiczne (związane z możliwością nabywania zagranicznej literatury naukowej i dydaktycznej, zakupu nowoczesnego sprzętu biurowego – komputerów, drukarek itp.), ale przede wszystkim pozytywne efekty naukowe – miała miejsce szeroko zakrojona wymiana naukowa pracowników WPiA UŁ i współpracujących europejskich jednostek badawczych oraz studentów WPiA.
Małgorzata Król była członkiem Odwoławczej Komisji Oceniającej w UŁ, ekspertem i recenzentem powołanym do oceny wniosków grantowych składanych w ramach konkursu PRELUDIUM 5, SONATA 5 i OPUS 5 w dziale Nauk Humanistycznych, Społecznych i o Sztuce w panelu HSSB Narodowego Centrum Nauki w Krakowie.
W 1994 r. została kierownikiem utworzonego w Katedrze Teorii i Filozofii Prawa Zakładu Socjologii Prawa, który następnie zmienił nazwę na Zakład Polityki Prawa, a później został przekształcony (w 2020 r.) w Katedrę Polityki Prawa.
W związku z pracą naukową, dydaktyczną i organizacyjną prof. Małgorzata Król otrzymała wiele nagród i wyróżnień uniwersyteckich i państwowych: w 1978 r. nagrodę indywidualną trzeciego stopnia Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki za osiągnięcia w dziedzinie badań naukowych – za pracę doktorską, w 1985 r. nagrodę zespołową pierwszego stopnia Rektora UŁ za osiągnięcia w badaniach naukowych, w 1993 r. nagrodę indywidualną drugiego stopnia Rektora UŁ za rozprawę habilitacyjną pt. Teoretycznoprawna koncepcja prawomocności (Łódź 1992), w 1996 r. trzecią nagrodę w XXXVI Ogólnopolskim Konkursie „Państwa i Prawa” za wspomnianą rozprawę habilitacyjną, w 1999 r. Złoty Krzyż Zasługi, w 2004 r. Medal „Uniwersytet Łódzki w Służbie Społeczeństwu i Nauce”, w 2005 r. Medal Komisji Edukacji Narodowej, w 2009 r. nagrodę indywidualną pierwszego stopnia Rektora UŁ za osiągnięcia w pracy dydaktycznej, w 2011 r. Medal Złoty za Długoletnią Służbę, w 2012 r. nagrodę zespołową drugiego stopnia Rektora UŁ za książkę pt. Etyka zawodów prawniczych. Metoda case study. W 2013 r. uhonorowana została medalem pamiątkowym „Zasłużony dla Wymiaru Sprawiedliwości” oraz odznaką „Za Zasługi dla Miasta Łodzi”.
Profesor Małgorzata Król była na Uniwersytecie Łódzkim promotorem idei studenckiej poradni prawa i od początku jej powstania w 2001 r. pełniła funkcję kierownika Studenckiego Punktu Informacji Prawnej „Klinika Prawa” na Wydziale Prawa i Administracji UŁ.
Jest to ważny aspekt osiągnięć Pani Profesor. Klinika stanowi bowiem bardzo istotne narzędzie dydaktyczne dla studentów, a ponadto ma szczególne zasługi dla wykluczonych społecznie lub zagrożonych wykluczeniem członków społeczności Łodzi i jej okolic, niosąc im nieodpłatną pomoc prawną. Taką pomoc świadczą studenci Wydziału Prawa i Administracji pod nadzorem pracowników naukowo-dydaktycznych. Poradnia uwrażliwia studentów na sprawy najuboższych grup społecznych Łodzi i aglomeracji łódzkiej, pobudza świadomość i wrażliwość etyczną młodych adeptów prawa. Jest rozpoznawalną i uznaną instytucją pomocową. W okresie działania „Kliniki Prawa” w latach 2001–2023 liczba przyjętych spraw wyniosła ogółem 5724, na podstawie których studenci przygotowali opinie prawne z różnych dziedzin prawa: cywilnego, rodzinnego, lokalowego, karnego, administracyjnego, prawa pracy i innych. W ramach „Kliniki Prawa” działa także studencka grupa mediacyjna, która kształci studentów w zakresie alternatywnych metod rozwiązywania sporów prawnych.
Kolejnym filarem działalności „Kliniki” jest zainicjowany przez prof. Małgorzatę Król program „Znam swoje prawa”, realizowany przy współpracy z Urzędem Miasta Łodzi i dedykowany uczniom szkół ponadgimnazjalnych. Studenci „Kliniki”, wykorzystując interaktywne metody nauczania, pomagają uczniom poznać wybrane zagadnienia obowiązującego prawa. Trudno przecenić rolę społeczną programu „Znam swoje prawa”, dzięki któremu podnosi się świadomość prawna i znajomość prawa przez młodych obywateli RP.
„Klinika” podejmuje także inne ważne aktywności. Organizuje otwarte seminaria dla konsumentów w ramach Światowych Dni Konsumenta we współpracy z Miejskim Rzecznikiem Konsumentów, z merytorycznym udziałem przedstawicieli Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Federacji Konsumentów oraz Europejskiego Centrum Konsumenckiego, co przyczynia się do rozpowszechniania w społeczeństwie wiedzy w zakresie prawa konsumenckiego.
Studencka poradnia prawna cieszy się uznaniem w środowisku prawniczym, uniwersyteckim i szeroko rozumianym pomocowym. Działalność „Kliniki Prawa” doceniana jest przez licznych potrzebujących nieodpłatnej pomocy prawnej w środowisku społecznym Łodzi i jej okolic, czego wyrazem są pisemne wyrazy wdzięczności i podziękowania składane na ręce dziekana Wydziału Prawa i Administracji UŁ lub kierownika poradni.
„Klinika” jest akredytowana przy Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych z siedzibą w Warszawie, co oznacza, że spełnia kryteria poradni uniwersyteckich. Pod kierownictwem prof. Małgorzaty Król „Klinika Prawa” zdobyła w 2016 i w 2018 r. pierwsze miejsce wśród działających w Polsce klinik w rankingu dziennika „Rzeczpospolita”, zaś w 2017 r. drugie miejsce. Zatem działalność łódzkiej uniwersyteckiej poradni prawnej doceniana była i jest także w skali ogólnopolskiej, co wyśmienicie propaguje i promuje Uniwersytet Łódzki.