Profesor dr hab. Grażyna Habrajska należy do grona cenionych, wybitnych badaczek, reprezentujących Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego przez cały okres swojej naukowej kariery. Wyróżnia się znaczącym dorobkiem naukowym, dydaktycznym i organizacyjnym.

Pracę na uczelni rozpoczęła w 1978 r. w Katedrze Historii Języka Polskiego w charakterze asystenta, by awansując przez lata, od 1999 r. wypełniać obowiązki na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Od 2005 r. kierowała Zakładem Komunikacji Językowej, który w 2007 r. zmienił nazwę na Zakład Teorii i Praktyki Komunikacji. Stanowisko profesora zwyczajnego zyskała w 2011 r., natomiast profesora w 2019 r. 

Grażyna Habrajska uzyskała stopień doktora na podstawie dysertacji Gwara wsi Masłońskie i miejscowości sąsiednich w województwie częstochowskim w 1983 r. Tytuł doktora habilitowanego otrzymała w 1986 r. po zaprezentowaniu rozprawy Collectiva w języku polskim. Monografia Komunikacyjna analiza i interpretacja tekstu stała się podstawą przyznania Grażynie Habrajskiej tytułu profesora w 2005 r.

Początkowe zainteresowania prof. Habrajskiej, skoncentrowane wokół dialektologii, ewoluowały pod wpływem kognitywizmu oraz innych językoznawczych trendów i tym samym aktywność naukowo-badawcza Pani Profesor odzwierciedla przemiany zachodzące w polskim językoznawstwie w drugiej połowie XX w. i w pierwszych dekadach XXI w. Jako stała uczestniczka konferencji z cyklu „Język a kultura”, odbywających się w Karpaczu i Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, przyczyniła się do ukształtowania nowego podejścia, zgodnie z którym język danej społeczności należy traktować jako punkt wyjścia do opisu kultury. Wraz z prof. Aleksym Awdiejewem od lat doskonali stworzoną wspólnie koncepcję gramatyki komunikacyjnej – pierwszą w Polsce propozycję kompleksowego ujęcia pragmatycznego wymiaru języka. Ich wieloletnia współpraca zaowocowała wspólnymi publikacjami, w których precyzowali swoje naukowe stanowisko: Wprowadzenie do gramatyki komunikacyjnej, t. 1 (2004) i t. 2 (2006), Komponowanie sensu w procesie odbioru komunikatów (2010), Gramatyka sensu (2020), Umysł uzewnętrzniony w komunikacji. Podstawy teoretyczne (2023).

Komunikatywizm stał się fundamentem badań w ramach nieformalnego Zespołu Naukowo-Badawczego Gramatyki Komunikacyjnej, współtworzonego przez ośrodek łódzki, krakowski i bydgoski. Obrady comiesięcznych interdyscyplinarnych sesji zaowocowały serią wydawniczą „Rozmowy o Komunikacji”, liczącą obecnie siedem tomów, które poświęcono poprawności politycznej (2006), motywacji psychologicznej i kulturowej w komunikacji (2008), problemom komunikacji społecznej (2009), metodologii i praktyce komunikacji społecznej (2010), kategorialnym aspektom komunikacji (2011), dynamice dyskursu społecznego (2013), odmianom komunikacji bezpośredniej i medialnej (2015).

W ogólnopolskich konferencjach naukowych organizowanych przez Panią Profesor zawsze eksponowany był wymiar komunikacyjny języka oraz podkreślana potrzeba otwartości na odkrycia poczynione w innych obszarach badawczych, czym prof. Habrajska tworzyła przestrzeń do interdyscyplinarnej wymiany naukowych obserwacji. Kierowane przez nią sesje to m.in.: „Mechanizmy perswazji i manipulacji” (2006), „Komunikacja wizualna w przestrzeni medialnej” (2008), „Poznawać. Tworzyć. Komunikować” (2010), „Chwyty perswazyjne w różnych dyskursach” (2017), „Etyka w komunikacji” (2018), „Tajemnica sensu” (2019), „Teorie i praktyki komunikacji” (2022). Spotkania te nie tylko pozwalały pielęgnować powstałe wcześniej więzi naukowe (np. z badaczami z Uniwersytetu Wrocławskiego czy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy), lecz także dawały sposobność do poznania badań przedstawicieli innych dyscyplin, chętnie biorących udział w kolejnych przedsięwzięciach naukowych organizowanych przez łódzki ośrodek. Pokłosiem tych spotkań były monografie wieloautorskie, redagowane lub współredagowane przez Grażynę Habrajską, o tytułach zbieżnych z tytułami konferencji.

Liczne kontakty naukowe, a także otwartość na zachodzące w świecie i nauce zmiany sprawiły, że z czasem zainteresowania naukowe prof. Habrajskiej poszerzyły się – szczególną uwagę zwróciła na wizualny aspekt komunikacji oraz komunikowanie w sztuce, czego wyrazem były zorganizowane przez Zakład Teorii i Praktyki Komunikacji konferencje poświęcone dyskursowi artystycznemu, takie jak: „Autoetnografia i komunikacja twórcza” (2015), „Analiza dyskursu artystycznego” (2016), „Parafrazowanie w dyskursie artystycznym” (2017), „Standardy w dyskursie artystycznym” (2018), „Nauka sztuki – sztuka nauki” (2019). Spotkania te niejednokrotnie pozwalały na rozpoczęcie stałej współpracy dydaktycznej z przedstawicielami świata sztuki.

Profesor Grażyna Habrajska uczestniczyła i uczestniczy również w innego typu przedsięwzięciach rozwijających naukę i organizujących życie naukowe. Zaliczyć do nich należy np. działalność Ośrodka Badawczego Myśli Chrześcijańskiej Uniwersytetu Łódzkiego, którym kieruje od 2020 r., a także Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej, gdzie aktywnie brała udział w pracach nad ukonstytuowaniem się dyscypliny nauki o poznaniu i komunikacji społecznej, a następnie nauki o komunikacji społecznej i mediach. Była również przedstawicielką Związku Nauczycielstwa Polskiego na Wydziale Filologicznym, za co została uhonorowana Złotą Odznaką ZNP. Jej wiedzę i doświadczenie doceniono też włączeniem jej do Komitetu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach Polskiej Akademii Nauk.

Ponadto Grażyna Habrajska przejawiała zawsze nieprzeciętną energię i zdolności organizacyjne związane z dydaktyką. Na Uniwersytecie Łódzkim w 2004 r. utworzyła na kierunku filologia polska specjalizację kody komunikacji społecznej, gdzie przygotowywano studentów do pracy w agencjach reklamowych i public relations. Uruchomienie tej specjalności było odpowiedzią na determinowane zmianami polityczno-gospodarczymi w kraju potrzeby rynku pracy i cieszyła się ona dużym zainteresowaniem studentów. Później pierwotny pomysł ewoluował i w 2007 r. opracowana przez Grażynę Habrajską specjalność stała się częścią utworzonego razem z Barbarą Bogołębską i Elżbietą Pleszkun-Olejniczakową nowego kierunku studiów o nazwie „dziennikarstwo i komunikacja społeczna”. W jego ramach Pani Profesor kierowała specjalizacją reklama, public relations i promocja firmy. Prowadzony od 2007 r. kierunek, obecnie noszący nazwę „dziennikarstwo, media i projektowanie komunikacji”, nieprzerwanie jest jednym z najpopularniejszych na Uniwersytecie Łódzkim.

Postawa badawcza prof. Grażyny Habrajskiej, jej konsekwentna praca na rzecz interdyscyplinarnego podejścia w nauce, zdolność implementowania osiągnięć komunikatywizmu do praktyki dydaktycznej w warunkach niezwykłej dynamiki współczesnych procesów komunikacyjnych – czynią ją jedną z najbardziej aktywnych i kreatywnych badaczek polskiego językoznawstwa i komunikologii.